Najstarsze przedsiębiorstwa świata
Oto lista trzech najstarszych przedsiębiorstw świata - dowód na to, że można przetrwać kryzysy ekonomiczne i klęski żywiołowe i wytrwać ... nawet ponad tysiąc lat. Króluje Japonia.
Najstarsza firma świata powstała w 578 roku i związana była z branżą budowlaną. Jej działalność objęła łącznie ponad 14 stuleci i 40 pokoleń rodziny Kongo. Legenda głosi, że przodek rodziny Kongo został sprowadzony do Japonii z Korei przez księcia Shotoku, który polecił mu wybudować świątynię Shitennoji (Czterech Niebiańskich Strażników Buddy). I w ten właśnie sposób narodziło się przedsiębiorstwo budowlane. Z czasem, kiedy budownictwo sakralne zaczęło tracić na znaczeniu, Kongo Gumi wkroczyło na rynek budownictwa przemysłowego i mieszkaniowego. Jednakże o ile w przypadku budownictwa sakralnego firma była niekwestionowanym liderem, to w przypadku budownictwa świeckiego nie posiadała już przewagi konkurencyjnej.
Firma opierała swoją działalność na dwóch fundamentach: misji i tradycji, które decydowały o jej niezachwianej pozycji przez setki lat. Pęknięcie bańki spekulacyjnej na rynku nieruchomości okazało się jednakże barierą nie do pokonania. Zatrudniająca około 100 pracowników firma zadłużyła się na początku stulecia do poziomu 350 mln dolarów. W 2006 roku została przejęta przez japońską grupę budowlaną Takamatsu.
Drugie miejsce zajmuje hotel Hoshi Ryokan, w mieście Komatsu , na japońskiej wyspie Honsiu. Słowo Ryokan oznacza w języku japońskim tradycyjny hotel, Hoshi zaś to nazwisko rodziny, w rękach której hotel znajduje się od 46 pokoleń. Historia hotelu jest silnie związana z japońską tradycją. Hotel został założony w 717 roku przez Garyo Hoshi - ucznia Taicho Daishi - jednego z najbardziej znanych w historii buddyjskich mnichów . Pewnego razu, gdy Daishi wspiął się na szczyt góry Hakusan i zmęczony uciął sobie drzemkę, przyszedł do niego we śnie duch góry i opowiedział mu o cudownym źródle znajdującym się nieopodal podnóża Hakusan.
Daishi po wielu trudach odnalazł w końcu źródło, którego woda miała uzdrawiać z wszelkich chorób. Wieść o cudownym źródle szybko rozeszła się po całym kraju, a Daishi kazał swemu uczniowi zbudować uzdrowisko. Obecnie hotel składa się z czterech budynków (noszących nazwy japońskich pór roku), które w 100 pokojach są w stanie pomieścić 450 gości. Architektura hotelu nawiązuje do tradycyjnego stylu wiejskiego, ale oferowane usługi (m.in. spa) świadczone są na światowym poziomie i stanowią dowód na to, że tradycja i nowoczesność mogą iść w parze.
Na trzecim miejscu znalazła się restauracja Stiftskeller St. Peter, usytuowana na terenie klasztoru Benedyktynów w Salzburgu. Najstarsze ślady jej działalności sięgają 803 roku.
Restaurację znał i rozsławiał pierwowzór tytułowego bohatera dramatu Goethego - Johann Georg Faust. Restauracja znana jest z menu opartego na oryginalnej osiemnastowiecznej recepturze. Miejsce to rozsławiły również odbywające się niemal codziennie koncerty muzyki Mozarta. Restauracja jest najstarszą restauracją na świecie.
Paulina Kupi