Najbogatsze kobiety świata
Co dziesiąty spośród najbogatszych mieszkańców Ziemi jest kobietą, a ich reprezentacja wśród rekinów biznesu wykazuje tendencję zwyżkową. Większość posiadaczek fortun odziedziczyła je po swoich mężach lub ojcach, jednak rośnie również liczba majętnych innowatorek.
W 2014 r. 172 przedstawicielki płci żeńskiej dysponowały majątkiem o wartości ponad miliarda dolarów. To o 25 proc. więcej niż w 2013 r. i aż o 60 proc. więcej niż w roku 2012.
Po raz pierwszy tę granicę przekroczyły 42 z nich, m.in. prezes i większościowy udziałowiec jednej z najbardziej znanych firm bukmacherskich Bet365 Denise Coates oraz szef operacyjny Facebooka i organizatorka akcji pomocy zawodowej dla kobiet Lean In Sheryl Sandberg. Nadszedł także czas wnuczek sławnej producentki kosmetyków Estée Lauder - Jane i Aerin Lauder Zinterhofer.
12 spośród najzamożniejszych kobiet same stworzyło swoje biznesowe imperia. Są wśród nich: projektantka mody Tory Burch, producentka bielizny Spanx Sara Blakely i prowadząca superpopularny za Oceanem talk-show Oprah Winfrey. Dla wszystkich miliarderek rok 2014 był bardzo udany. Obecnie łączna wysokość ich majątków wynosi 223 mld dol. To 26 proc. więcej niż przed rokiem. Suma ta przekracza ogólną wartość wszystkich profesjonalnych klubów sportowych w USA.
Reprezentantki wielopokoleniowych biznesów stanowią większość spośród najbogatszych kobiet poszczególnych kontynentów. Najwięcej materiału do takiej analizy można znaleźć oczywiście w Ameryce Północnej. Na prowadzeniu znajduje się tam sześćdziesięcioletnia Christy Walton, wdowa po synu założyciela sieci supermarketów Walmart Johnie T. Waltonie, który zginął w katastrofie samolotowej w 2005 r. Na jej koncie znajduje się 37,9 mld dol., co czyni ją najbogatszą kobietą świata. Dzierży ten tytuł od siedmiu lat. Ta suma daje jej także miejsce w pierwszej dziesiątce najbogatszych Amerykanów i ludzi ogółem.
Niewiele mniejszy majątek, bo wynoszący 34,3 mld dol., zgromadziła jej córka Alice Walton. To najaktywniejsza filantropijnie osoba w rodzinie. W 2012 r. przekazała dwa miliardy dolarów na cele charytatywne. Krążą pogłoski, że wspiera również kampanię Hillary Clinton przed wyborami prezydenckimi w 2016 r.
Kobieta skupia obecnie w swym ręku również większość dochodów wypracowywanych przy produkcji batonów i czekoladek M&M's (dokładnie 20 mld dol.). Jacqueline Badger Mars przejęła kontrolę nad rodzinną firmą wraz z dwoma braćmi po śmierci ojca.
Australia to jedyny kontynent, którego najzamożniejszym mieszkańcem i największym indywidualnym podatnikiem jest kobieta. Gina Rinehart (17,7 mld dol.) kieruje przedsiębiorstwem Hancock Prospecting, które zarządza odkrytym przez jej ojca położonym w regionie Pilbara największym złożem rudy żelaza na świecie. Posiada również większość udziałów w firmie Fairfax Media, wydającej gazety "The Sydney Morning Herald" i "The Age". W ostatnich latach toczy ze swoimi dziećmi spór sądowy o kontrolę nad rodową fundacją.
Tylko w Afryce najbogatsza kobieta zbudowała swój biznes od podstaw. Wywodząca się z miejscowej arystokracji Nigeryjka Folorunsho Alakija zaczynała od rynku mody, aby w latach 90. XX w. skupić się na wydobyciu ropy naftowej. Inwestycje w Famfa Oil pozwoliły jej zgromadzić 1,2 mld dol. Nie zaskakuje fakt, że w Ameryce Łacińskiej największy "kobiecy" majątek znajduje się w rękach córek meksykańskiego potentata telekomunikacyjnego Carlosa Slima: Vanessy, Marii i Johanny. Każda z nich w 2003 r. otrzymała od ojca 6,3 mld dol. Wszystkie trzy zajmują się działalnością charytatywną i nie biorą czynnego udziału w rozwoju rodzinnej firmy.
Źródłem bogactwa dalekowschodniej liderki Yang Huiyan, która ma na koncie 6,9 mld dol., jest deweloperstwo. Od 2007 r. posiada ona prawdopodobnie 70 proc. akcji spółki Country Garden, która w ubiegłym roku dzięki sprzedaży udziałów zarobiła 410 mln dol. Po piętach depcze jej aspirująca do roli dziedziczki operatora kasyn MGM China Patsy Ho z Hongkongu. Biznesowych wyzwań nie boi się również urodzona w Stanach Zjednoczonych obywatelka Izraela Shari Arison (4,2 mld dol. majątku). Jej rodzina najpierw dała o sobie znać dzięki rejsom wycieczkowym pod szyldem Carnival Corporation. Obecnie firma Arison posiada większościowy pakiet w banku Hapoalim i wspiera promujące efektywne zarządzanie gospodarką wodną przedsiębiorstwo Miya.
Średnia wieku miliarderek w roku 2014 wynosiła 61 lat. Wyśrubowała ją m.in. kobieta, która była liderką światowej klasyfikacji przed Christy Walton i wciąż zajmuje w niej drugie miejsce - 92-letnia Liliane Bettencourt. Już jako 15-latka rozpoczęła praktykę w założonej przez jej ojca firmie L'Oreal. Obecnie nie angażuje się w aktywność kosmetycznego giganta, jednak na pewno ucieszyła się z niedawnej zwyżki cen jego akcji, która dodatkowo wywindowała jej, już wcześniej wysoki, status materialny do poziomu 31,3 mld dol. Najbogatsza Niemka Susanne Klatten (17,4 mld dol. na koncie) to współwłaścicielka równie kultowej marki BMW oraz szefowa chemicznego koncernu Altana.
Przeglądając listy najbogatszych, można znaleźć wiele przykładów businesswoman znanych z wielokierunkową działalnością kulturalną i społeczną. Np. Anne Cox Chambers, która w wieku 94 lat nadal kieruje medialnym konglomeratem z Atlanty Cox Enterprises, w czasach prezydentury Jimmy'ego Cartera pełniła funkcję amerykańskiego ambasadora w Belgii. Posiadająca ok. 130 milionów akcji Disneya wdowa po współzałożycielu Apple Laurene Powell Jobs angażuje się w liczne działania na rzecz rozszerzania dostępu do edukacji i sprawiedliwości społecznej, z których najbardziej znana jest organizacja Emerson Collective.
Wspomniana Sarah Blakely w połowie 2013 r., jako pierwsza kobieta, przeznaczyła połowę swojego majątku na cele założonej przez Billa Gatesa i Warrena Buffeta fundacji Giving Pledge. Jej donacja ma służyć promowaniu równouprawnienia w życiu zawodowym i politycznym. Charytatywne zapisy na rzecz pomocy samotnym rodzicom i dzieciom z Europy Wschodniej wraz z wysokimi stawkami podatkowymi przesądziły w 2012 r. o wypadnięciu z listy miliarderek sławnej pisarki J.K. Rowling. To prawdopodobnie pierwszy taki przypadek w historii.
Pokaźna część najzamożniejszych kobiet obraca się w tradycyjnie kojarzonym z płcią piękną świecie mody. Należą do nich Włoszka Miuccia Prada (majątek w wysokości 11,1 mld dol.), Hiszpanka Sandra Ortega Mera (6,1 mld dol.) i Precious Moloi Motsepe z RPA (2,5 mld dol.), co ciekawe - z wykształcenia... lekarka. Około miliarda dolarów w ciągu swojej kariery zarobiły: Beyoncé, Madonna i Janet Jackson. Szczególnie w przypadku pierwszej z piosenkarek można się liczyć z szybkim wzrostem tej kwoty, aczkolwiek była wokalistka Destiny's Child dzieli się zarobkami z raperem i producentem muzycznym Jayem-Z (prawdziwe nazwisko Shaun Carter).
Obecny kształt zestawienia miliarderów odpowiada więc stereotypowemu wyobrażeniu o większej roli kobiet w świecie kultury i rozrywki niż biznesu samego w sobie. Trudno z absolutną pewnością stwierdzić, czy ta sytuacja kiedyś ulegnie zmianie i na ile wyraźnej. Statystyki pokazują jednak, że w przyszłości będzie przybywać tak sprawnych menedżerek, jak Abigaile Johnson, która po przejęciu z rąk ojca w październiku 2014 r. kierownictwa firmy Fidelity wywindowała ją z piątego na drugie miejsce w klasyfikacji amerykańskich funduszy inwestycyjnych.
dr Kordian Kuczma
Sprawdź: PROGRAM PIT 2014