Najgłębszy odwiert geotermalny ruszy w marcu w Szaflarach. "Wieża wiertnicza będzie miała kilkadziesiąt metrów"

Dobiegają końca prace przygotowawcze do rozpoczęcia wiercenia najgłębszego na świecie odwiertu geotermalnego, który powstanie w Szaflarach na Podhalu. Jak dowiedziała się Interia, prace wiertnicze - choć nieco opóźnione - rozpoczną się najpewniej w marcu, a planowana głebokość odwiertu to 7 km.

- Prace nieco się opóźniły, a trudności sprawiły warstwy miękkiego podłoża, które mogłyby zagrozić stabilności powstającej wieży wiertniczej, która będzie miała kilkadziesiąt metrów wysokości - usłyszeliśmy w gminie Szaflary, na terenie której powstaje wspomniany najgłębszy odwiert geotermalny.

Geotermia. Najgłębszy odwiert ma być ukończony w 2024 roku

Terminy związane z inwestycją nie są jednak zagrożone - odwiert ma być ukończony w 2024 roku. Woda z głębokości 7 km będzie mieć temperaturę przekraczającą 100 stopni Celsjusza i w przyszłości zasili sieć grzewczą o długości kilkudziesięciu kilometrów w Szaflarach i okolicach.

Reklama

O planowanym odwiercie ponownie zrobiło się głośno dzięki wizycie wojewody małopolskiego Łukasza Kmity w Szaflarach w połowie lutego. Ciężkie maszyny już pojawiają się na terenie, gdzie będzie zlokalizowany odwiert.

Niecka podhalańska to geotermalne "zagłębie"


Tzw. niecka podhalańska uważana jest za jeden z najbardziej obiecujących terenów geotermalnych w kraju (liczne małopolskie termy już tu działają). Warto podkreślić, że gorących wód można się spodziewać tutaj już na głębokości 3-4 tys. metrów.

Planowany najgłębszy odwiert geotermalny to inwestycja o wartości przekraczającej 100 mln zł. Gmina Szaflary otrzymała całościowe finansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Podhale stawia na geotermię

Gmina Szaflary wykonała również projekty sieci geotermalnej w miejscowościach Szaflary, Zaskale, Bór i Bańska Niżna, gdzie zaprojektowano sieć o długości ok. 76,2 km, w tym ok. 1070 przyłączy. Wartość inwestycji to 4,4 mln zł, w tym 85 proc. zostało dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

(js)

Zobacz również:

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: geotermia | wody termalne | Szaflary
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »