Najbardziej skorumpowany kraj UE

Urzędnik, lekarz, pielęgniarka, policjant, również nauczyciel - nasze losy z czasów minionej epoki nauczyły nas, że "jak nie posmarujesz, to nie pojedziesz"... Z korupcją mieliśmy do czynienia na co dzień - czasem wystarczył koniak i kawa, a innym razem nie obeszło się bez koperty. Obecnie, niestety, niewiele się zmieniło...

Poziom postrzegania korupcji w Polsce jest nadal wysoki - to wynik Indeksu Percepcji Korupcji Transparency International. Sprawdzeniu poddane zostały 163 kraje. Polska znalazła się na 61. miejscu. To lepszy wynik niż ubiegłoroczny, gdy zajęliśmy 70 pozycję na 159 państw.

Badanie to szereguje państwa ze względu postrzeganie korupcji w 10-punktowej skali. 10 punktów oznacza pełną przejrzystość i brak korupcji, a 1 punkt brak przejrzystości i wszechogarniającą korupcję. W czołówce rankingu, podobnie jak w latach ubiegłych, znalazły się: Finlandia (9,6 pkt.), Islandia (9,6), Nowa Zelandia (9,6), Dania (9,5), Singapur (9,4) oraz Szwecja (9,2). Najniżej uplasowały się Haiti (1,8 pkt.), Birma (1,9), Irak (1,9) i Gwinea (1,9).

Reklama

Polska otrzymała 3,7 pkt. i jest postrzegana jako najbardziej skorumpowane państwo Unii Europejskiej. Według Transparency International, niska wartość IPK dla Polski świadczy o dużej skali korupcji. Pośrednim potwierdzeniem tego zjawiska są koszty ponoszone w jego wyniku przez państwo i społeczeństwo, zarówno w wymiarze ekonomicznym, jak i w postaci utraty zaufania do instytucji publicznych.

Korupcja jest jednym z najpoważniejszych problemów zatruwających sfery biznesowe czy polityczne na całym świecie. Edukować i surowo karać należałoby nie tylko tych, co biorą, lecz tych, co dają. Obecne represje wydają się nie odstraszać ani łapówkodawców, ani łapówkobiorców.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: kraje
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »