Najgłębszy odwiert geotermalny ruszy w marcu w Szaflarach. "Wieża wiertnicza będzie miała kilkadziesiąt metrów"
Dobiegają końca prace przygotowawcze do rozpoczęcia wiercenia najgłębszego na świecie odwiertu geotermalnego, który powstanie w Szaflarach na Podhalu. Jak dowiedziała się Interia, prace wiertnicze - choć nieco opóźnione - rozpoczną się najpewniej w marcu, a planowana głebokość odwiertu to 7 km.
- Prace nieco się opóźniły, a trudności sprawiły warstwy miękkiego podłoża, które mogłyby zagrozić stabilności powstającej wieży wiertniczej, która będzie miała kilkadziesiąt metrów wysokości - usłyszeliśmy w gminie Szaflary, na terenie której powstaje wspomniany najgłębszy odwiert geotermalny.
Terminy związane z inwestycją nie są jednak zagrożone - odwiert ma być ukończony w 2024 roku. Woda z głębokości 7 km będzie mieć temperaturę przekraczającą 100 stopni Celsjusza i w przyszłości zasili sieć grzewczą o długości kilkudziesięciu kilometrów w Szaflarach i okolicach.
O planowanym odwiercie ponownie zrobiło się głośno dzięki wizycie wojewody małopolskiego Łukasza Kmity w Szaflarach w połowie lutego. Ciężkie maszyny już pojawiają się na terenie, gdzie będzie zlokalizowany odwiert.
Tzw. niecka podhalańska uważana jest za jeden z najbardziej obiecujących terenów geotermalnych w kraju (liczne małopolskie termy już tu działają). Warto podkreślić, że gorących wód można się spodziewać tutaj już na głębokości 3-4 tys. metrów.
Planowany najgłębszy odwiert geotermalny to inwestycja o wartości przekraczającej 100 mln zł. Gmina Szaflary otrzymała całościowe finansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Gmina Szaflary wykonała również projekty sieci geotermalnej w miejscowościach Szaflary, Zaskale, Bór i Bańska Niżna, gdzie zaprojektowano sieć o długości ok. 76,2 km, w tym ok. 1070 przyłączy. Wartość inwestycji to 4,4 mln zł, w tym 85 proc. zostało dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.
(js)
Zobacz również: