​Mój Prąd 4.0. Więcej czasu na składanie wniosków, wyższa dotacja

Są zmiany w zasadach dofinansowania fotowoltaiki z magazynem energii w ramach rządowego Programu Mój Prąd 4.0. Czas na składanie wniosków został przedłużony z 22 grudnia tego roku do 31 marca 2023 roku. Do 16 tysięcy złotych zwiększono też kwotę możliwej dotacji na zakup urządzenia.

Zgodnie z założeniami Programu Mój Prąd 4.0, pod nazwą magazynu energii kryją się akumulatory do gromadzenia prądu wyprodukowanego przez instalację fotowoltaiczną. Muszą mieć co najmniej 2 kWh pojemności a cena za 1 kWh energii takiego urządzenia nie może przekroczyć 4 tys. zł. 

Magazyny energii najwyżej za 32 tys. zł

Termin składania wniosków miał minąć w drugiej połowie grudnia, został jednak przedłużony do 31 marca 2023 roku. Zgodnie z regulaminem, dotacja do zakupu magazynu energii nie może przekroczyć połowy jego kosztów ani też wynieść więcej niż 16 tys. złotych. Oznacza to, że maksymalna cena urządzenia nie może być wyższa niż 32 tys. złotych. Tyle - informują handlowcy - kosztują akumulatory o pojemności od 7 do 8 kWh.

Reklama

Jeśli beneficjent programu zdecyduje się na większą inwestycję, oprócz panelu wybierze też elementy dodatkowe, to dofinansowanie wzrośnie. Dla mikroinstalacji PV będzie to do 7 tys. zł, dla magazynów ciepła do 5 tys. zł, a dla systemu zarządzania energią do 3 tys. zł.

- Właściciel domu decydując się na panel, magazyn energii, magazyn ciepła oraz system zarządzania energią będzie mógł otrzymać nawet do 31 tys. zł dofinansowania - wskazał w rozmowie z PAP wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Paweł Mirowski.

Ponieważ nabór do nowego Programu Mój Prąd 4.0 trwa od 15 kwietnia tego roku, wiele osób otrzymało już dotacje według starego, niższego rozdzielnika. Z internetowej strony Programu Mój Prąd dowiadujemy się, że “dla wypłaconych już wniosków koszty kwalifikowane zostaną ponownie przeliczone względem nowego poziomu dofinansowania i jeżeli przysługiwać będzie zwiększony poziom dofinansowania, wypłacona zostanie różnica pomiędzy otrzymaną dotacją a dotacją jaką otrzymałby wnioskodawca po zmianie poziomu dofinansowania”.

Dotacja dla wszystkich z net-billing

Wnioski o dotacje można składać na oficjalnej stronie internetowej programu. Mogą ją otrzymać przyszli i obecni wytwórcy energii. Warunkiem jest przejście na nowy system rozliczania prądu pochodzącego z instalacji fotowoltaicznych, tzw. net-billing. W tym systemie właściciel instalacji fotowoltaicznej, niezużytą energię oddaje do sieci po cenie określonej przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE). Kiedy instalacja nie pokrywa zapotrzebowania, kupuje energię w sieci. 

Program Mój Prąd 2021-2023 jest nadzorowany przez resort klimatu i środowiska a finansowany ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. 

Ewa Wysocka 


INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »