Największa grupa hotelowa świata wyjeżdża z Rosji

Brytyjska InterContinental Hotel Group (IHG) opuszcza Rosję - nieoficjalnie informuje rosyjska prasa. Do największego hotelowego koncernu świata należą sieci: Holiday Inn, InterContinental i Crowne Plaza. Przyczyną podjętej decyzji ma być gwałtowny spadek liczby gości.

Grupa Polsat Plus i Fundacja Polsat razem dla dzieci z Ukrainy

W sumie, w Rosji, InterContinental Hotel Group to trzecie przedsiębiorstwo w pod względem zarządzanych hoteli. Posiada 29 placówek, które razem dysponują prawie siedmioma tysiącami pokoi. Według Forbesa, w 2018 roku zyski IGH na rosyjskim rynku wynosiły 124 miliony dolarów.  

InterContinental Group zwija się z Rosji od marca 

W marcu grupa zamknęła swoje biuro w Moskwie i zdecydowała o wstrzymaniu inwestycji, m.in. budowie nowych hoteli. Postanowiła też zawiesić działalność deweloperską. Teraz - jak nieoficjalnie donosi Kommiersant, największy dziennik kraju - przedstawiciele grupy prowadzą rozmowy w sprawie rozwiązania wszystkich umów menedżerskich. 

Reklama

 Przyczyną podjętej decyzji ma być nagły spadek liczby gości - rezultat izolacji Rosji po zbrojnej agresji Moskwy na Kijów, a także problemy z międzynarodowymi transakcjami - efekt wprowadzonych sankcji. 

 IHG chce opuścić Rosję bez płacenia kar 

 “Grupa negocjuje z właścicielami obiektów zmiany w działalności operacyjnej" - informuje Kommiersant powołując się na anonimowego przedstawiciela IHG. - Aby uniknąć kar - twierdzi rozmówca - operator zamierza wynegocjować z właścicielami hoteli rozwiązanie umów za porozumieniem stron. Zawierane przez grupę umowy mają bowiem zawierać “klauzulę o sile wyższej" - force majeure. A taką - zdaniem koncernu - jest rosyjska misja pokojowa w Ukrainie.

Eksperci uważają, że podobnie jak Burger King czy KFC, hotele franczyzowe IGH wciąż będą działać. Grupa InterContinental wycofa się jedynie z placówek, które są jej własnością.

Hotelarze nie mają wątpliwości, że odejście IHG poważnie wpłynie na rynek usług hotelarskich, ponieważ żaden z rosyjskich operatorów nie będzie w stanie przejąć kontroli nad całym portfelem grupy. “Ich możliwości po prostu na to nie pozwolą" - cytuje Kommiersant Stanisława Iwaszkiewicza, partnera w Iwaszkiewicz Hospitality.

 InterContinental nie jest pierwszą grupą hotelową, która postanowiła zawiesić swoją działalność w Rosji. Wcześniej o wstrzymaniu budowy nowych hoteli zdecydowała sieć Marriott a Hilton i Hyatt zawiesiły działalność deweloperską. 

 Ewa Wysocka

Czytaj także: Jakie zasoby gazu ma Polska


 

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »