Naukowcy ocenią stan słynnego "trzonolinowca". Badanie zadecyduje o jego przyszłości

Rozpoczęto kolejne badania stanu technicznego "trzonolinowca" - modernistycznego budynku mieszkalnego we Wrocławiu. Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej sprawdzą, w jakim stanie jest jego konstrukcja.

Badania "trzonolinowca" rozpoczęły się w czwartek. To konsekwencja ekspertyzy opublikowanej na początku lutego. Ustalono wówczas, że regularnie będzie sprawdzany stan konstrukcji.

- Te badania mają służyć obserwacji, jak zachowuje się konstrukcja w czasie. Czy ona się zmienia, czy stan wytężenia się zmienia. Dlatego, że jak już wiemy z opinii, konstrukcja jest wytężona i nośność jest przekroczona. W związku z tym potrzeba jest monitorowania, czy ten stan się zmienia, czy nie - wyjaśnił w przesłanym nagraniu prof. dr hab. inż. Krzysztof Schabowicz z Politechniki Wrocławskiej.

Reklama

Profesor Schabowicz poinformował, że pierwsze badania polega "na zbadaniu częstości drgań poprzecznych". - Na tej podstawie określimy tzw. stan zerowy konstrukcji. I od tego stanu będziemy co trzy tygodnie ponownie wykonywali badania, tak, żeby sprawdzić, czy ten stan jest stały, czy on się zmienia, czy się to wytężenie zwiększy lub zmniejszy - stwierdził. 

"Trzonolinowiec" w złym stanie technicznym. To perła modernizmu

Ekspertyza sporządzona przez naukowców Politechniki Wrocławskiej potwierdziła, że "trzonolinowiec" jest w złym stanie technicznym i powinien zostać wyremontowany. Charakterystyczny budynek składa się z 44 mieszkań, lokatorzy powinni je opuścić do lipca bieżącego roku. Miasto zadeklarowało pomoc w znalezieniu lokali zastępczych. Większość mieszkań w 12-piętrowym bloku należy do prywatnych osób, zaś właścicielem 11 lokali jest gmina Wrocław.

Pierwsza ekspertyza dotycząca "trzonolinowca" pojawiła się z inicjatywy zarządcy obiektu w połowie 2023 roku. Wynikało z niej, że budynek jest w złym stanie technicznym i grozi mu nawet rozbiórka. Wówczas Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego uznał ją za nierzetelną i podpisano umowę na nową ekspertyzę z Politechniką Wrocławską. Jednocześnie rozpoczęto starania o wpis budynku do rejestru zabytków.

"Trzonolinowiec" przy ul. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu powstał w latach 1961-1967, autorami projektu byli Andrzej Skorupa i Jacek Burzyński. Jest to jeden z niewielu budynków tego typu w Europie. 

Cała konstrukcja opiera się na żelbetowym trzonie, na którym poszczególne kondygnacje zostały zawieszone za pomocą stalowych lin. Z tego względu blok był budowany od góry, wykonane z prefabrykatów płyty były podnoszone za pomocą siłowników hydraulicznych.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Wrocław
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »