Nadchodzi nacjonalizacja banków. 18,2 mld euro to mało!
Akcje Commerzbanku zniżkowały na zamknięciu poniedziałkowej sesji we Frankfurcie o 5,01 proc. do 1,423 euro (kosztowały już nawet 1,375 euro) po informacji, że rząd w Berlinie może zdecydować się na nacjonalizację tej instytucji, gdy będzie to niezbędne. 18,2 mld euro wrzucone dwa lata temu okazało się za małą pomocą.
"Der Spiegel" napisał, iż gabinet Merkel skupi akcje drugiego niemieckiego banku, jeśli nie zbierze on wystarczająco dużo pieniędzy do czerwca 2012 r. i nie podniesie kapitału. Odbędzie się to poprzez bankowy fundusz stabilizacyjny Soffin.
Walory banku taniały w czasie poniedziałkowego handlu nawet o 5,3 proc. W listopadzie br. ceny akcji zniżkowały o 22 proc. Od początku roku papiery potaniały aż o 68 proc. Państwo niemieckie ma 25-procentowy pakiet akcji (plus 1 papier) Commerzbanku. Walory skupiono w 2009 r. za 18,2 mld euro właśnie za pomocą Soffinu, który teraz może zostać reaktywowany.
Commerzbank w III kwartale br. miał 687 mln euro straty wywołanej głównie przez uwikłanie w kryzys grecki.
Europejski nadzór bankowy wyliczył, że niemieckie instytucje finansowe mogą potrzebować jeszcze ok. 5,2 mld euro dla przetrwania kryzysu.
-----
Commerzbank AG
Drugi co do wielkości bank w Niemczech (po Deutsche Banku) z siedzibą we Frankfurcie nad Menem. Założony przez kupców i bankowców 26 lutego 1870 r. w Hamburgu jako Commerz- und Disconto-Bank. Ma rozległą sieć oddziałów w Niemczech i Europie (obecny m.in. w Luksemburgu, Polsce, Hiszpanii i Szwajcarii) z dominującą pozycją w bankowości elektronicznej. W przyszłości bank planuje wejść na największe rynki finansowe w obu Amerykach i Azji. W Polsce jest głównym udziałowcem BRE Banku (69,710 proc. akcji), notowanego od dziewięciu lat na GPW.
Krzysztof Mrówka