Napływ unijnych funduszy a poziom inflacji

Nadmiar pieniądza na rynku jest bodźcem inflacyjnym. Jak napływ funduszy strukturalnych z Unii Europejskiej wpłynie na poziom inflacji w Polsce?

Nadmiar pieniądza na rynku jest bodźcem inflacyjnym. Jak napływ funduszy strukturalnych z Unii Europejskiej wpłynie na poziom inflacji w Polsce?

Z inflacją mamy (po krótce) do czynienia wówczas gdy na rynku jest więcej pieniądza niż towaru. Wówczas cena towaru rośnie a siła nabywcza pieniądza spada. Tymczasem pieniądze z puli funduszy strukturalnych są w zdecydowanej większości przeznaczone na inwestycje (wszelkiego typu).

Wydatki inwestycyjne jednocześnie zwiększają ilość towaru, bo pieniądze wydawane są m.in. na produkcję a nie płyną 'luzem' do czyjejś kieszeni. Nie wpływają na wzrost inflacji.

Instrumenty polityki strukturalnej są w większej części bardziej skomplikowane niż proste rozdawnictwo spod znaku wydatków socjalnych. Takie cechy (wydatków, nie inwestycji) mają jedynie dopłaty bezpośrednie i renty strukturalne dla rolników.

Reklama

Realny wpływ na inflację może mieć natomiast wzrost cen żywności (który bądź co bądź nastąpi), bo wskaźniki inflacyjne są dość czułe na ceny produktów spożywczych. Trzeba jednak pamiętać, że Polska ma niską stopę inflacji (niektórzy zżymają się nawet, że zbyt niską), więc nie powinno to mieć dramatycznego wpływu na jej poziom.

Zobacz inne pytania

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: fundusze unijne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »