Mogą zmusić Google'a do podziału. Gigant rozrósł się zbyt mocno

Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych rozważa podział Google - informuje "The New York Times". Jest to jeden z możliwych scenariuszy, jaki biorą pod uwagę przedstawiciele amerykańskich władz po niedawnym orzeczeniu sądu. Stwierdzono w nim, że kalifornijska firma złamała przepisy antymonopolowe bo zmonopolizowała rynek przeglądarek internetowych.

Przed kilkoma dniami (5 sierpnia) sąd federalny Stanów Zjednoczonych orzekł, że gigant technologiczny działa nielegalnie i łamie przepisy poprzez utrzymywanie monopolu na wyszukiwanie w internecie i na reklamy tekstowe. Google - wskazał sędzia - kontroluje bowiem około 90 proc. rynku wyszukiwarek internetowych. 

Przymusowy podział może być nieunikniony

Departament Sprawiedliwości i i prokuratorzy generalni poszczególnych stanów omawiają różne scenariusze, których celem ma być zakończenie z dominującą pozycją Google. "Jednym ze scenariuszy jest podział firmy" - informuje "The New York Times". Powołując się na osoby wtajemniczone twierdzi, że pod uwagę brana jest opcja przymusowego podziału firmy, w tym np. wydzielenie z jej struktur przeglądarki Chrome lub systemu operacyjnego Anroid.

Reklama

Inny rozważany scenariusz zakłada zmuszenie Google do udostępnienia swoich danych rywalom. Jeszcze inna - wymienia "The New York Times" - to nakazanie mu rozwiązania umów, które uczyniły jego wyszukiwarkę domyślną opcją na urządzeniach takich jak iPhone. 

"Rozmowy są na wczesnym etapie a cały proces jest poufny" - donosi nowojorski dziennik. Z informacji do jakich dotarł wynika, że rozmowy prowadzą też przedstawiciele centralnej administracji. Mają omawiać z ekspertami możliwości ograniczenia monopolu Google. 

Nieudana próba z Microsoftem

Potencjalne żądanie podziału Google byłoby pierwszą od lat próbą władz USA rozbicia firmy w celu pozbawienia jej monopolu. Poprzednią, nieudaną, była w 1998 r. próba podziału Microsoftu. Sędzia nakazał wtedy aby kolos, który też został oskarżony o naruszenie ustawy antymonopolowej, rozdzielił się na dwie firmy. Bill Gates złożył wówczas odwołanie i sąd przyznał mu rację. 

Nie tylko Google mierzy się z postępowaniami antymonopolowymi. Podobne problemy mają inni amerykańscy giganci technologiczni, tacy jak Apple, Amazon i Meta. We wrześniu ma rozpocząć się proces Google w innej sprawie antymonopolowej, dotyczącej technologii reklamowej. Pozywającym też jest Departament Sprawiedliwości. Dlatego zanim rozpocznie się proces, najpóźniej 4 września, Departament Sprawiedliwości i gigant technologiczny mają przedstawić propozycje dotyczące zmniejszenia monopolu Google’a na rynku wyszukiwarek.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Google | decyzja | podział | monopol
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »