Morawiecki: Będzie 14. emerytura, konieczne wsparcie seniorów

Rząd przyjął projekt ustawy o kolejnym w 2022 r. dodatkowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów; tzw. 14. emerytura będzie wypłacana w sierpniu tego roku. - Państwo działa zwłaszcza w sytuacjach trudnych, gdy mamy niepogodę gospodarczą. Taki czas jest teraz. Państwo po to wypracowuje dochody, żeby przeznaczyć je na wsparcie seniorów - mówił wcześniej na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. 14. emerytura wyniesie 1338,44 zł brutto, co na rękę da 1217,98 zł. Dodatkową emeryturę dostaną emeryci i renciści, których wysokość świadczenia nie przekracza 2900 zł; przy wyższych - stosowany będzie mechanizm "złotówka za złotówkę".

- Tak jak zapowiadaliśmy w tym roku to świadczenie zostanie wypłacone. Ono jest w tym roku nieopodatkowane, dzięki czemu będzie wyższe, by wspomóc w tym trudniejszym okresie inflacyjnym emerytów - powiedział Piotr Müller, rzecznik rządu.
Jak dodał: - w tym trudnym czasie, gdy inflacja jest wyższa, musimy pomagać osobom, które mają trudniejszą sytuację. - Nie wyobrażam sobie byśmy mieli zrezygnować z 13. czy 14. emerytury - dodał Müller odnosząc się do wysokich odczytów inflacji w ostatnich miesiącach. W kwietniu to było 12,4 proc. w ujęciu rocznym. - Świadczenie (14. emerytura) otrzymuje je w pełnej wysokości 7,7 mln emerytów - zauważył. - Mamy do czynienia z inflacją; w koszyku emeryta zakupy towarów spożywczych, podstawowych opłat stanowi procentowo większy udział - wyjaśnił i podkreślił, że dobra sytuacja budżetu pozwala na wypłatę tego świadczenia.


Reklama

Premier: To nie jest rozdawnictwo

- To jest czas na państwo aktywne, na państwo, które wypracowuje nowe dochody po to, żeby przeznaczyć je na wsparcie seniorów - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

Jak dodał: - Liberałowie powiedzą, że to rozdawnictwo, 14. emerytura, którą przyjmujemy na rządzie dzisiaj. - Powiedzą, że państwo powinno się nie wtrącać, a ja powiem, że państwo powinno być z sercem. Mamy do czynienia z działaniami po stronie finansowej, które już przeprowadziliśmy: to jest emerytura bez podatku do 2,5 tys. zł, obniżka podatku do 12 proc. od lipca, ale też 13. i 14. emerytura - wymieniał Morawiecki.

Odniósł się także do ataku Rosji na Ukrainę, do perturbacji na rynku surowców. - Na pewne rzeczy mamy wpływ i je wykonaliśmy: to są obniżki VAT na żywność do 0 proc., z 23 do 8 proc. na paliwa. Nie mamy na to zgody - być może UE będzie chciała nas kiedyś ukarać. Ale te perturbacje gospodarcze są bezprecedensowe - podkreślił.

Premier wskazał, że na świecie szaleje "putinflacja". - Dlatego wszystko co robimy to także staranie o łagodzenie tej inflacji. Dla seniorów wiadomo, co jest najważniejsze: jak najlepsza służba zdrowia, godne emerytury - powiedział szef rządu. - Tak długo jak rząd PiS będzie rządzić, będziemy starali się o jak najlepsze emerytury, o aktywne życie naszych seniorów - kontynuował.

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk zauważył, że: - Rolnictwo jest w bardzo trudnym położeniu, m.in. przez wojnę na Ukrainie wzrosły ceny gazu, co powoduje wzrost cen nawozów. Dlatego rząd prawie 4 mld zł z budżetu przeznaczy na dopłaty do nawozów. - Dla każdego rolnika to kwota mniej więcej połowy dopłaty bezpośredniej, ok. 500 zł do hektara. Rząd obniżając VAT, akcyzę, rekompensując pewne koszty, stara się łagodzić skutki tej inflacji - dodał. Jak się wyraził: Rolnicy niemieccy zazdroszczą już polskim. - Piszą skargi - zauważył.

Przypomniał, że od 1 lipca rolnicy będą mogli przechodzić na emeryturę i pracować jeśli będą chcieli. - Przed nami jeszcze wiele pracy, m.in. porządkowanie reformy emerytalnej dla rolnictwa. Tę pracę wykonujemy, żeby od 1 lipca to dobrze funkcjonowało. Praca na roli to praca mocno uzależniona od warunków atmosferycznych, już dzisiaj są symptomy suszy, dlatego wprowadziliśmy system ubezpieczeń upraw rolnych z dotacjami: 65 proc. składki, 35 proc. płaci rolnik. Zachęcam rolników, żeby jeszcze w ostatniej chwili - można powiedzieć - podjęli decyzję o ubezpieczeniu. Apeluję o aktywność w tym zakresie, o ubezpieczenie upraw rolnych - kontynuował Kowalczyk.

Wyraził także nadzieję, że "aktywna polityka rządu wobec rolników jest widoczna". - Będzie i 13. i 14. emerytura. 14. emeryturę otrzymają wszyscy rolnicy - zapowiedział.

Tarcza antyinflacyjna na dłużej

Czy rząd rozważa przedłużenie zerowej stawki VAT na żywność?

Odpowiadając na to pytanie, premier Morawiecki wskazał: "Rozważamy przedłużenie całej tarczy antyinflacyjnej lub jej części". - W sytuacji, kiedy mamy tak szeroki potrzeby ze strony obywateli, musimy chronić ich maksymalnie - dodał. Wskazał także, że dopiero, kiedy inflacja będzie w trendzie bocznym lub spadkowym, a wynagrodzenia będą rosnąć, będzie można myśleć o wygaszaniu tarczy. O samym przedłużeniu pomocy decyzje jednak jeszcze nie zapadły.

14. emerytura. Kto dostanie?

- Od sierpnia ruszą pierwsze wypłaty (14. emerytury - red.). Seniorzy nie muszą składać żadnych wniosków. Wysokość minimalnej emerytury to 1338 zł brutto. Szacujemy, że około 9 mln rencistów i emerytów to świadczenie otrzyma. Wprowadzamy kryterium dochodowe ale też mechanizm złotówka za złotówkę - powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

14. emerytura zostanie wypłacona w 2022 r. z urzędu wraz sierpniową emeryturą lub rentą - tak zakłada Rady Ministrów. Pełną kwotę, czyli 1217,98 zł netto otrzymają osoby, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto.

Świadczenie w wysokości najniższej emerytury mają otrzymać emeryci i renciści, których wysokość świadczeń nie przekracza 2,9 tys. zł.

W przypadku osób, których wysokość emerytury lub renty przekracza 2,9 tys. zł dodatkowe świadczenie byłoby wypłacone w kwocie najniższej emerytury, ale pomniejszonej o różnicę między wysokością emerytury lub renty a kwotą 2,9 tys. zł.

Jeżeli kwota 14. emerytury będzie niższa niż 50 zł, świadczenie to nie będzie przyznawane.

14. emerytura ma przysługiwać osobom, które nie miały zawieszonego prawa do świadczenia podstawowego na dzień 31 lipca 2022 r. oraz wysokość tego świadczenia nie przekracza kwoty 4188,44 zł.

14. emerytura. Kiedy wypłata?

Rząd zaproponował też, by kolejne dodatkowe roczne świadczenia pieniężne zostały wypłacone z urzędu wraz ze świadczeniem przypadającym w sierpniu 2022 r., z wyjątkiem przewidzianym do wypłaty we wrześniu i październiku 2022 r.

Decyzje w sprawie kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego będą wydawać właściwe organy emerytalno-rentowe. W razie zbiegu prawa do świadczeń, które są wypłacane przez dwa organy, decyzje wyda Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Z kwoty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego nie będzie dokonywanych potrąceń i egzekucji.

14. emerytura bez podatku, ale ze składką

W rządowym projekcie zaproponowano zwolnienie z podatku dochodowego od osób fizycznych od 14. emerytur przysługujących w 2022 r. Zwolnienie z podatku dochodowego od osób fizycznych oznaczać będzie, że wszystkie uprawnione osoby otrzymają jednakową kwotę w wysokości 1217,98 zł.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Od kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia ma być pobierana składka na ubezpieczenie zdrowotne.

Rozwiązanie to będzie zastosowane do emerytur i rent w systemie powszechnym, rolników, służb mundurowych, emerytur pomostowych, świadczeń i zasiłków przedemerytalnych, rent socjalnych, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, rodzicielskich świadczeń uzupełniających, świadczenia pieniężnego przysługującego cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych oraz rent inwalidów wojennych i wojskowych.

14. emerytura była jednorazowo wypłacona w 2021 r. - jesienią dodatkowe świadczenie otrzymało ok. 9,1 mln osób, z czego 7,9 mln w pełnej wysokości (równe minimalnej emeryturze).

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Mateusz Morawiecki | emerytura | budżet | 14. emerytura | czternasta pensja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »