MSP analizuje 19 sektorów pod kątem fuzji
Ministerstwo Skarbu Państwa analizuje liczne sektory pod kątem ewentualnych fuzji, ale żadne decyzje w tej sprawie nie zapadły, również w przypadku spółek paliwowych.
MSP analizuje liczne sektory pod kątem fuzji, na razie nic się nie wydarzy w sektorze paliwowym
Nic też nie powinno się wydarzyć w najbliższych miesiącach - poinformował PAP minister skarbu Dawid Jackiewicz.
W połowie stycznia minister Jackiewicz informował, że MSP rozpoczęło wstępne prace analityczne nad pomysłem łączenia PKN Orlen, Lotosu i PGNiG. Dodał wtedy, że resort rozważa różne scenariusze łączenia spółek paliwowych, ale nie chciał przesądzać, w jakiej formie i konfiguracji, i w czy w ogóle mogłoby dojść do tego połączenia.
Obecnie minister skarbu zaznacza, że nie ma żadnych decyzji w tej sprawie i nic w najbliższych miesiącach się nie wydarzy.
- Nie dysponujemy na razie żadnym materiałem, który by przesądzał o czymkolwiek. To były rozmowy niezobowiązujące, z tego urosła niepotrzebna atmosfera, jakby już coś się za chwilę miało wydarzyć. Nic się w najbliższych miesiącach nie wydarzy, nie ma żadnych analiz pogłębiających naszą wiedzę na ten temat - powiedział PAP Jackiewicz.
- Analizuję różne możliwości, nie tylko w tym sektorze, ale w wielu różnych innych obszarach. Jest 19 obszarów, w których można by dokonywać połączeń, czy grupować w holdingi, np. rolno-spożywczy, nad którym rzeczywiście pracujemy. Nawet powstaje zespół międzyresortowy między Skarbem Państwa a ministrem rolnictwa, który będzie analizował wszystkie podmioty na rynku w rękach Skarbu Państwa, które możemy zintegrować, włożyć do jednego podmiotu, czy do jednej grupy - dodał.
Dawid Jackiewicz ocenia, że jest 19 obszarów, w których może dojść do ewentualnych fuzji, w tym energetyczny i paliwowy.
- Ale nie ma żadnych decyzji, żadnych pogłębionych opracowań. To wymagałoby naprawdę bardzo poważnych prac analitycznych - powiedział PAP.
Dodał, że prowadzone prace i rozważania w resorcie skarbu mają też związek z tym, że od przyszłego roku MSP ma przestać istnieć.
- W związku z tym wszystko, co możemy zrobić dzisiaj rękoma Skarbu Państwa trzeba wykonać. Mamy tych obszarów kilkadziesiąt, w których trzeba uporządkować sytuację majątkową, kompetencyjną itd. Dlatego też rozważamy, analizujemy, ale to wszystko dzieje się w ramach dyskusji wewnętrznych, w której nie uczestniczą żadne podmioty zewnętrzne, które przygotowywałyby jakieś pogłębione analizy - powiedział minister skarbu.