Na powrót posłów czekają ustawy dla Euro-2012
Rząd przez ostatnie trzy miesiące przyjął 41 projektów ustaw, a planował 106. Poprawione przepisy o partnerstwie publiczno-prywatnym rząd skierował do Sejmu. Resort sprawiedliwości kontynuuje politykę zaostrzania kar dla przestępców.
Zgodnie z rządowym planem legislacyjnym w maju, czerwcu i lipcu Rada Ministrów powinna przyjąć 106 projektów ustaw. Ministrowie zdołali uzgodnić jednak treść tylko 41 aktów prawnych. Wśród przyjętych projektów, które znalazły się w rządowym planie legislacyjnym na maj, czerwiec i lipiec, znalazła się m.in. nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym czy projekt zmian w ustawie o partnerstwie publiczno-prywatnym, ustawa o ochronie żeglugi i portów morskich czy regulacje określające wykonywanie kary pozbawienia wolności w systemie tygodniowym. Z lipcowego planu legislacyjnego przyjęto zaledwie trzy ustawy - o grach i zakładach wzajemnych, o rzemiośle oraz o udziale Rzeczpospolitej Polskiej w Systemie Informacyjnym Schengen.
W sumie w ubiegłym miesiącu gabinet Jarosława Kaczyńskiego przyjął 22 projekty.
Co w Sejmie po wakacjach
W lipcu rząd przyjął projekt ustawy o udziale Rzeczpospolitej Polskiej w Systemie Informacyjnym Schengen oraz Systemie Informacji Wizowej, który został skierowany do Sejmu, a posłowie zajmą się nim zaraz po wakacjach. W projekcie ustalono kompetencje instytucji odpowiedzialnych za wprowadzanie i udostępnianie danych oraz funkcjonowanie infrastruktury i realizację zadań związanych z pracą systemów informatycznych na potrzeby Schengen. Zgodnie z projektem od 1 stycznia 2008 r. Polska będzie korzystała z systemu Schengen. Oznacza to, że nie będzie kontroli granicznej na przejściach z unijnymi sąsiadami Polski. Ponadto od marca 2008 r. kontrola zostanie zlikwidowana także na lotniskach w strefie Schengen.
Na początku lipca Rada Ministrów przyjęła także projekt nowelizacji prawa telekomunikacyjnego. Z godnie z tymi regulacjami operator będzie musiał zapewnić klientom monitoring kosztów wykonanych połączeń. Ma to polegać na tym, że gdy operator zauważy nagły wzrost kosztów połączeń z danego numeru, będzie musiał poinformować o tym abonenta. Innym rozwiązaniem, zaproponowanym przez Ministerstwo Transportu, które przygotowało projekt, jest stworzenie systemu, który umożliwi klientom samodzielne kontrolowanie swoich połączeń telefonicznych.
Projekt ten zakłada również walkę z niezamówionymi reklamami w internecie, które określa się jako spam.
Priorytet - Euro 2012
Potrzebne są przepisy, które pozwolą szybko zbudować nie tylko stadiony na EURO 2012, ale również infrastrukturę transportową.
Konieczne są do tego nowe przepisy ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Rządowy projekt trafił już do Sejmu, ale jak dotąd odbyło się dopiero jego pierwsze czytanie.
Zaproponowane zmiany mają uprościć procedury sporządzania planu miejscowego. W procesie uzgadniania warunków zagospodarowania terenu mogliby uczestniczyć tylko: wnioskodawca, właściciele, użytkownicy wieczyści lub zarządca nieruchomości. Projekt zakłada, że każdy i w dowolnym czasie może zwrócić się do organu wykonawczego gminy z wnioskiem o przystąpienie do sporządzania planu miejscowego lub jego zmianę. Projektowane zmiany skracają m.in. termin wydawania decyzji o warunkach zabudowy do 65 dni.
Przedsiębiorcy wielokrotnie wskazywali na potrzebę zmian w ustawie o partnerstwie publiczno-prywatnym. Projekt nowelizacji tej ustawy został przyjęty przez rząd dopiero w ostatnim dniu lipca.
Nowe przepisy mają ułatwić realizację wspólnych inwestycji samorządów i biznesu. Przede wszystkim poszerzony zostanie zakres stosowania ustawy. Oprócz zasad współpracy między podmiotem publicznym i partnerem prywatnym ustawa będzie regulować także tryb wyłaniania partnera prywatnego oraz zawieranie i zmiany umów o PPP.
Zostanie też ograniczony zakres sporządzania przedwstępnych analiz przez partnera publicznego. W przypadku przedsięwzięć o wartości do 211 tys. euro, a w przypadku robót budowlanych do 5 278 tys. euro, analizy będą mieć charakter uproszczony, obejmujący najważniejsze rodzaje ryzyka związane z realizacją przedsięwzięcia.
Kodeksowe zaostrzanie kar
W Sejmie jeszcze w maju ruszyły prace nad rządowym projektem nowelizacji kodeksu karnego. Zakłada on wyższe kary i grzywny, większą odpowiedzialność nieletnich za popełniane przestępstwa czy też możliwość publikacji wizerunku. Zgodnie z tymi propozycjami zmieniane są także zasady obrony koniecznej. Jedna dotyczy przekroczenia granicy obrony koniecznej, gdy odpierany zamach łączy się z wdarciem do domu, mieszkania, lokalu, pomieszczenia, ogrodzonego terenu lub pojazdu. Napastnik włamujący się do domu będzie musiał liczyć się z tym, że odpierając jego zamach, będzie można w szczególnych sytuacjach nawet strzelać do niego.
W lipcu rząd przyjął pakiet zmian do kodeksu postępowania karnego, który ma być uzupełnianiem zmian w kodeksie karnym. Przyjęte rozwiązania zakładają, że organy procesowe będą miały obowiązek pouczenia pokrzywdzonego o przysługujących mu prawach: do udziału w postępowaniu na zasadach ustawowych, w tym do korzystania z pomocy pełnomocnika.
Na podpis premiera - w tak zwanym systemie obiegowym, czeka kolejny projekt zmian w k.p.k. Zgodnie z tą propozycją przepadkiem na rzecz Skarbu Państwa objęte będzie mienie pochodzące ze źródeł nielegalnych lub nabyte za nielegalnie zdobyte środki. Procedura ta będzie miała zastosowanie do przestępstw o charakterze terrorystycznym oraz przestępstw zagrożonych karą pozbawienia wolności powyżej pięciu lat, popełnionych w zorganizowanej grupie przestępczej.
Metoda liczenia indeksu
- 100 proc. otrzymują ustawy podpisane przez prezydenta
- 10 proc. dostają projekty, które znajdują się w uzgodnieniach międzyresortowych
- 10 proc. dodatkowo za każdy kolejny etap zaawansowania prac
- 0 proc. otrzymują zapowiadane projekty, które w ogóle nie powstały
OPINIA
Piotr Kruszyński
profesor Uniwersytetu Warszawskiego
W mojej ocenie dobrym posunięciem w dziedzinie wymiaru sprawiedliwości było wprowadzenie postępowania przyśpieszonego i uproszczenie procedury w tych postępowaniach. Błędem natomiast - ograniczenie liczby ławników w postępowaniu karnym. Nie można nie dostrzegać, że Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości, jest pierwszym ministrem po 1989 roku, który naprawdę energicznie przystąpił do reformy wymiaru sprawiedliwości.
Łukasz Kuligowski