Nauczyciele z podwyżkami. Już wiadomo, ile dostaną po Nowym Roku

Podwyżki dla nauczycieli o 30 proc. w 2024 roku są już pewne. Choć są przewidziane od 1 stycznia, to wszystko wskazuje na to, że pieniądze na konta nauczycieli wpłyną później, ale z wyrównaniem. Początkujący nauczyciele mogą liczyć na jeszcze więcej niż starsi koledzy - w budżecie założono 33-procentową podwyżkę ich wynagrodzeń. Ile realnie więcej dostaną nauczyciele po Nowym Roku?

Uczniom Donald Tusk obiecał koniec zadań domowych, nauczycielom - wyższe płace. Taką obietnicę złożył nauczycielom Donald Tusk w trakcie kampanii wyborczej. Temat niskich zarobków w oświacie i budżetówce był jednym z głównych problemów podnoszonych przez polityków Koalicji Obywatelskiej (KO) przed wyborami parlamentarnymi. 

"Podniesiemy wynagrodzenia nauczycieli o co najmniej 30 proc. Nie mniej niż 1,5 tys. zł brutto podwyżki dla nauczyciela. (...) Przywrócimy autonomię i prestiż zawodu nauczyciela - mniej biurokracji, większa niezależność w doborze lektur, rozszerzaniu tematów" - czytamy w "100 konkretach na 100 dni rządów" KO.

Reklama

Już wiadomo, że dodatkowe pieniądze z tytułu wyższych pensji nie wpłyną na konta nauczycieli wraz ze styczniową wypłatą. 

- Podwyżki będą od 1 stycznia, natomiast one 1 stycznia nie dadzą rady wpłynąć do kieszeni nauczycielskich - powiedziała nowa ministra edukacji narodowej Barbara Nowacka. Opóźnienia w wypłatach mają wynikać z czasu potrzebnego na uchwalenie nowego budżetu. 

Szefowa MEN uspokaja jednak, że zgodnie z deklaracjami 30-procentowe podwyżki będą. - Pieniądze wpłyną na konta nauczycieli z odpowiednim wyrównaniem - zapewniła Nowacka.

Ile podwyżki dla nauczycieli? Nie mniej niż 1,5 tys. zł brutto

Podwyżka płac dla nauczycieli ma wynieść 30 proc. Ile realnie więcej pieniędzy wypłynie na konto nauczycieli w przyszłym roku?

W projekcie ustawy budżetowej na kolejny rok ustalono kwotę bazową, na podstawie której wyliczana będzie pensja nauczyciela w zależności od posiadanego przez niego stopnia awansu. Zgodnie z ustawą budżetową na 2024 rok, kwota bazowa ma wynieść 5176,02 zł (w 2023 roku było to 3981,55 zł).

Według danych przekazanych przez ministerstwo, zasadnicze wynagrodzenie nauczycieli (bez dodatków, nadgodzin, itp.) będzie się różnić w zależności od stopnia awansu zawodowego:

  • nauczyciel dyplomowany będzie otrzymywać 5915 zł brutto, czyli około 4363 zł netto;
  • nauczyciel mianowany: 5057 zł brutto, ok. 3777 zł netto;
  • nauczyciel początkujący: 4797 zł brutto, ok. 3600 zł netto.

Według danych przekazanych przez resrot edukacji średnie wynagrodzenie będzie się kształtować na poziomie: 9523,88 zł brutto (nauczyciel dyplomowany), 7453,47 zł brutto (nauczyciel mianowany), 6354,57 zł brutto (nauczyciel początkujący).

Nauczyciel początkujący otrzyma 33 proc. podwyżki

W przypadku nauczycieli początkujących, których zarobki ze względu na staż są najniższe, wzrost będzie wynosił nie 30, a 33-proc. - podało MEN. Wszystko ze względu na obietnicę, jaką złożył Donald Tusk podczas kampanii wyborczej, że podwyżki dla nauczycieli nie będą niższe niż 1500 zł.

Nie było wiadomo, czy obietnica zostanie dochowana, z obietnicy o treści: "podwyżki rzędu 30 proc., jednak nie mniej niż 1500 zł brutto", zniknęło wszystko, co po przecinku. Szefowa MEN nie chciała zająć jednoznacznego stanowiska w tej sprawie, a Związek Nauczycielstwa Polskiego (ZNP) zapowiadał, że nie odpuści.

Wątpliwości rozwiał dopiero premier podczas wspólnej konferencji prasowej z ministrem finansów Andrzejem Domańskim po posiedzeniu rządu. - Przeznaczyliśmy dodatkowe 2,3 mld zł na finansowanie podwyżek dla nauczycieli początkujących, a także w przedszkolach. To samo dotyczy nauczycieli akademickich - wzrost też o 30 proc. - powiedział Tusk.

"Wysokość kwoty bazowej dla nauczycieli ujętej w art. 9 ust. 2 projektu ustawy budżetowej na rok 2024 generuje wzrost wynagrodzenia średniego nauczycieli od dnia 1 stycznia 2024 r. o 30 proc., co w przypadku nauczycieli początkujących nie przekłada się na zapowiedziany wzrost wynagrodzenia średniego co najmniej o 1 500 zł. W związku z powyższym, proponuje się dodanie do projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2024 przepisu zwiększającego wysokość wynagrodzenia średniego nauczycieli początkujących, ustalanego na podstawie art. 30 ust. 3 pkt 1 ustawy - Karta Nauczyciela o 1,02308, gwarantując tym samym wzrost wynagrodzenia średniego tych nauczycieli o 1 576,72 zł" - wyjaśniono.

W Ocenie Skutków Regulacji doprecyzowano, że "zaproponowano zwiększenie wysokości wynagrodzenia średniego nauczycieli początkujących, ustalanego na podstawie art. 30 ust. 3 pkt 1 ustawy - Karta Nauczyciela wskaźnikiem 1,02308, gwarantując tym samym wzrost wynagrodzenia średniego tych nauczycieli o 33 proc., tj. o 1 576,72 zł".

Podwyżki dla nauczycieli mają kosztować budżet państwa około 13-14 mld zł. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Podwyżki dla nauczycieli | MEN | Barbara Nowacka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »