Najgorszy od sześciu lat!

Wartość aktywów zgromadzonych w funduszach krajowych TFI spadła w listopadzie o -6,7% do poziomu 134,41 mld PLN. W ujęciu walutowym fundusze zgromadziły środki o wartości 37 mld EUR, czyli o -6,6% mniej niż przed miesiącem.

Wartość aktywów zgromadzonych w funduszach krajowych TFI spadła w listopadzie o -6,7% do poziomu 134,41 mld PLN. W ujęciu walutowym fundusze zgromadziły środki o wartości 37 mld EUR, czyli o -6,6% mniej niż przed miesiącem.

Listopad to drugi w tym roku miesiąc, w którym spadła wartość środków powierzonych w zarządzanie funduszom. I podobnie jak w sierpniu bezpośrednią przyczyną tego spadku była sytuacja na rynku kapitałowym, a w szczególności - na krajowym rynku akcji. Trzeba bowiem pamiętać o tym, że listopad to pod względem głębokości spadku indeksu WIG to najgorszy miesiąc od sześciu lat. W obliczu tego trudno byłoby się spodziewać wzrostu aktywów funduszy inwestycyjnych biorąc pod uwagę, iż ponad połowa zarządzanych przez nie środków została zainwestowana właśnie na warszawskim parkiecie.

Reklama

Warto przy tym zwrócić uwagę na fakt, iż przeważająca część listopadowego spadku jest związana właśnie z wynikami - według wstępnych saldo środków wpłaconych i wycofanych z funduszy wyniosło jedynie -1,6 mld PLN. To wprawdzie drugi co do wartości odpływ w całej, ponad 15-letniej historii polskiego rynku funduszy, jednak wydaje się że był on niższy niż przewidywania rynku i prognozy samych zarządzających.

Co więcej, o ile rekordowy dotychczas odpływ (styczeń 2001) stanowił ponad 1/4 zarządzanych wówczas aktywów, to środki wycofane z funduszy obecnie to zaledwie 1% majątku zgromadzonego w funduszach. Najgłębsze spadki odnotowaliśmy w tych grupach funduszy, których trzon portfela stanowią inwestycje w akcje spółek notowanych na warszawskiej giełdzie. Liderem spadków okazały się zatem fundusze akcji polskich (grupa AKP), których aktywa netto spadły na przestrzeni miesiąca o -14,9%.

Przy czym najwięcej traciły fundusze specjalizujące się w inwestycjach w segment małych i średnich spółek (AKP_MS) ich aktywa zmalały o -24%. W przypadku pozostałych 7 podstawowych grup spadki miały zdecydowanie spokojniejszy przebieg, a w niektórych przypadkach mieliśmy do czynienia wręcz ze wzrostem wartości zarządzanych środków.

Przykładem na to może być grupa funduszy pieniężnych i gotówkowych (grupa RPP_UN), których aktywa na przestrzeni miesiąca zwiększyły się o +12%. Pewną część tego wzrostu wygenerowali prawdopodobnie najbardziej aktywni inwestorzy, poszukujący bezpiecznych strategii w czasach zawirowań na giełdzie.

Przykładem na to, że nie wszyscy mają ultrakrótkoterminowe nastawienie może być również dodatnia zmiana środków zarządzanych przez fundusze akcji globalnych rynków wschodzących (AKZ_EM). W przypadku tej grupy produktów aktywa netto wzrosły aż o +12,8% zbliżając się do granicy 2 mld PLN.

Zespół Analiz Online

Analizy OnLine
Dowiedz się więcej na temat: fundusze | środki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »