Nauka i biznes łączą siły na rzecz obronności. “Ciekawy moment na rynku”

Prezes Łukasiewicza, Hubert Cichocki w rozmowie z Interią Biznes podkreśla potrzebę intensywnego wsparcia sektora zbrojeniowego – publicznego i prywatnego – oraz znaczenie technologii i współpracy przemysłowej dla innowacji i rozwoju branży.

Podczas konferencji Impact'25 prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz Hubert Cichocki w rozmowie z Interią Biznes wskazywał, że duży nacisk w planowanej działalności zostanie położony na obronność.

- Dostrzegliśmy bardzo poważną szansę w wykorzystaniu naszych kompetencji na rzecz budowy polskiej branży zbrojeniowej. Chcemy stać się w perspektywie najbliższych kilku lat (...) partnerem pierwszego wyboru w zakresie rozwiązań technologicznych dla polskiego przemysłu zbrojeniowego. To jest bardzo ciekawy moment na rynku - mamy bardzo solidne finansowanie publiczne, które będzie wynosiło około 5 proc. PKB - wskazywał.

Reklama

"Zdecydowane pierwszeństwo mają przedsiębiorstwa krajowe"

Zwrócił uwagę, że wydatkowanie pieniędzy publicznych na obronność wiąże się z dylematem: czy przeznaczać je na rzecz polskich firm czy też na transfer technologii z zagranicy. 

- Chcemy tutaj bardzo intensywnie wspierać ten rodzący się sektor zarówno państwowy -  rozumiemy tutaj przez to spółki z grupy Polskiej Grupy Zbrojeniowej - ale także ten rodzący się prywatny. Mamy coraz więcej przedsiębiorstw operujących w obszarach szeroko rozumianej obronności. To nie są zawsze takie tradycyjnie, tradycyjnie kojarzone z obronnością kwestie jak czołgi, broń. (...) Możemy wykorzystać kompetencje polskiej branży kontenerowej do tego, aby wesprzeć wojsko w dostarczaniu tego rodzaju elementów infrastruktury pola walki - wyjaśniał.

Prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz wskazywał, że prowadzone są poszukiwania partnera biznesowego, aby połączyć rozwiązania technologiczne i możliwości inżynierów z kompetencjami z zakresu skalowania biznesu czy zarządzania procesami.  Przekazał, że kierowana przez niego jednostka zawiera partnerstwa ze spółkami z sektora zarówno ze spółkami PGZ, jak i prywatnego

- Bardzo dobrym przykładem jest oczywiście największa polska prywatna prywatna grupa operująca w tej branży, czyli WB, ale mamy także nowe inicjatywy. Mamy Polski Holding rozwoju, grupę Zremb-Chojnice (...) Staramy się dzień po dniu wyszukiwać partnerów wolskim biznesie, którzy byliby w stanie kooperować z nami właśnie przy wdrażaniu rozwiązań technologicznych - powiedział. 

Cichocki wyjaśnił, że Łukasiewicz prowadzi również współpracę zagraniczną.

- Musimy bardzo rozważnie dobierać partnerów międzynarodowych, tak aby oni z jednej strony gwarantowali zabezpieczenie własności intelektualnej, ale z drugiej strony  dawali wyższe prawdopodobieństwo wykorzystania kompetencji umiędzynarodowienia w przypadku budowy biznesu. To jest coś innego niż umiędzynarodowienie nauki i takich partnerów też szukamy i potrzebujemy, ale nie ukrywam, że jeżeli chodzi o przemysł zbrojeniowy, to tutaj zdecydowane pierwszeństwo mają przedsiębiorstwa krajowe - podkreślił.

Paulina Błaziak

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »