Morawiecki: Prognoza wzrostu PKB pozostaje realistyczna

Prognoza wzrostu PKB w Polsce w 2016 roku o 3,4 proc. pozostaje realistyczna - poinformował wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

- Trzymamy się prognoz zapisanych w budżecie, czyli 3,4 proc. w tym roku i 3,6 proc. w 2017. Myślę, że to realistyczne - powiedział Morawiecki.

- Ważne z punktu widzenia budżetu jest to, że odbija inflacja - dodał.

Morawiecki powiedział też, że w IV kw. wzrost PKB może być zbliżony do 3 proc. w związku z wysoką bazą z poprzedniego roku.

Wicepremier poinformował, że rząd nie spodziewa się negatywnych skutków dla polskiej gospodarki w związku z wynikami wyborów prezydenckich w USA.

- Nie podejmujemy żadnych działań (zabezpieczających - PAP). Mamy dług publiczny na bezpiecznym poziomie, duże bufory walutowe. Jesteśmy bezpieczni. Nie ma potrzeby takich działań - powiedział.

Reklama

-----------

Wiceminister rozwoju: Wzrost PKB w '17 "spokojnie" na poziomie 3,6 proc., a nawet ponad to

- Wzrost PKB w 2017 r. będzie "spokojnie" na poziomie 3,6 proc., a ja powiem, że będzie jeszcze wyżej. To będzie efekt działania funduszy unijnych. W tym roku ich wkład we wzrost oceniam na 0,5 pkt. proc., w przyszłym to będzie powyżej 1 pkt. proc., minimum 1 pkt proc - powiedział wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński.

Dodał, że wyższa prognoza wzrostu na przyszły rok nie wynika ze spodziewanej niższej bazy za ten rok.

- Niższa baza nie będzie decydująca, bo ona może być niższa o 0,2-0,3 pkt proc., bo decydujący będzie znacznie silniejszy efekt funduszy UE - dodał.

-----------

Polska inwestuje pieniądze z nowej perspektywy UE najszybciej ze wszystkich krajów członkowskich, w ciągu ostatniego roku wartość płatności dla Polski wyniosła blisko 1 mld euro - poinformował wicepremier Mateusz Morawiecki.

- Najważniejsze rzeczy, które warto podkreślić, dotyczą tego, że w całym tym skomplikowanym procesie najpierw kontraktacji, potem certyfikacji, aż w końcu pieniędzy, które są inwestowane w poszczególne działania, zdecydowanie wróciliśmy na właściwe tory - podkreślił.

- Inwestujemy pieniądze z tej nowej perspektywy unijnej najszybciej ze wszystkich krajów Unii Europejskiej - mówił. Wskazał, że wartość płatności okresowych płynących z Brukseli w ciągu ostatniego roku wyniosła dla Polski blisko 1 mld euro. Druga jest Portugalia, w przypadku której wartość płatności wyniosła ok. 700 mln euro - dodał.

- Jesteśmy tutaj niekwestionowanym liderem - zaznaczył Morawiecki.

Wskazał też, że w listopadzie 2015 roku poziom kontraktacji środków unijnych wynosił 0,3 proc., obecnie sięga około 20 proc. Jak zaznaczył, poprzedni rząd zostawił kwestię wydatkowania środków unijnych w nowej perspektywie w "bardzo słabym stopniu zaawansowania".

Morawiecki zwrócił uwagę, że wzorową dynamiką odznaczają się programy rządowe, natomiast jeśli chodzi o regiony to urzędy marszałkowskie muszą przyspieszyć.

Mówił, że obecna perspektywa finansowa UE jest dobra dla Polski; jest dużą szansą i chcemy wykorzystać ją dla celów inwestycyjnych. Zauważył też, że pomiędzy poprzednią a obecną perspektywą nastąpiło pewne spowolnienie, jednak z kwartału na kwartał się to poprawia.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: PKB Polski | Mateusz Morawiecki | PKB
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »