MSP niezbyt zadowolone z oferty Orlenu

Jako przeciętną i odbiegającą na niekorzyść od propozycji Rotcha i Łukoila resort skarbu ocenił ofertę zakupu Rafinerii Gdańskiej, złożoną przez Orlen i Rotcha - wynika z naszych nieoficjalnych informacji.

Jako przeciętną i odbiegającą na niekorzyść od propozycji Rotcha i Łukoila resort skarbu ocenił ofertę zakupu Rafinerii Gdańskiej, złożoną przez Orlen i Rotcha - wynika z naszych nieoficjalnych informacji.

Chemia | Ministerstwo ocenia propozycję PKN i Rotcha w sprawie zakupu Rafinerii Gdańskiej

Jako przeciętną i odbiegającą na niekorzyść od propozycji Rotcha i Łukoila resort skarbu ocenił ofertę zakupu Rafinerii Gdańskiej, złożoną przez Orlen i Rotcha - wynika z naszych nieoficjalnych informacji. W tym roku nie należy spodziewać się żadnych rozstrzygnięć w sprawie sprzedaży RG polsko-brytyjskiemu konsorcjum.

Wczoraj podczas spotkania u ministra Wiesława Kaczmarka przedstawiciele resortu skarbu i Nafty Polskiej rozważali złożoną przez PKN Orlen i Rotch Energy ofertę kupna 75% akcji Rafinerii Gdańskiej.

Reklama

- Największe wątpliwości wzbudził fakt, że ta propozycja nie zawiera gwarancji samodzielnego i niezagrożonego rozwoju tej spółki - powiedziała nam osoba zbliżona do transakcji. - Co więcej, nasze obawy o to w żaden sposób nie zostały rozwiane - dodała.

Według naszych informacji, wczoraj Nafta Polska (właściciel 75% akcji RG) nie wystawiła żadnej rekomendacji dla wspólnej oferty płockiej spółki i Rotcha. Nie należy też się spodziewać, że zostanie ona wystawiona jeszcze w tym roku. - Sprawa sprzedaży Rafinerii Gdańskiej rozstrzygnie się w pierwszym kwartale przyszłego roku. Uważam, że raczej pod koniec tego okresu - dodał nasz rozmówca.

Resort skarbu negatywnie odniósł się do propozycji wymiany udziałów Naftoportu na akcje Rafinerii Gdańskiej. - W tej kwestii nic się nie zmieniło. Takie rozwiązania, jak wymiana udziałów w Naftoporcie na udziały w Naftobazach, Petrobalticu czy Rafinerii Gdańskiej są nie do przyjęcia - uważa osoba zbliżona do negocjacji.

Z naszych informacji wynika również, że i cena deklarowana przez konsorcjum Orlenu z Rotchem jest niższa niż 274 mln USD, jakie proponował Rotch z Łukoilem. - Również i pod względem inwestycyjnym konsorcjum zaoferowało mniej niż poprzednicy. Zresztą tamtą ofertę na kupno RG trudno przebić. Była wysoka i pozostaje wyznacznikiem dla propozycji, jaką przedstawiły teraz obie spółki - dodaje nasz informator.

Podkreślił, że tak naprawdę dopiero teraz zaczyna się prawdziwa faza negocjacji, a spotkań takich jak wczorajsze będzie jeszcze wiele. - Trudno mi cokolwiek komentować, nic nie wiem o wczorajszych rozmowach - powiedział nam Krzysztof Rogala, rzecznik prasowy PKN Orlen.

Parkiet
Dowiedz się więcej na temat: konsorcjum | Orlen | MSP | skarbu | resort
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »