Morawiecki wyruszy z wizytą gospodarczą do USA
Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister rozwoju i finansów odwiedzi w dniach 3-5 kwietnia br. Waszyngton, Boston oraz Nowy Jork. Spotka się z przedstawicielami administracji prezydenta USA Donalda Trumpa, a także z szefową Międzynarodowego Funduszu Walutowego - Christine Lagarde i przewodniczącą Fed - Janet Yellen. Interia będzie relacjonować tę wizytę.
"Celem wizyty gospodarczej są rozmowy z przedstawicielami nowej amerykańskiej administracji Donalda Trumpa, podtrzymanie dialogu z Międzynarodowym Funduszem Walutowym i Systemem Rezerwy Federalnej (Fed). Wicepremier odbędzie również szereg spotkań z inwestorami" - podaje ministerstwo w komunikacie.
Będzie to jedna z największych i najszerzej zakrojonych wizyt w Stanach Zjednoczonych polskiego ministra odpowiedzialnego za gospodarkę i finanse kraju. USA - jak podają analitycy PKO Banku Polskiego - w całym 2016 roku zajmowały 12. miejsce w polskim eksporcie (prawie 2,4 proc. eksportu ogółem) oraz 15. w polskim imporcie (blisko 1,8 proc. importu ogółem). To jednak jeden z najważniejszych partnerów dla Polski. Nie tylko handlowych i gospodarczych, ale również w sferze obronności i polityki międzynarodowej.
Wicepremier Morawiecki spotka się z sekretarzem handlu Wilburem Rossem oraz sekretarzem ds. energii Rickiem Perrym. Wśród kwestii, które będą omawiane należy wymienić, m.in.: założenia i plany nowej polityki handlowej Stanów Zjednoczonych, perspektywy transatlantyckich relacji gospodarczych, a także dalszy rozwój rynku LNG i polityka klimatyczna.
Morawiecki odwiedzi również Biały Dom, gdzie będzie rozmawiał z doradcą prezydenta Trumpa ds. międzynarodowej polityki gospodarczej i głównym negocjatorem USA w G7 i G20 - Kennethem I. Justerem.
Jednym z najważniejszych spotkań podczas wizyty w USA należy uznać rozmowę z szefową Systemu Rezerwy Federalnej (Fed) Janet Yellen, a także dyrektor zarządzającą Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde i jej zastępcą Davidem Liptonem. "Na tych spotkaniach poruszone zostaną kwestie związane z polityką monetarną Stanów Zjednoczonych, polityką handlową czy polityką rozwojową" - czytamy w komunikacie.
Przypomnijmy, że Fed podniósł stopy procentowe na ostatnim posiedzeniu (luty br.) o kolejne 25 punktów bazowych. Tym samym główna stopa procentowa wzrosła do 0,75-1 proc. W planach na 2017 r. są jeszcze dwie podwyżki. To zaś może rodzić problemy, bo w sytuacji, gdy Stany Zjednoczone zacieśniają politykę pieniężną, to Europa (tj. EBC) wciąż trzyma się niestandardowego podejścia.
Zmiana polityki monetarnej USA może mieć ogromny wpływ na gospodarki rozwijające się, w tym Polskę. Jeszcze podczas wizyty na spotkaniu ministrów finansów w Baden-Baden Morawiecki zapowiedział, że planuje z szefową Fed omówić skutki prowadzonej przez USA polityki monetarnej, finansowej i handlowej, nie tylko z perspektywy Polski, ale również Europy.
Wicepremier podczas trzydniowej wizyty wygłosi również wykład w amerykańskim think tanku i organizacji pozarządowej American Enterprise Institute (AEI) w Waszyngtonie.
Jego tematem będzie: "Globalna współpraca w niespokojnych czasach". Kolejny wykład, tym razem, w Bostonie na Harvard Kennedy School, dotyczyć będzie zmian, które zachodzą w Europie i ich potencjalnych skutków dla światowego porządku. "Quo Vadis, Europo? Globalne skutki przemian europejskich" Podczas ostatniego dnia wizyty Morawiecki odbędzie serię spotkań z amerykańskimi inwestorami, zarówno rynku publicznego jak i prywatnego.
bb/