Najlepsze lokaty w lutym 2024 roku. Tak się przedstawia ranking

Narodowy Bank Polski nie obniżył w styczniu stóp procentowych, ale oprocentowanie wielu lokat oferowanych przez banki i tak spadło. Na początku lutego są nadal dostępne oferty, gdzie oprocentowanie przebija inflację, ale już nie tak dużo, jak tuż po Nowym Roku. Sprawdzamy, jakie banki oferują obecnie najwyżej oprocentowane lokaty.

Stopy procentowe w Polsce po ostatniej decyzji banku centralnego pozostały na tym samym poziomie. Główna stopa Narodowego Banku Polskiego (NBP), czyli stopa referencyjna, wynosi zatem nadal 5,75 procent. Kolejną decyzję dotyczącą stóp NBP podejmie na posiedzeniu w dniach 6-7 lutego. Ekonomiści nie przewidują, by miały się one zmienić. 

Między styczniem a lutym, mimo, że stopy nie zmieniły poziomu, oprocentowanie na lokatach spadło. Jeszcze na początku stycznia na rynku było dziewięć lokat z oprocentowaniem, którego wysokość była wyższa niż poziom inflacji. Obecnie jest takich już tylko trzy. Przypomnijmy, że inflacja w Polsce w grudniu 2023 roku wyniosła 6,2 proc. w ujęciu rocznym, zgodnie z odczytem odczytem Głównego Urzędu Statystycznego. Dane za styczeń poznamy 15 lutego.

Reklama

Ranking lokat. Luty 2024 roku

Jakie banki oferują oprocentowanie wyższe niż inflacja? 2 lutego lokatę z oprocentowaniem wyższym niż 6,2 proc. w skali roku w swojej ofercie miały Nest Bank, Bank Nowy i VeloBank. Przedstawiamy, jakie warunki trzeba spełnić, żeby założyć te lokaty. Prezentujemy także listę pozostałych najwyżej oprocentowanych lokat. W przypadku każdej lokaty sprawdzamy wysokość oprocentowania (w skali roku), długość lokaty, czy trzeba mieć konto w danym banku, żeby założyć lokatę oraz minimalne i maksymalne kwoty depozytów. Dwadzieścia lokat z najwyższym oprocentowaniem przedstawiamy w tabeli poniżej.  

Porównaliśmy oferty kilkunastu banków działających w Polsce. Były one aktualne na dzień 2 lutego 2024 roku. 

Najlepsze lokaty w lutym 2024 roku

Tabela uwzględnia jedynie lokaty, które można swobodnie założyć. Na rynku jest jeszcze kilka produktów, które mają stosunkowo wysokie oprocentowanie, ale przy których trzeba spełniać dodatkowe warunki, poza często wymaganym posiadaniem podstawowego konta. To np. "Lokata Urodzinowa" Banku Millennium. Można z niej skorzystać jedynie w ciągu 30 dni od dnia urodzin. Obecne oprocentowanie tej 1-miesięcznej lokaty w skali roku wynosi 6 procent. 

Spośród lokat, do założenia których wystarczy mieć podstawowy rachunek bankowy - a w kilku przypadkach nawet on nie jest konieczny - najlepsze oprocentowanie oferują trzy lokaty powitalne. Są one przeznaczone tylko dla nowych klientów. Najwyżej oprocentowana lokata, którą mogą założyć także dotychczasowi klienci banku, to Lokata Mobilna na nowe środki w Kasie Stefczyka na 1 miesiąc. 

Trzy banki - BFF, Inbank oraz VeloBank mają z kolei w swojej ofercie lokaty, które można założyć nawet bez otwierania konta w danej instytucji. 

Ofertą, która wyróżnia się na tle innych, jest "Lokata 5 Plus" z Volkswagen Banku. To lokata na co najmniej rok. Odsetki z niej wypłacane są co kwartał. Od pozostałych lokat odróżnia ją też to, że ma oprocentowanie zmienne. Obecna oferta - 5,5 proc. w skali roku - obowiązuje do końca kwartalnego okresu rozliczeniowego. 

Martyna Maciuch    

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: lokaty | oszczędzanie | stopy procentowe | inflacja | finanse osobiste
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »