Na świecie żywność tanieje. Co z cenami w Polsce?

Na świecie spadają ceny zboża, olejów roślinnych i produktów mleczarskich. Dość powiedzieć, że FAO Food Price Index (wskaźnik globalnych cen żywności Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa) wyniósł w maju 2023 r. 124,3 pkt., co oznacza spadek o 3,4 pkt. (2,6 proc.) w stosunku do kwietnia i ponad 22 proc. licząc rok do roku.

Kiedy w Polsce odczujemy, że po rekordowych wzrostach ceny produktów żywnościowych zaczynają spadać? Wiele wskazuje na to, że nieprędko. Ekonomiści PKO BP tłumaczą, że "w przeszłości zmiany na rynkach światowych przekładały się na krajową inflację żywnościową po ok. 6-9 miesiącach".

Żywność. Nie wszystko tanieje tak, jakbyśmy sobie tego życzyli

Dobre wieści o spadających w skali globalnej cenach podstawowych produktów żywnościowych trzeba uzupełnić informacją, że nie wszystko tanieje tak, jakbyśmy sobie tego życzyli. Mięso i cukier wciąż są na krzywej rosnącej. W maju tzw. FAO Meat Price Index (mięso) wzrósł do poziomu 117,9 proc. (wzrost o 1 proc. w stosunku do kwietnia). Z kolei FAO Sugar Price Index (cukier) urósł do 157,6 pkt. (ponad 5 proc. więcej niż w kwietniu).

Reklama

Coraz tańsze zboża. Kryzys zbożowy odejdzie w niepamięć?

Przyjrzyjmy się jednak wspomnianym grupom produktów poddanych silnej dezinflacji (w skali globalnej). FAO Cereal Price Index (indeks zbożowy) spadł w maju do 129,7 pkt. (prawie 5 proc. w stosunku do kwietnia i aż o 25,3 proc. licząc rok do roku). Przyczyniły się do tego zapowiedzi bardzo dobrych zbiorów w Brazylii i USA.

Światowe spadki cen oleju i produktów mleczarskich

Jednym z najsilniej drożejących produktów był w ostatnim czasie olej roślinny. Tymczasem w maju, w skali globalnej, FAO Vegetable Oil Price Index (indeks cenowy dla olejów roślinnych) spadł do 118,7 pkt. (spadek o ponad 8 proc. licząc do kwietnia i aż 48 proc. licząc rok do roku!). Eksperci nie mają wątpliwości - spadek "olejowego" indeksu jest wynikiem zauważalnych spadków cen olejów palmowego, sojowego, rzepakowego i słonecznikowego.

W skali globalnej zanotowano także spadek cen produktów mleczarskich (FAO Dairy Price Index). Indeks spadł w maju do 118,7 pkt. (spadek w stosunku do kwietnia ledwie o ok. 3 proc., jednak licząc rok do roku o ponad 17 proc.). Przyczyniła się do tego duża produkcja serów na półkuli północnej.

(js)

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ceny żywności | żywność | inflacja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »