Najlepsze lokaty terminowe w czerwcu. Oprocentowanie kusi oszczędzających
W rankingu lokat terminowych w czerwcu 2024 roku mamy nowego lidera. Jeden z działających w Polsce banków oferuje najlepsze oprocentowanie na trzymiesięcznej lokacie dla nowych klientów. Pozostałe oferty też mogą przyciągnąć oszczędzających. Podobnie jak w poprzednich miesiącach, nie brak ofert z oprocentowaniem wyższym niż inflacja.
Najlepsze lokaty terminowe w Polsce w czerwcu 2024 roku mają oprocentowanie zdecydowanie przewyższające poziom inflacji. W rankingu lokat znajdziemy korzystne oferty lokat trzymiesięcznych i dłuższych czy lokat na nowe środki. Tradycyjnie najlepsze oferty lokat banki rezerwują dla nowych klientów. Ale osoby, które dotychczas już korzystały z danych banków także mogą znaleźć coś dla siebie.
W rankingu lokat bankowych w czerwcu wciąż z łatwością można znaleźć oferty z oprocentowaniem wyższym niż wynosi obecnie inflacja. Przypomnijmy, że maj był kolejnym miesiącem wzrostu tego wskaźnika. Tak zresztą spodziewali się analitycy. Oczekiwali jednak wyższego wzrostu cen - ostatecznie inflacja w maju okazała się niższa niż przewidywali ekonomiści.
Poziom wzrostu cen w Polsce w maju 2024 roku wyniósł 2,5 proc. w ujęciu rocznym.
Najlepsze lokaty bankowe w czerwcu 2024 roku mają zaś oprocentowanie co najmniej na poziomie 5 proc. w skali roku. Trwa więc okres korzystny okres dla oszczędzających, związany z wysokością stóp procentowych w Polsce. To ich wysokość wpływa na poziom oprocentowania depozytów ustalany przez banki.
Rada Polityki Pieniężnej w maju po raz kolejny zdecydowała o utrzymaniu stóp procentowych na tym samym co od jesieni 2023 roku poziomie. To oznacza, że stopy procentowe kształtują się następująco:
- stopa referencyjna 5,75 proc. w skali rocznej;
- stopa lombardowa 6,25 proc. w skali rocznej;
- stopa depozytowa 5,25 proc. w skali rocznej;
- stopa redyskonta weksli 5,80 proc. w skali rocznej;
- stopa dyskonta weksli 5,85 proc. w skali rocznej.
Jednocześnie, jak prognozują analitycy, inflacja w Polsce z miesiąca na miesiąc będzie coraz większa. Będzie to pokłosiem częściowego odmrożenia cen prądu, które nastąpi w lipcu oraz kwietniowego przywrócenia 5-procentowej stawki VAT na żywność. O ile więc oprocentowanie lokat nie pójdzie w górę, oszczędzanie będzie stawało się w kolejnych miesiącach mniej korzystne niż teraz.
Tym bardziej oszczędzających może ucieszyć wiadomość, że jest nowy lider rankingu lokat. W banku Credit Agricole dla nowych klientów, którzy spełnią kilka warunków, dostępna jest lokata na 180 dni oprocentowana na 8 proc. w skali roku.
Na pozostałych miejscach podium także znalazły się lokaty powitalne - oprocentowana na 7,1 proc. Lokata Witaj Nest Banku oraz oprocentowane na 7 proc. lokaty Banku Nowego i VeloBanku.
W Interii sprawdzamy, jakie jeszcze oferty czekają w czerwcu na oszczędzających. Porównaliśmy oferty kilkunastu banków działających w Polsce. Były one aktualne na dzień 31 maja. Na tej podstawie przygotowaliśmy ranking lokat bankowych na czerwiec 2024 roku.
W przypadku każdej lokaty sprawdzamy wysokość oprocentowania (w skali roku), długość lokaty, to, czy trzeba mieć konto w danym banku, żeby założyć lokatę, oraz minimalne i maksymalne kwoty depozytów. Tabela uwzględnia jedynie lokaty z oprocentowaniem stałym dostępne dla posiadaczy kont bez określonej wielkości salda. Poniżej prezentujemy listę najwyżej oprocentowanych produktów:
Lokaty dostępne dla dotychczasowych klientów oferujących je banków mają Toyota Bank i Volkswagen Bank. Lokata Plus w pierwszym banku jest na 9 miesięcy i jest oprocentowana na 6,5 proc. w skali roku. Tak samo oprocentowaną lokatę w drugim banku można założyć na okres od 90 do 179 dni. Co istotne, nie ma przy tych lokatach wymogu nowych środków.
Lokaty dostępne bez zakładania rachunku bankowego oferują zaś BFF, inbank i VeloBank.
Martyna Maciuch