NBP: Czarny koń prezydenta
Na liście kandydatów na fotel prezesa NBP pojawiło się nazwisko prof. Edmunda Pietrzaka z Uniwersytetu Gdańskiego.
Według dziennika Lech Kaczyński poważnie rozważa kandydaturę profesora, który był doradcą ekonomicznym prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, a obecnie nieformalnie doradza premierowi Jarosławowi Kaczyńskiemu.
Świetny specjalista
Profesor dr hab. nauk ekonomicznych; od stycznia 2002 doradca Prezydenta RP; w latach 1998-2001 doradca ministra finansów; doradca premierów III RP w latach 1990-1992, w latach 1992-1997 członek Rady Naukowej przy prezesie Narodowego Banku Polskiego;od 1990 konsultant Chicago Mercantile Exchange, Chicago Board of Trade i Philadelphia Stock Exchange; od 1996 kierownik Zakładu Międzynarodowych Stosunków Walutowych Uniwersytetu Gdańskiego; od 1990 ekspert Sejmu i Senatu RP oraz współpracownik Narodowego Banku Polskiego; od 1991 koordynator badań rynków finansowych w IBnGR.
W okresie 1989-1993 przez dwa lata stypendysta i wykładowca Fletcher School of Law and Diplomacy w Bostonie, Wharton School of Finance w Filadelfii i Graduate School of Business w Chicago. W okresie 1989-2001 ponad trzy lata praktyki na giełdach, w bankach centralnych oraz handlowych głównie USA, a także Wielkiej Brytanii, Kanady, Niemiec, Holandii, Szwajcarii, Belgii, Austrii, krajów skandynawskich , Portugalii, Meksyku i Brazylii.
Wniósł duży wkład w zapewnienie w 1995 złotemu wymienialności według standardu Międzynarodowego Funduszu Walutowego; autor założeń merytorycznych do ustawy dewizowej obowiązujacej od stycznia 1999, a także autor pierwszego projektu ustawy o giełdach towarowych (1991). Aktywny udział w dyskusjach nad ustawami o publicznym obrocie papierami wartościowymi i funduszach powierniczych z 1991, o publicznym obrocie papierami wartościowymi z 1997 oraz o giełdach towarowych z 2000.
Zwolennik dyscypliny budżetowej. W jego opinii Polska nie powinna się śpieszyć z przyjęciem euro, ponieważ mogłoby to zagrozić stabilności gospodarki. Jest postrzegany, jako ekspert od polityki makroekonomicznej i rynków finansowych. Wierzy w ścisły związek pomiędzy wzrostem ekonomicznym, a kursem walutowym.
Autor ponad 500 publikacji, z których około 25 to książki, skrypty i monografie. Tematyka tych publikacji to głównie finanse międzynarodowe, finanse i bankowość gospodarki rynkowej, polityka makroekonomiczna w gospodarce rynkowej, transformacja gospodarki nakazowo-rozdzielczej do gospodarki rynkowej.
Najważniejsze publikacje:
"Wymienialność złotego", Biblioteka Menedżera i Bankowca, Warszawa, listopad 1996, książka uzyskała prestiżową nagrodę Banku Handlowego w Warszawie S.A. w 1997 za szczególne osiągnięcia w zakresie myśli teoretycznej w sferze ekonomii i finansów.
"Polski złoty: od wymienialności wewnętrznej do standardu MFW", Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową, Gdańsk - Warszawa, październik 1994 (pierwsze opracowanie na temat celowości i wykonalności przekształcenia złotego w walutę wymienialną. Publikacja zdaniem komentatorów przyczyniła się do szybszego zapewnienia złotemu wymienialności według standardu Międzynarodowego Funduszu Walutowego).
"Funt sterling we współczesnym międzynarodowym systemie walutowym", Uniwersytet Gdański, Gdańsk ,lipiec 1984, książka wyróżniona nagrodą Ministra Edukacji Narodowej.
"Międzynarodowe operacje walutowe: rodzaje mechanizmy i techniki", Biblioteka Menedżera i Bankowca, Warszawa, listopad 1992 (pierwsza książka w krajach pokomunistycznych na temat organizacji i funkcjonowania międzynarodowego rynku walutowego). Książka wyróżniona nagrodą Ministra Edukacji Narodowej w 1993.
"Międzynarodowy rynek walutowy i finansowy," współautor: Krzysztof Szymański. Skrypt Uniwersytetu Gdańskiego, wydanie I i II. Gdańsk 1990 i 1991 (pierwsze opracowanie w Polsce na temat obydwu rynków).
"Rozwój rynku kapitałowego w procesie transformacji polskiej gospodarki do systemu rynkowego (1989-92)", Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową. Gdańsk, styczeń 1992.
"System finansowy w Polsce. Lata dziewiędziesiąte", PWE, Warszawa, maj 1998, współautorstwo książki pod red. B. Pietrzaka i Z. Polańskiego, książka wyróżniona nagrodą Ministra Edukacji Narodowej.
"The Potential for Central and Eastern Europe Doing Business at theCME and CBOTt over Next Five Years", The Chicago Mercantile Exchange and Chicago Board of Trade, Chicago, May 1993.
"Rozwój rynkowych systemów finansowo - walutowych na Węgrzech i w Polsce (1989-93)", Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową, Gdańsk, grudzień 1993.
"The development of the capital market in the process of transformation of Poland`s economy.