Reklama

Najwyższa od 23 miesięcy liczba pozwoleń na budowę

140% - aż o tyle wyższa niż przed rokiem była w marcu liczba mieszkań, na budowę których deweloperzy otrzymani pozwolenia- wynika z danych GUS. Firmy budujące mieszkania rozpoczęły też wiele nowych budów. W tym zakresie progres wyniósł ponad 35%.

Marzec był dziewiątym z rzędu miesiącem utrzymywania się dużej aktywności firm deweloperskich. W trzecim miesiącu roku rozpoczęli oni budowę 6 tys. nowych lokali - to wynik o 35,1% wyższy niż w analogicznym okresie przed rokiem. Tak wysoka dynamika jest częściowo wynikiem niskiej bazy. Przypomnijmy, że w marcu 2013 roku wciąż mieliśmy do czynienia z niewielką liczbą nowowprowadzonych do oferty inwestycji. Było to konsekwencją wejścia w życie 10 miesięcy wcześniej tzw. "ustawy deweloperskiej". Chcąc uniknąć jej skutków deweloperzy wprowadzili potężną liczbę mieszkań do sprzedaży przed dniem wejścia w życie ustawy (koniec kwietnia 2012 roku). W konsekwencji przez kolejnych kilkanaście miesięcy liczba rozpoczynanych inwestycji była niewielka.

Reklama

Obserwowanemu dziś ożywieniu w obszarze nowych budów sprzyjają: tani kredyt, nisko oprocentowane lokaty oraz program dopłat do nowych mieszkań, co przekłada się na wolumen sprzedaży, którego deweloperzy nie notowali na tak wysokim poziomie od 6 lat.

Najwięcej pozwoleń od 23 miesięcy

W marcu bardzo wyraźny był ponadto ruch w obszarze liczy wydanych deweloperom pozwoleń na budowę. Progres w tym zakresie wyniósł aż 140%. W efekcie, w jednym tylko miesiącu, deweloperzy otrzymali decyzje pozwalające im zbudować 8723 mieszkania. Jest to najwyższy wynik od kwietnia 2012 roku (9634). Przypomnijmy, że był to miesiąc, w którym zarówno liczba rozpoczętych budów, jak i wydanych pozwoleń była nienaturalnie wysoka, bo wtedy właśnie weszła w życie wcześniej wspomniana "ustawa deweloperska".

Od połowy ubiegłego roku liczba rozpoczynanych inwestycji była przeważnie wyższa niż liczba wydawanych pozwoleń na budowę. Mogło to rodzić obawy o to, że dalszy rozwój skali działalności deweloperów natrafi na barierę w postaci braku działek przygotowanych do budowy pod względem formalnym. Ostatnie miesiące oddalają jednak te niepokoje. Obserwowany przez deweloperów od połowy zeszłego roku wzrost popytu zdaje się powoli przekładać na liczbę wydawanych pozwoleń na budowę. Co więcej aktualną bazę niewykorzystanych decyzji, pozwalających na przystąpienie do prac budowlanych wciąż można szacować na 37,1 tys. O tyle liczba wydanych w ostatnich 3 latach (tyle ważna jest ta decyzja administracyjna) pozwoleń przewyższa liczbę rozpoczętych budów. Można przyjąć, że przy obecnym poziomie aktywności deweloperów, sam zapas posiadanych przez nich pozwoleń wystarczyłby aż na 7-8 miesięcy działania.

Czas na efekty ostatniego boomu

Już niebawem powinno dojść do przesilenia w obszarze liczby mieszkań, którą deweloperzy oddają do użytkowania. W marcu firmy deweloperskie oddały 4,6 tys. lokali. To o 1% więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem. W najbliższych miesiącach dynamika w tym zakresie powinna wzrosnąć. Trzeba bowiem pamiętać, że średni czas, który upływa od momentu rozpoczęcia inwestycji do jej oddania do użytkowania, to w przypadku deweloperów 24 miesiące. Tymczasem duża aktywność deweloperów w obszarze rozpoczynanych budów miała właśnie miejsce mniej więcej dwa lata temu (dokładnie w II kw. 2012 r.). Z dużym prawdopodobieństwem można więc przyjąć, że niebawem rozpoczęte wtedy budowy powinny być finalizowane.

Trendy w całym sektorze budownictwa mieszkaniowego:

GUS prezentuje dane o budownictwie mieszkaniowym dzieląc inwestorów na 4 kategorie:

1. Inwestorów indywidualnych,

2. Deweloperów,

3. Spółdzielnie,

4. Pozostałych inwestorów (budownictwo komunalne, zakładowe i społeczne czynszowe)

W całym sektorze budownictwa mieszkaniowego wyniki wskazują na rosnącą aktywność budowlaną. W marcu wydano pozwolenia na budowę 15,5 tys. mieszkań, a więc o prawie 40% więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem. Rozpoczęto też budowę 15,7 tys. lokali, a więc prawie 43% więcej niż w marcu 2013 r. Jedynie w sferze liczby mieszkań oddawanych do użytkowania wyniki są odrobinę gorsze. Oddano bowiem do użytkowania 12 tys. mieszkań, czyli o 1,9% mniej niż w analogicznym okresie rok wcześniej.

Bartosz Turek, Lion's Bank

Dowiedz się więcej na temat: budownictwo | pozwolenia na budowę | tym | pozwolenie na budowę | GUS | liczb | była

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »