Na środku pustyni powstanie nowe miasto. Projekt ma odmienić cały kraj

Oman ogłosił ambitne plany budowy nowego inteligentnego miasta (smart city) dla 100 tys. osób nieopodal stolicy kraju, Maskatu. Za projekt odpowiada amerykańska firma architektoniczna Skidmore, Owings & Merrill (SOM), która zaprojektowała m.in. Burdż Chalifa, najwyższy wieżowiec na świecie.

Rozciągające się na obszarze 14,8 kilometra kwadratowego miasto Sultan Haitham będzie miało wielkość Beverly Hills, ale prawie trzykrotnie większą liczbę mieszkańców. 

Projekt udostępniony na łamach CNN przez amerykańską firmę architektoniczną Skidmore, Owings & Merrill (SOM), obejmuje 20 tys. domów, a także uniwersytet, szkoły, obiekty zdrowotne i meczety. Ma być zbudowany na w większości niezagospodarowanym terenie w Al-Seeb, kilka kilometrów na zachód od Maskatu.

Nie od razu Haitham zbudują...

Prace budowlane mają rozpocząć się w przyszłym roku i zostaną ukończone w czterech etapach. Pierwsza faza, trwająca do 2030 roku, obejmie rozwinięcie 5-kilometrowego kwadratowego centrum miasta oraz sześciu z 19 planowanych osiedli. Ostatni etap ma mieć miejsce już po 2045 roku.

Reklama

W oświadczeniu prasowym SOM stwierdziła, że projekt oferuje "żywą przestrzeń publiczną, wysokiej jakości i przystępne cenowo mieszkania oraz inteligentną miejską mobilność". Plan obejmuje również system zarządzania ruchem, który wykorzysta "rzeczywiste dane z kamer i czujników prędkości" do zmiany trasy pojazdów i kontrolowania przepływu ruchu.

Mimo że nie ma powszechnie przyjętej definicji smart city, termin ten zwykle opisuje wykorzystanie czujników, kamer i urządzeń podłączonych do internetu do zbierania i wykorzystywania danych z otoczenia. Chociaż krytycy przejawiają pewne obawy związane z prywatnością, to wielu urbanistów uważa, że duże ilości danych mogą pomóc miastom dostarczać bardziej skuteczne i wydajne usługi publiczne, od zarządzania ruchem aż po monitorowanie środowiska.

Ropa naftowa idzie w odstawkę

Nowy projekt jest częścią wizji Omanu 2040, inicjatywy państwowej mającej na celu m.in. zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii i zmniejszenie zależności kraju od ropy naftowej, która obecnie stanowi ponad połowę dochodów rządowych.

SOM stwierdziła, że jej plan generalny został zaprojektowany w celu minimalizacji ekologicznego negatywnego wpływu, przywołując obiekty energetyki słonecznej, recykling ścieków, infrastrukturę dla pojazdów elektrycznych i elektrownie odpadowe na energię. Architekci nie mogli określić, ile energii w dzielnicy będzie produkowane przez odnawialne źródła, ale wskazali na ogólnokrajowy cel Omanu polegający na przejściu na 30 proc. swojej energii elektrycznej z zielonych źródeł do 2030 roku.

Stolica zyska nową dzielnicę

SOM stwierdziła, że jej projekt jest odpowiedzią na wysokie temperatury i wilgotność w Maskacie, gdzie temperatury bywają wyższe niż 40 stopni Celsjusza. Nowo udostępnione wizualizacje cyfrowe projektu przedstawiają ulice zacienione przez budynki wykonane z cegły i drewna. Drogi i budynki zostaną ustawione w sposób umożliwiający maksymalne zacienienie i naturalną wentylację.

W oświadczeniu Ministerstwa ds. Mieszkalnictwa i Planowania Przestrzennego Omanu nowy obszar został opisany jako "rozszerzenie miejskie" Maskatu. Nowa dzielnica ma być połączona z omańską stolicą, położoną na końcu Półwyspu Arabskiego, za pomocą systemu komunikacji masowej.

SOM jest znana przede wszystkim z tego, że wybudowała Burdż Chalifa, najwyższy wieżowiec na świecie. Budynek znajdujący się w Dubaju ma 828 metrów wysokości całkowitej i 163 piętra. 

Krzysztof Maciejewski

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Oman | Burdż Chalifa | inteligentne miasto
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »