Reklama

Na Towarowej Giełdzie Energii drastycznie rosną ceny

Na Towarowej Giełdzie Energii w sierpniu obroty energią elektryczną spadły o 22,9 proc., a gazu o 65,0 proc. Sierpień był kolejnym miesiącem ze spadkiem obrotów energią elektryczną i gazem ziemnym których notowania biły kolejne rekordy - poinformowała TGE w komunikacie prasowym.

Sierpień 2022 roku był kolejnym miesiącem ze spadkiem obrotów energią elektryczną i gazem ziemnym na Towarowej Giełdzie Energii. Łączne obroty energią elektryczną zmalały rok do roku o 22,9 proc., zaś spadek dla gazu ziemnego wyniósł 65,0 proc. - poinformowała TGE w komunikacie prasowym.

Obroty na TGE spadają

Wolumen obrotu energią elektryczną na TGE wyniósł w sierpniu 2022 r. 11.732.149 MWh.

Na rynku gazu ziemnego zawarto w sierpniu 2022 r. transakcje o wolumenie 7.832.282 MWh.


Wolumen obrotu prawami majątkowymi dla energii elektrycznej wytworzonej w OZE ukształtował się w sierpniu na poziomie 2.011.635 MWh, co stanowi wzrost rdr o 63,1 proc.

Reklama

Ceny kontraktów rosną

Średnia ważona wolumenem obrotu cena na RDN ukształtowała się w sierpniu br. na poziomie 1 390,76 zł/MWh i jest to wzrost o 264,82 zł/MWh  w porównaniu do poprzedniego miesiąca.

Na RTPE średnia ważona cena kontraktu rocznego  z dostawą pasmową w roku 2023 (BASE_Y-23) wyniosła w sierpniu 2022 r. 1 790,07 zł/MWh,  co stanowi wzrost o 271,10 zł/MWh względem analogicznej ceny tego kontraktu w lipcu br.

Średnia ważona wolumenem obrotu cena na RDNiBg ukształtowała się na poziomie 1 104,63 zł/MWh, co stanowi wzrost o 280,78 zł/MWh względem poprzedniego miesiąca.

Z kolei na RTPG średnia ważona cena kontraktu z dostawą w roku 2023 (GAS_BASE_Y-23) wyniosła w sierpniu br. 1 024,89 zł/MWh, czyli o 281,65 zł/MWh więcej względem analogicznej ceny tego kontraktu w lipcu 2022 r.

Obrót gwarancjami pochodzenia dla energii elektrycznej wytworzonej w OZE wyniósł w sierpniu 2.073.521 MWh, co stanowi wzrost o 39,4 proc. rdr.

Średnia ważona cena gwarancji dla energii elektrycznej wytworzonej w OZE ukształtowała się na poziomie 3,95 zł/MWh i stanowi to spadek o 0,20 zł/MWh w stosunku do lipca.

W sierpniu na Giełdowym Rynku Rolnym nie zawarto żadnej transakcji.

dane TGE


Komentarz analityków WEI Katarzyna Rumiancew

Czy to możliwe, że na rynku energii doszło do manipulacji?

W ciągu dwóch tygodni na przełomie kwietnia i maja obserwowany był wyraźny, nieproporcjonalny wzrost cen energii elektrycznej na rynku hurtowym, którego nie można uzasadnić rosnącym poziomem kosztów wytwarzania. Analiza tej aberracji, obejmująca przesłanki wskazujące na możliwą manipulację, znalazła się w raporcie Warsaw Enterprise Institute opublikowanym pod koniec czerwca.


Przypomnijmy, że w okresie od 26 kwietnia do 19 maja 2022 r. doszło do zagadkowego wzrostu cen energii elektrycznej na rynku terminowym (kontrakty roczne) na Towarowej Giełdzie Energii. Cena za MWh na 2023 r. wzrosła wówczas z 751,10 zł do 1024,40 zł, następnie dynamika wzrostów nieco wyhamowała. Takiej zmiany akurat w tym okresie nie powinno się tłumaczyć ani wydarzeniami na arenie międzynarodowej, ani wzrostem ceny węgla, który jest kluczowym paliwem dla polskiej energetyki.

Skoro jednak nie rosną koszty wytworzenia energii, to oznacza, że w ten sposób rośnie (i to bezprecedensowo), jedynie marża wytwórców energii.

Towarowa Giełda Energii jest rynkiem relatywnie młodym oraz charakteryzującym się niską konkurencyjnością - zmniejsza się liczba podmiotów biorących udział w handlu, wzrasta koncentracja rynkowa i spada liczba koncesji. Zaburzenia mogły zostać wywołane zmianą zasad składania depozytów uzupełniających, niekorzystnych dla mniejszych podmiotów. Jednak Prezes URE, jak i TGE posiadają uprawnienia, umożliwiające zwiększanie konkurencji, dzięki którym mogliby zapobiegać niekorzystnym zjawiskom. Natomiast wzrost cen energii elektrycznej prowadzi do realnego wzrostu kosztów dostaw energii elektrycznej do odbiorców końcowych.

Pomimo doniosłości opisywanego problemu oraz sensacyjności ustaleń, raport nie odbił się szerokim echem w mediach czy wśród decydentów. I nie chodzi tu o pychę autorów, którzy pomstują na brak docenienia swojego dzieła, a o zmianę nastawienia w zależności od poruszanego tematu. Raporty WEI, zarówno wcześniejsze, jak i późniejsze, cieszą się sporym zainteresowaniem i stanowią przyczynek do debaty publicznej. Były prezentowane i cytowane w różnych mediach, niejednokrotnie stanowiły również merytoryczną pomoc dla decydentów.

W tym jednak przypadku, zainteresowania manipulacjami na rynku energii praktycznie nie ma. Pojawiły się jedynie dwie interpelacje jednego z posłów dotyczące nadzoru nad działaniami Prezesa URE i TGA. Temat jest jednak na tyle istotny (zwłaszcza w obecnej sytuacji), że trudno zakładać, żeby został oceniony jako błahy i zignorowany. Tym samym jedyny wniosek, który się nasuwa, to fakt, że z jakichś powodów jest on niewygodny i celowo został pominięty w przestrzeni publicznej.

Czy oznacza to, że interesy podmiotów z branży energetycznej są na tyle istotne, żeby zamieść ten problem pod dywan?

Co istotne, raport nie tylko wskazuje problem, ale przede wszystkim zawiera szereg rozwiązań, które mogą zapobiec podobnym zjawiskom. W szczególności WEI postuluje zwiększenie transparentności na rynku energii, doprowadzenie do realnego wykorzystania istniejących mechanizmów nadzorczych, jak również stworzenie procedur w razie celowych zaburzeń rynkowych czy sytuacji bezprecedensowych. Jednocześnie niezbędne jest uruchomienie wszelkich mechanizmów pozwalających na rozwój energetyki rozproszonej, w tym lądowej energetyki wiatrowej i wielkoskalowych źródeł solarnych, które są obecnie najtańszymi źródłami energii.

Wdrożenie podstawowych postulatów nie wydaje się trudne, zwłaszcza w kontekście przejrzystości czy nadzoru, jednak wymaga podjęcia konkretnych działań. Niewyjaśnione wzrosty cen są wprawdzie analizowane przez Prezesa URE, przy czym w tej sytuacji należałoby się spodziewać dalszych i bardziej zdecydowanych działań.

Biznes INTERIA.PL na Facebooku. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze
INTERIA.PL/Informacja prasowa

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »