NBP: Inflacja bazowa bez zmian

Inflacja bazowa, po wyłączeniu cen żywności i energii, w lipcu 2011 r. wyniosła rdr 2,4 proc. wobec 2,4 proc. w czerwcu - podał NBP w piątek w komunikacie.

Inflacja bazowa, po wyłączeniu cen żywności i energii, w lipcu 2011 r. wyniosła rdr 2,4 proc. wobec 2,4 proc. w czerwcu - podał NBP w piątek w komunikacie.

Analitycy oczekiwali inflacji bazowej w lipcu 2011 roku na poziomie 2,5 proc.

W ujęciu miesięcznym miara ta wyniosła 0,1 proc.

Inflacja bazowa, po wyłączeniu cen administrowanych, wyniosła w ujęciu rocznym w lipcu 2011 roku 3,7 proc. wobec 4,0 proc. w czerwcu.

Lipcowa inflacja bazowa rdr, po wyłączeniu cen najbardziej zmiennych, wyniosła 3,3 proc. wobec 3,2 proc. w czerwcu. Inflacja liczona metodą 15-proc. średniej obciętej wyniosła rdr w lipcu 4,0 proc. wobec 3,8 proc. w czerwcu. Indeks cen towarów i usług (CPI) liczonych przez GUS w lipcu wyniósł 4,1 proc. rdr.

Reklama

_ _ _ _ _

Inflacja bazowa bez zmian

Inflacja bazowa w lipcu br. po wyłączeniu cen żywności i energii wyniosła 2,4 proc. w ujęciu rocznym i nie zmienia się od trzech miesięcy - podał NBP. "W czerwcu i lipcu ceny żywności i energii w najmniejszym stopniu od początku roku wpłynęły na wysokość wskaźnika inflacji (CPI)" - ocenia dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan.

"Inflacja bazowa, po wyłączeniu żywności i energii, jest ciągle wysoka, co oznacza, że zarówno oczekiwania inflacyjne, jak i presja popytowa nie słabną. Jednak niewielkie wzrosty inflacji bazowej m/m w ostatnich dwóch miesiącach dowodzą, że nie ma już przenoszenia się wzrostu cen żywności i energii na pozostałe ceny. Dzisiaj trzeba się liczyć z tym, że niepewność związana z sytuacją na międzynarodowych rynkach finansowych, słabnięciem koniunktury gospodarczej w krajach Unii Europejskiej może przełożyć się na decyzje gospodarstw domowych, które zmniejszą konsumpcję.

W kolejnych miesiącach jest więc szansa na ograniczenie inflacji bazowej, ale będzie temu towarzyszyła mniejsza dynamika konsumpcji, co niestety odbije się negatywnie na tempie wzrostu gospodarczego" - dodaje Małgorzata Starczewska- Krzysztoszek.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

_ _ _ _ _

Nastawienie RPP jest neutralne, a ryzyka zarówno w zakresie podniesienia jak i obniżenia stóp procentowych się bilansują - uważa Elżbieta Chojna-Duch, członek Rady Polityki Pieniężnej.

"Sądzę, że nastawienie RPP jest neutralne. Są ryzyka, które są zrównoważone, zarówno w zakresie podniesienia, jak i obniżenia stóp, ale one się bilansują. Nie sądzę, żeby tu nastąpiły jakieś gwałtowne decyzje ze strony innych członków Rady" - powiedziała w piątek w TVN CNBC Chojna-Duch.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: RDR
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »