Nadchodzi przełomowa zmiana w podróżach lotniczych. Parlament Europejski przyjął rezolucję

W środę w Parlamencie Europejskim przyjęto rezolucję, która z pewnością ucieszy podróżnych. Otwiera ona bowiem drogę do ujednolicenia standardów dla bagażu podręcznego linii lotniczych i wprowadzenia spójnych przepisów unijnych dotyczących rozmiaru i cen przewozu walizek kabinowych.

Rezolucja podkreśla niezadowolenie obywateli dotyczące niedogodności i dyskomfortu, spowodowanego niespójnymi przepisami dotyczącymi bagażu podręcznego linii lotniczych. 

Europosłowie zauważyli, że niejednolite przepisy linii lotniczych dotyczące dozwolonego bagażu powodują wprowadzanie ukrytych opłat i utrudniają porównywanie cen. Sytuacja dla podróżnych robi się jeszcze mniej komfortowa, kiedy korzystają oni z różnych linii lotniczych lub muszą nagle zmienić swoje plany.

 

Co do pobierania opłat za przewóz większego bagażu podręcznego, to niegdyś była to domena niskokosztowych przewoźników. Pionierem był tutaj Rynarair, który w 2018 r. wprowadził opłaty za możliwość zabrania na pokład samolotu walizki kabinowej albo dużego plecaka - natomiast w cenie najtańszej taryfy można było podróżować jedynie z takim plecakiem, który mieściłby się pod fotelem w rzędzie przed pasażerem. 

Reklama

Szlakiem przetartym przez Ryanaira podążył jego główny konkurent, czyli WizzAir, a potem lawina wyśrubowanych limitów dotyczących darmowego bagażu podręcznego poszła w ruch. W ostatnich czasach śladem tanich przewoźników zaczęły podążać także pozostałe linie lotnicze.

Ułatwić życie podróżnym

W efekcie w przepisach poszczególnych przewoźników występują dziś istotne różnice w zakresie dopuszczalnych rozmiarów wliczonego w cenę biletu bagażu podręcznego, jak również opłat za możliwość zabrania na pokład większego bagażu podręcznego. A pasażerowie błądzą w gąszczu przepisów, pozbawieni możliwości jasnego porównania ofert linii lotniczych

W rezolucji podkreślono również, że podczas przeglądu obecnych przepisów UE dotyczących usług lotniczych, Komisja Europejska powinna w pełni wdrożyć odpowiednie orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE. Co ciekawe, TSUE orzekł już w 2014 r., że bagaż podręczny powinien być bezpłatny, "pod warunkiem, że taki bagaż podręczny spełnia rozsądne wymagania pod względem wagi i wymiarów oraz jest zgodny z obowiązującymi wymogami bezpieczeństwa" - jak dotąd jednak linie lotnicze ignorowały to orzeczenie. 

Europosłowie zaznaczyli również, że nowe, ujednolicone unijne przepisy powinny dotyczyć także innych ukrytych kosztów, takich jak opłaty związane z przydzielaniem miejsc w samolocie. 

Wprawdzie przyjęcie rezolucji dopiero toruje drogę do wejścia w życie nowego prawa, lecz szanse na przyjęcie adekwatnych przepisów są duże. 

Kolejne lotniska kończą z limitem 100 ml płynów

To być może nie koniec dobrych wiadomości dla podróżnych. Kolejnym udogodnieniem, które puka do drzwi, jest zniesienie limitu 100 ml płynów w bagażu podręcznym dzięki zastosowaniu nowoczesnych skanerów 3D, dających bardziej precyzyjny niż dotychczas obraz tego, co znajduje się w bagażach wnoszonych przez pasażerów na pokład. 

Rozwiązanie to wprowadziła już całkiem spora liczba lotnisk, w tym port lotniczy Shannon w Irlandii, lotnisko Londyn-City, fińskie Helsinki, amsterdamskie lotnisko Schiphol, czy Haneda w Tokio. Latem tego roku zaawansowany skaner 3D zaczęło testować Lotnisko Chopina w Warszawie. Piotr Rudzki, główny specjalista w zespole prasowym spółki Polskie Porty Lotnicze, informował wówczas Interię Biznes, że sprawdzane są możliwości tego urządzenia i to, na ile może ono faktycznie przyspieszyć odprawę pasażerów. 

Należy jednak pamiętać, że wprowadzenie nowych urządzeń wiąże się ze sporymi wydatkami, które najpierw musiałoby ponieść Lotnisko Chopina. Jak zaznaczył Piotr Rudzki, w pierwszej kolejności należałoby przebudować linię kontroli bezpieczeństwa warszawskiego portu. Do tego trzeba oczywiście doliczyć koszt zakupu samych nowoczesnych skanerów.  

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: bilety lotnicze | linie lotnicze | bagaż podręczny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »