Największe mennice
Brytyjska Mennica Królewska (Royal Mint) zwiększyła produkcję o 75 procent w pierwszym kwartale 2009 roku.
W związku z rosnącym popytem na złoto ze strony inwestorów mennica wyprodukowała w pierwszym kwartale roku monety ważące w sumie 28497 uncji, co w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego, kiedy produkcja wyniosła 16317 uncji, stanowi wzrost o niemal 75 procent. Natomiast w całym roku 2008 produkcja wzrosła o 30 procent i osiągnęła poziom 50389 uncji. Ekspert rynku metali szlachetnych Mark O'Byrne stwierdził, iż ze względu na to, iż inwestycje w złoto traktowane są przez większość inwestorów w aktualnym klimacie ekonomicznym jako 'bezpieczne schronienie", mało z nich decyduje się na sprzedaż metalu.
Mennica brytyjska nie jest jedyną, w której produkcja znacząco ostatnio wzrosła. W większości krajów, między innymi w USA i Rosji, zwiększane są do granic możliwości poziomy produkcji, zatem w roku 2009 można się spodziewać rekordowego poziomu sprzedaży.
Poziom sprzedaży monet emitowanych przez Mennicę Stanów Zjednoczonych wzrósł w roku 2008 aż o 400 procent. Jakiś czas temu największa na świecie rafineria złota, południowoafrykańska Rand Rafinery, zwiększyła produkcję złotych monet dwukrotnie, do najwyższego od ponad 23 lat poziomu. Produkuje ona obecnie 20 tysięcy uncji gładkich monet, które są następnie wysyłane do Mennicy Państwowej Republiki Południowej Afryki.
Ceny złota osiągnęły najwyższe poziomy wraz z początkiem kryzysu finansowego i były najbardziej zmienne ze wszystkich metali szlachetnych w 2008 roku - jego ceny oscylowały pomiędzy 700, a 1030 dolarów. City Index kwotował dziś około godziny 19:00 Gold CFD na poziomie 915 dolarów za uncję . Rok temu metal ten znajdował się na poziomie około 5 procent niższym i kwotowany był po 871 dolarów.
Maciej Leściorz
Niniejszy materiał, w żadnym przypadku nie może być traktowany jako wydana przez City Index Limited oraz City Index Limited Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością Oddział w Polsce (razem zwane "City Index") rekomendacja lub oferta sprzedaży lub jako rekomendacja lub też zachęcenie do kupna jakiekolwiek papieru wartościowego lub innego instrumentu finansowego. Ponadto fakt dystrybucji niniejszego materiału lub opieranie swojej aktywności na niniejszym materiale nie mogą być rozumiane jako zawarcie jakiejkolwiek umowy czy wejście w jakąkolwiek inną relację. Niniejszy materiał nie jest osobistą rekomendacją. Powinieneś zasięgnąć niezależnej porady, czy spekulowanie na jakimkolwiek z wymienionych w materiale rynku jest dla Ciebie odpowiednie oraz czy Twoja zdolność do oszacowania związanego ryzyka w tym zakresie jest właściwa. Ponadto w przypadku wątpliwości należy zasięgnąć niezależnej porady w zakresie Twojej sytuacji podatkowej oraz podatkowych i księgowych charakterystyk lub konsekwencji każdej z transakcji. City Index nie gwarantuje oraz nie stanowi, iż niniejszy materiał jest właściwy, kompletny, nie wprowadza w błąd lub iż odpowiada celowi, do którego był przeznaczony. City Index nie gwarantuje również oraz nie stanowi, iż na zapisach niniejszego materiału powinno się opierać jakiekolwiek działania. City Index może z uwagi na zwykły rodzaj prowadzenia swojej działalności utrzymywać pozycje w aktywach wskazanych w niniejszym materiale. Kontrakty na różnicę ("CFD") są wysoce ryzykowne dla Twojego kapitału, ponieważ straty mogą przewyższyć początkowe nakłady. Dlatego też, CFD mogą nie być odpowiednie dla wszystkich inwestorów. Upewnij się, że rozumiesz związane z nimi ryzyka i jeżeli jest to konieczne zasięgnij niezależnej porady. Informacje o produktach City Index znajdują się na stronie www.cityindex.eu/pl. City Index świadczy usługi w zakresie CFD. Jest uprawniony i nadzorowany przez Urząd Nadzoru Finansowego (FSA). Nr rejestru FSA: 113942. City Index Limited jest podmiotem zarejestrowanym w Anglii i Walii pod numerem: 1761813 z siedzibą w Park House, 16 Finsbury Circus, Londyn, EC2M 6XB.