Musieli przetopić 27 mln nowych monet. Opłakany w skutkach błąd francuskiej mennicy

Paryska mennica musiała przetopić 27 mln monet euro. Co spowodowało podjęcie tak drastycznych działań? Okazuje się, że ich projekt nie został uzgodniony z Komisją Europejską, która uznała, że monety nie spełniają przyjętych wymogów.

Francuska mennica zajmuje się biciem monet obiegowych euro, centów oraz o nominale 1 i 2 euro, a także monet okolicznościowych i medali. Portal Politico podaje, że pod koniec ubiegłego roku w państwowym przedsiębiorstwie doszło do dość poważnego błędu.

Miliony monet do przetopienia. Wszystko przez jeden błąd

W listopadzie w paryskiej mennicy wyprodukowano monety o nominale 10, 20 i 50 centów według nowego wzoru. Należy mieć na uwadze, że unijne regulacje nakładają na państwo członkowskie obowiązek uzyskania zgody na wprowadzenie nowego wzoru monety od Komisji Europejskiej. Co więcej, projekt zmiany "krajowej" strony monety musi również zostać zatwierdzony przez pozostałe rządy strefy euro

Reklama

Problem polega na tym, że choć Francja zwróciła się nieformalnie do instytucji europejskiej w listopadzie, oficjalny dokument o zatwierdzenie projektu wystosowała później. Zanim został on zaaprobowany, mennica wyprodukowała już monety.  

Okazało się, że widniejące na zaprojektowanych według nowego wzoru monetach gwiazdy i flaga UE nie są zgodne z wymogami KE

Nowe monety miały zostać zaprezentowane podczas wizyty ministra gospodarki i finansów Bruno Le Maire’a w paryskiej siedzibie mennicy, ale ostatecznie do tego nie doszło.

Kto zawinił?

Zdaniem szefa mennicy odpowiedzialność za ten błąd ponosi "francuskie państwo". Z kolei rozmówca Politico z resortu gospodarki przypomniał, że Monnaie de Paris, jak brzmi oficjalna nazwa mennicy, jest autonomiczną firmą publiczną i nie stanowi części francuskiej administracji. Dlatego to właśnie francuska mennica musi ponieść koszt przetopienia 27 mln monet

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: mennica | euro | Francja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »