Ile wyniosła inflacja w maju? GUS podał najnowsze dane

Inflacja w Polsce znów jest w trendzie wzrostowym. Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikował w środę 29 maja tzw. szybki szacunek inflacji za maj. Wynika z niego, że ceny w Polsce rosły w tempie 2,5 proc. w skali roku. W stosunku do poprzedniego miesiąca, ceny wzrosły o 0,1 proc.

Przypomnijmy, że w kwietniu ceny rosły w Polsce rosły o 2,4 proc. w ujęciu rok do roku.

Prognozy ekspertów co do odczytu były nieco wyższe - ankietowani przez PAP Biznes analitycy oczekiwali wzrostu cen w maju o 2,8 proc. rdr i o 0,5 proc. mdm.

Szacunek inflacji za maj niższy od oczekiwań. Ekonomiści zaskoczeni

"Inflacja w maju tylko z niewielkim wzrostem" - zauważyli we wpisie na platformie X ekonomiści mBanku. Dodali, że według ich wyliczeń inflacja bazowa w maju spadła do 3,8 proc. z 4,1 proc. w kwietniu.

"Prognozy 6-7 proc. inflacji na koniec roku znowu przeżywają cięższe chwile" - stwierdzili we wpisie na platformie X ich koledzy z Pekao, którzy przed odczytem byli - jak sami podkreślili - największymi optymistami i prognozowali majową inflację na poziomie 2,6 proc. rdr. Jak dodali, nawet taka prognoza była niedoszacowana. 

Reklama

"Według wstępnego szacunku inflacja CPI poszła tylko nieznacznie lekko w górę do 2,5 proc. r/r z 2,4 proc. w poprzednim miesiącu" - napisali ekonomiści Pekao.

Co "napędzało" inflację w maju?

GUS podał też wybrane składniki wskaźnika inflacji za maj. Dowiadujemy się, że ceny żywności i napojów bezalkoholowych rosły o 1,6 proc. rdr i o 0,3 proc. mdm. Nośniki energii potaniały o 1,8 proc. rdr i o 0,2 proc. mdm. Natomiast paliwa do prywatnych środków transportu podrożały o 3,6 proc. rdr - ale jednocześnie potaniały o 0,3 proc. mdm.

Przed publikacją odczytu ekonomiści podkreślali, że głównym "winowajcą" kontynuacji wzrostu inflacji będzie dalsze ujawnianie się efektu powrotu stawki VAT na żywność do 5 proc. Chociaż "zerowy" VAT na podstawowe produkty żywnościowe przestał obowiązywać z dniem 1 kwietnia, to wiele sieci handlowych postanowiło jeszcze przez jeden miesiąc "zamrozić" VAT w stosunku do znacznej części swojej oferty. Teraz tamten ruch jest niejako nadrabiany.

Eksperci zauważają też, że w Polsce utrzymuje się podwyższona inflacja bazowa. Problematyczne z punktu widzenia wskaźnika CPI są ceny usług, których dynamika pozostaje na wyższym poziomie niż dynamika cen towarów - to dlatego, że w kształtowaniu się cen usług dużą rolę odgrywa wzrost wynagrodzeń, zwiększający koszty po stronie pracodawców.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: inflacja | GUS | maj | ceny żywności
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »