Najdrożsi artyści na świecie
Co roku portal Artprice publikuje listę artystów, których prace generują największe obroty na rynku aukcyjnym. Zawsze królują na niej wielkie nazwiska i kwoty, które mogą przyprawić o zawrót głowy. Kto jest na pierwszej pozycji w najnowszej edycji tego rankingu?
Jego prace są rzadko spotykane na aukcjach i prawie zawsze sprzedawane po wysokich cenach. Wystarczy zaznaczyć, że w 2014 r. zlicytowano zaledwie 16 jego dzieł, a mimo to Rothko znalazł się na piątym miejscu w zestawieniu portalu Artprice.
W ubiegłym roku jego prace zostały sprzedane na rynku aukcyjnym za łączną kwotę 249,2 mln dolarów. Najdroższe z nich zlicytowano za 59 mln dolarów. Pochodzące z 1952 r., pozbawione tytułu dzieło sprzedano w maju na aukcji Christie's. Mimo że kwota była wysoka, to jednak odległa od rekordowych prac Rothki. Jego najdroższym dziełem sprzedanym na aukcji wciąż pozostaje obraz "Orange, Red, Yellow". W maju 2012 r. dom Christie's zlicytował go za 77,5 mln dolarów.
Jest to jedyny żyjący artysta w pierwszej piątce. Zaskakuje nie tylko swoją wysoką pozycją na liście, ale przede wszystkim twórczością, którą ciężko zakwalifikować. Nic więc dziwnego, że jego dzieła cieszą się rosnącą rzeszą sympatyków i uzyskują coraz wyższe kwoty podczas aukcji. W 2014 r. sprzedano łącznie 258 prac Richtera o łącznej wartości 254,3 mln dolarów. Jego najdrożej zlicytowanym dziełem był obraz "Abstraktes Bild" (1989). W lutym w domu aukcyjnym Christie's sprzedano go za 28,7 mln dolarów.
Wartość sprzedaży dzieł tego irlandzkiego artysty samouka rośnie już od kilku lat. W ubiegłym roku wyniosła 270 mln dolarów. Wynik ten osiągnięto podczas sprzedaży 122 dzieł.
Najdroższą jego pracą w zeszłym roku był tryptyk "Studies for a Portrait of John Edwards" (1984), zlicytowany w maju za 72 mln dolarów na aukcji organizowanej przez Christie's w Nowym Jorku. Wynik ten zapewnił pracy czwartą pozycję na liście najdroższych dzieł sztuki sprzedanych w ubiegłym roku na rynku aukcyjnym.
Warto przypomnieć, że do tego artysty należy również aktualny rekord cenowy. Tryptyk "Three studies of Lucian Freud" (1969) Bacona został zlicytowany w 2013 r. za 127 mln dolarów. Obecnie jest to najdroższe dzieło sztuki w historii rynku aukcyjnego.
Picasso w rankingu Artprice od lat znajduje się na pierwszej, bądź drugiej pozycji. W ubiegłym roku, mimo sprzedania prawie 3 tys. prac o łącznej wartości 375 mln dolarów, nie udało mu się znaleźć na szczycie zestawienia. Jego najdroższe dzieło w 2014 r. (obraz "Le Sauvetage") zostało sprzedane za 28 mln dolarów i znalazło się dopiero na 30. pozycji rankingu najwyżej zlicytowanych prac. Daleko mu również do najdroższych obrazów Picassa, które potrafią zbliżyć się do granicy 100 mln dolarów.
W 2014 r. prace Andy'ego Warhola zostały zlicytowane za łączną kwotę aż 569,5 mln dolarów. Dla porównania, takiego poziomu sprzedaży nie osiągnął w roku ubiegłym cały francuski aukcyjny rynek sztuki. Na wynik ten złożyło się aż 1,4 tys. transakcji. Warhol jest również autorem jednej z najdrożej zlicytowanych w zeszłym roku prac. Jego obraz "Triple Elvis [Ferus Type]" (1963) został sprzedany za 73 mln dolarów.
W pierwszej dziesiątce rankingu Artprcie znaleźli się jeszcze Claude Monet, Qi Baishi, Alberto Giacometti oraz Jeff Koons. Cała dziesiątka sprzedała w 2014 r. prace o łącznej wartości 2,7 mld dolarów. Najdroższe dzieło (rzeźba "Chariot" Giacomettiego) zostało sprzedane w tym czasie aż za 90 mln dolarów.
Mimo że to właśnie takie transakcje oraz nazwiska skupiają uwagę mediów na całym świecie, to warto pamiętać, że rynek sztuki opiera się w większości na drobnych kolekcjonerach. To oni są jego podporą w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii czy Francji. Nadal także prawie połowa prac wystawionych na rynku i ponad 70 proc. obrazów jest sprzedawanych za mniej niż 5 tys. dolarów.