"Mroczny pałac" znowu na sprzedaż. W przeszłości już był w prywatnych rękach
Pałac w Mokrzeszowie (woj. dolnośląskie, pow. świdnicki) został ponownie wystawiony na sprzedaż. W górującej nad miejscowością nieruchomości, należącej do Skarbu Państwa, dawniej mieścił się szpital Zakonu Kawalerów Maltańskich. Budynek ma niezwykłą architekturę, ale i mroczną przeszłość z czasów II wojny światowej. Żeby nabyć nieruchomość trzeba się wykosztować, dodatkowo w celu przystąpienia do przetargu należy wpłacić aż 250 tys. zł.
Pałac w Mokrzeszowie już kiedyś był w prywatnych rękach. W latach 90. XX wieku budynek sprzedano, a właściciel planował przekształcić go w luksusowy hotel. Plan jednak nigdy nie został zrealizowany, a obiekt wrócił do Skarbu Państwa.
Pałac w Mokrzeszowie znowu jest na sprzedaż. Przetarg na wyjątkową nieruchomość, w której dawniej mieścił się szpital Zakonu Kawalerów Maltańskich, ogłosił Starosta Świdnicki.
Budynek znajdujący się w Mokrzeszowie (wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie świdnickim, w gminie Świdnica) góruje nad miejscowością i znajduje się na działce w środkowej części wsi, tuż obok drogi krajowej nr 35.
Wystawiona na sprzedaż została zabudowa wraz z zespołem pałacowo-parkowym o powierzchni 2,493 ha. Budynek został wpisany przed laty do rejestru zabytków.
"W pobliżu granic nieruchomości od strony wschodniej przebiega sieć wodociągowa, kanalizacyjna, energetyczna i gazowa. Nieruchomość posiada bezpośredni dostęp do utwardzonej drogi publicznej" - czytamy w komunikacie opublikowanym przez powiat świdnicki.
Cena wywoławcza za mokrzeszowski pałac wynosi 2,47 mln zł, jednak w związku z tym, że część nieruchomości wpisana została do rejestru zabytków, jest możliwość uzyskania specjalnej bonifikaty.
Przetarg odbędzie się 31 lipca 2024 roku w Starostwie Powiatowym w Świdnicy. Jednak uczestnicy, którzy chcą w nim wziąć udział, muszą wpłacić wadium w wysokości 250 tys. złotych.
Za górującym nad wsią Mokrzeszów pałacem ciągnie się tajemnicza historia. Budowę szpitalnego gmachu, nazywanego potocznie pałacem, ukończono w 1886 roku. W okresie I wojny światowej budynek został przeznaczony na szpital dla pilotów. W latach 1918-1939 r. przekształcono go na sanatorium.
Najbardziej mroczna część historii przypada na okres II wojny światowej, kiedy to w budynku miał znajdować ośrodek, którego celem miało być wyhodowanie niemieckiej rasy panów.
Po wojnie w budynku funkcjonowały szkoły rolniczo-ogrodnicze, Wojewódzki Ośrodek Doskonalenia Rolniczego oraz Wojewódzki Ośrodek Doskonalenia Kadr Administracji Państwowej. W latach 90. XX wieku obiekt został skomunalizowany na rzecz gminy Świdnica, która następnie sprzedała go za symboliczne pieniądze.
Prywatny właściciel chciał w jego miejscu otworzyć luksusowy hotel. Z planów jednak nic nie wyszło, właściciele zniknęli, a budynek wrócił do państwa.