Naukowcy opracowali projekt inteligentnej paczki. Wkrótce ruszą testy
Instytuty Sieci Badawczej Łukasiewicz opracowały inteligentną paczkę, która ma całkowicie zmienić rynek kurierski w Polsce. Prace nad produktem pod nazwą E-Pack trwały trzy lata.
E-Pack jest pierwszym produktem tego rodzaju w Polsce, a prace nad nim obejmowały opracowanie zarówno samego opakowania, jak i aplikacji i wrzutni. Nad rozwiązaniem pracowali specjaliści z aż trzech instytutów Sieci Badawczej Łukasiewicz. Teraz trwają przygotowania do przetestowania rozwiązania na rynku. Na początku na rynek ma trafić ok. 50 tys. inteligentnych paczek.
Inteligentna paczka wygląda jak zamykane od góry, składane plastikowe pudełko z elektroniczną etykietą wykonaną z e-papieru. Opakowanie jest wyposażone w różne sensory, monitorujące stan przesyłki, takie jak akcelerometr, czujniki wilgotności i temperatury.
E-Pack ma być w założeniu dostosowany do skrytek w automatach paczkowych. Twórcy poszukują firm zainteresowanych współpracą w zakresie operowania systemem.
Rozwiązanie eliminuje anonimowość w łańcuchu dostaw, umożliwiając śledzenie przesyłki w czasie rzeczywistym. Każda paczka zabezpieczona jest blokadą elektroniczną, otwieraną za pomocą aplikacji na smartfonie. - Większość przesyłek kurierskich od momentu wysłania do odebrania ich przez klienta "znika". Teoretycznie możemy śledzić ich drogę w aplikacji, ale na dobrą sprawę nie wiemy, czy są przewożone we właściwych warunkach, gdzie dokładnie się znajdują, czy komuś nie spadły itp. E-Pack na bieżąco rejestruje wszystkie informacje o paczce - mówi dr inż. Michał Grabia, kierownik projektu E-Pack i dyrektor Centrum Logistyki i Nowoczesnych Technologii w Łukasiewicz - PIT.
Wnętrze inteligentnej paczki wyposażono w specjalną siatkę, która zabezpiecza zawartość przed przemieszczaniem się.
E-Pack jest opakowaniem wielokrotnego użytku. Po otrzymaniu przesyłki klient musi zwrócić opakowanie kurierowi, zostawić w automacie paczkowym lub punkcie odbioru przesyłek. E-Pack umożliwia także zwrot zakupionego towaru bez konieczności drukowania nowej etykiety.
Opakowanie jest energooszczędne i ma konstrukcję modułową, co ułatwia naprawę i wymianę poszczególnych elementów. Co więcej, E-Pack można ładować za pomocą panelu fotowoltaicznego i wrzutni przy automatach paczkowych.
Dyrektor Łukasiewicz - PIT, Arkadiusz Kawa, podkreśla rewolucyjny charakter tego rozwiązania dla rynku kurierskiego. - Stopień zaawansowania tego rozwiązania, możliwość kontrolowania stanu i lokalizacji przesyłki, uproszczenie procesów logistycznych - to wszystko sprawia, że możemy mówić o rewolucji na rynku - mówi. W jego opinii, inteligentna paczka ma zapewnić lepszą kontrolę nad przesyłkami.
Opracował KM