Morawiecki: Będziemy dążyli do zacieśnienia polityki fiskalnej, nie planujemy żadnych nowych wydatków
- W polityce fiskalnej będziemy dążyli do zacieśnienia tej polityki w najbliższym czasie, nie planujemy żadnych nowych wydatków poza tymi w budżecie – powiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki, który był pytany o duży wzrost rentowności polskich obligacji skarbowych.
Jak pisaliśmy wczoraj w Interii Biznes, rentowności 10-letnich obligacji skarbowych przekroczyły w piątek 9 proc. W ciągu ostatniego miesiąca - na co zwrócił uwagę Bloomberg - rentowności polskich obligacji rosły najszybciej na świecie. Agencja napisała, że Polska boleśnie przekonuje się, co się dzieje, gdy inwestorzy sądzą, że decydenci lekceważą inflację, aby utrzymać gospodarkę w dobrej kondycji przed przyszłorocznymi wyborami.
- Wiele krajów świata wraz z podwyżkami stóp proc. przez Fed i EBC znalazły się pod presją rynków finansowych. Polska podobnie jak Czechy, Węgry znalazła się pod presją. Wiąże się ona z wieloma czynnikami. Po pierwsze narasta deficyt na rachunku bieżącym, co wiąże się z rosnącymi cenami nośników energii; po drugie, to słabnące waluty krajów wschodzących i aspirujących do krajów rozwijających. Borykają się te kraje ze słabnięciem walut. Ba, nie tylko te, ale również potężne kraje jak Japonia, Wielka Brytania, Korea Płd. To z kolei podkręca inflację ponieważ importujemy po cenach denominowanych w dolarach. To krótki obraz całej panoramy makroekonomicznej po stronie zewnętrznej - wskazał szef rządu.
Dodał także, że polityka krajowa: regulacyjna, fiskalna po stronie budżetu państwa, pieniężna po stronie banku centralnego będzie odpowiednio na te wyzwania reagować. - W polityce fiskalnej będziemy dążyli do zacieśnienia tej polityki w najbliższym czasie, nie planujemy żadnych nowych wydatków poza tymi w budżecie. Powiem więcej, niektórzy kalkulują że te dodatki energetyczne, że to będzie ogromnie obciążać budżet. Jeśli już, to w niewielkim stopniu, natomiast lwią część muszą pokryć spółki energetyczne - powiedział Morawiecki.
- Po naszej stronie polityka fiskalna będzie dążyła do opanowania inflacji, polityka regulacyjna również (...) polityka monetarna to domena suwerennego banku centralnego - jestem przekonany, że tutaj również będzie odpowiednia odpowiedź po tej stronie. Polityka gospodarcza także będzie uwzględniała te perturbacje na rynkach finansowych tak jak do tej pory staraliśmy się uwzględniać: będziemy odpowiednio podchodzić do inwestycji, do przyciągania kapitału z zewnątrz. Jestem w kontakcie z wieloma instytucjami z całego świata aby pobudzać zainteresowanie polskim długiem. Mam nadzieję że będziemy w stanie doprowadzić do uspokojenia sytuacji na rynkach finansowych - powiedział szef rządu. I podkreślił, że rząd stara się znaleźć "najwłaściwszą odpowiedź" na te wyzwania.
BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami