Moje Ciepło. Można składać wnioski o dofinansowanie montażu pomp ciepła

W ramach programu "Moje ciepło" można otrzymać dofinansowanie do zakupu i montażu pompy ciepła w domu jednorodzinnym. Dopłata może wynieść od 7 do 21 tys. zł. Budżet programu wynosi 600 mln zł. Ze wsparcia skorzystają właściciele tylko nowych budynków mieszkalnych o podwyższonym standardzie energetycznym.

- To szczególnie ważne w obecnych czasach, gdy dokonuje się transformacja, ale również w kontekście uniezależniania się od dostaw surowców z Rosji. Tego typu inwestycje zapewnią większą samowystarczalność na poziomie gospodarstw domowych. Pompy ciepła mogą uzupełniać fotowoltaikę, mamy tu do czynienia z kompatybilnością rozwiązań - poinformowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Moje Ciepło. Kto może skorzystać?

Przy korzystaniu z programu obowiązywać będzie zasada - najpierw inwestycja, potem wypłata. Dofinansowanie będzie dotyczyć powietrznych, wodnych i gruntowych pomp ciepła, wykorzystywanych albo do samego ogrzewania domu, albo w połączeniu z jednoczesnym zapewnianiem ciepłej wody użytkowej. 

Wsparcie finansowe z NFOŚiGW ma być udzielane w formie dotacji stanowiących od 30 do 45 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji. To oznacza, że na zakup i montaż wybranej pompy ciepła będzie można dostać od 7 do 21 tys. zł, w zależności od rodzaju zamontowanego urządzenia.

Reklama

Moje Ciepło. Jakie warunki trzeba spełnić?

Z programu będą mogli skorzystać właściciele domów jednorodzinnych, ale wyłącznie nowych, którzy nie zamknęli jeszcze inwestycji lub zamknęli ją do 1 stycznia 2021 roku. - Okres kwalifikowalności będzie liczony od 1 stycznia 2021 r. do 31 grudnia 2026 r. - mówił prezes NFOŚiGW Przemysław Ligenza.

Warunkiem otrzymania dotacji na pompę ciepła jest dodatkowo uzyskanie podwyższonego standardu energetycznego budynku. Oznacza to, że wartość wskaźnika rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną (EP) na potrzeby ogrzewania, wentylacji oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej  (EPH+W) może wynosić maksymalnie 63 kWh (na metr kw. powierzchni domu w ciągu roku) dla wniosków składanych w 2022 r. oraz 55 kWh dla wniosków składanych w kolejnych latach funkcjonowania programu "Moje Ciepło".

Czytaj również: Pompa ciepła: Jakie ma korzyści i jakie ma wady?

Środki na obsługę programu (600 mln zł) będą pochodzić z Funduszu Modernizacyjnego, specjalnego instrumentu finansowego Unii Europejskiej dla 10 krajów o największych wyzwaniach związanych z realizacją unijnych celów redukcji emisji dwutlenku węgla. 

Prezes NFOŚiGW poinformował, że właściciele starszych domów mają możliwość skorzystania z innych programów, jak choćby "Czyste powietrze". - Możliwa jest w takiej sytuacji wymiana pieca na paliwa stałe z wykorzystaniem pompy ciepła, pod warunkiem, że dochód na rodzinę jest poniżej 100 tys. zł - powiedział.

morb

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Moje ciepło | pompa ciepła | ogrzewanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »