NBP: Inflacja i wzrost PKB obniżą się!

Wzrost PKB do początku 2013 będzie się obniżać do ok. 2 proc., aby w 2014 roku przyspieszyć do poziomu ponad 3 proc. - wynika z najnowszej projekcji NBP. Dynamika CPI utrzymywać się będzie w 2012 roku na poziomie zbliżonym do roku ubiegłego (4,1 proc. r/r).

Dynamika CPI w 2012 roku będzie się utrzymywać na poziomie zbliżonym do roku ubiegłego i wyniesie 4,1 proc. rdr. W średnim horyzoncie projekcji, wraz ze spowolnieniem wzrostu gospodarczego oraz pogorszeniem sytuacji na rynku pracy, inflacja obniży się do poziomu zbliżonego do celu inflacyjnego NBP - wynika z najnowszego Raportu o inflacji NBP marzec 2012 r., którego częścią jest projekcja inflacji i PKB. W 2014 roku kontynuowany będzie spadkowy trend stopy inflacji, która obniży się do 2 proc. rdr.

Z najnowszej projekcji NBP wynika, że dynamika CPI utrzymywać się będzie w 2012 roku na poziomie zbliżonym do roku ubiegłego (4,1 proc. r/r).

Reklama

"Relatywnie wysoki poziom inflacji CPI w bieżącym roku będzie wypadkową silnego osłabienia złotego w ostatnim kwartale 2011 r., czynników o charakterze regulacyjnym (wzrost akcyzy na olej napędowy, wzrost stawki rentowej, polityka URE) i sytuacji na światowych rynkach surowców energetycznych, przy umiarkowanej presji popytowej" - napisano w dokumencie.

"W średnim horyzoncie projekcji, wraz ze spowolnieniem wzrostu gospodarczego oraz pogorszeniem sytuacji na rynku pracy, inflacja obniży się do poziomu zbliżonego do celu inflacyjnego NBP, przy czym wdrażanie PEK (Pakietu Energetyczno-Klimatycznego - PAP) będzie ograniczać tempo powrotu inflacji do celu" - dodano.

"W 2014 r. kontynuowany będzie spadkowy trend stopy inflacji (inflacja CPI obniży się do 2 proc.), czemu sprzyjać będzie kształtowanie się cen surowców na rynkach światowych (spadające ceny surowców rolnych oraz obniżająca się dynamika cen surowców energetycznych), umacniający się kurs złotego oraz obniżka podstawowej stawki VAT. Spadek stopy inflacji będzie ograniczany przez umiarkowane ożywienie gospodarcze, odzwierciedlone w nieznacznie rosnącej luce popytowej" - napisano w projekcji.

NBP zaznacza, że przy założeniu braku zmian stopy referencyjnej NBP w całym horyzoncie projekcji, prawdopodobieństwo ukształtowania się średniorocznej inflacji w przedziale 1,5 proc.-3,5 proc. rośnie z 3 proc. w I kw. 2012 r. do średnio 51 proc. w latach 2013-2014.

Wzrost PKB do 2013

"Do początku 2013 r. dynamika PKB będzie się obniżać, osiągając poziom zbliżony do 2 proc. r/r. Niskie tempo wzrostu w latach 2012-2013 będzie efektem niekorzystnej koniunktury za granicą, działań obniżających krajowy deficyt SFP, zmniejszającej się absorpcji transferów z UE, ograniczenia tempa wzrostu konsumpcji oraz zakończenia procesu odbudowy zapasów" - napisano w projekcji.

"W roku 2014 nastąpi stopniowa odbudowa popytu krajowego wspierana przez wzrost konsumpcji, zahamowanie procesu zacieśniania polityki fiskalnej, szybszy wzrost inwestycji przedsiębiorstw, ograniczenie spadkowej tendencji wykorzystania funduszy unijnych oraz stopniową poprawę koniunktury za granicą. Dynamika PKB zwiększy się do poziomu ponad 3 proc. r/r, przy zmniejszającym się wkładzie do wzrostu eksportu netto" - dodano.

Autorzy raportu piszą, że w latach 2012-2013 dynamika spożycia indywidualnego obniży się w stosunku do lat 2010-2011, gdy była ona czynnikiem istotnie wspierającym wzrost gospodarczy.

"Będzie to wynikało z pogorszenia sytuacji na rynku pracy (pociągającego za sobą obniżenie dynamiki dochodów z pracy najemnej), obniżenia wzrostu dochodów z działalności na własny rachunek (efekt spowolnienia gospodarczego), zmniejszenia się transferów socjalnych, a także utrzymującej się na względnie wysokim poziomie inflacji. Czynniki te sprawią, że wzrost realnych dochodów do dyspozycji będzie w latach 2012-2013 jedynie nieznacznie wyższy od zera" - napisano.

"Specyficznym czynnikiem, który wspierał konsumpcję w latach 2010-2011 był spadek stopy oszczędności gospodarstw domowych. Biorąc jednak pod uwagę historycznie niską obecnie wysokość stopy oszczędności, spadek akcji kredytowej oraz rosnące obawy gospodarstw domowych o przyszłą koniunkturę, wpływ tego czynnika na wygładzania bieżącej konsumpcji będzie stopniowo wygasał" - dodano.

Spożycie zbiorowe, po spadku w 2011 roku, będzie w latach 2012-2013 rosnąć w umiarkowanym tempie, w związku z działaniami konsolidacyjnymi w SFP (m.in. zamrożeniem płac w sferze budżetowej w 2012 r. oraz wprowadzonymi regułami wydatkowymi).

"W 2014 r. można oczekiwać niewielkiego wzrostu dynamiki spożycia indywidualnego, związanego z poprawą sytuacji na rynku pracy i wyższą dynamiką dochodów do dyspozycji (m.in. poprzez spadek inflacji) oraz spożycia zbiorowego ze względu na prawdopodobnie słabszy niż w poprzednich latach wpływ oddziaływania reguł wydatkowych" - napisano.

Dynamika nakładów brutto na środki trwałe obniży się w 2013 r. do 1,2 proc., a następnie wzrośnie w 2014 r. do poziomu 4,3 proc.

- Poniżej centralna ścieżka projekcji inflacji i PKB.

                                             2012    2013    2014
Wskaźnik cen konsumenta CPI (proc. r/r)      4,1     2,9     2,0
    Ceny żywności                            3,4     1,5     0,6
    Ceny energii                             9,1     6,0     4,1
Wskaźnik cen inflacji bazowej
po wyłączeniu cen żywności i energii         2,9     2,5     2,0
PKB (proc. r/r)                              3,0     2,3     3,2
   Popyt krajowy                             2,3     1,5     3,2
     Spożycie indywidualne                   2,3     2,2     2,7
     Spożycie zbiorowe                       0,5     2,2     3,1
     Nakłady inwestycyjne                    5,1     1,2     4,3
   Wkład eksportu netto (pkt. proc.)         0,7     0,8     0,0
     Eksport (proc. r/r)                     5,1     5,2     6,4
     Import  (proc. r/r)                     3,5     3,7     6,6
Płace brutto (proc. r/r)                     5,3     5,4     6,0
Liczba pracujących (proc. r/r)               0,0    -0,7    -0,5
Stopa bezrobocia BAEL (proc.)                9,4     9,5     9,6
NAWRU (proc.)                                9,8    10,0    10,0
Stopa aktywności zawodowej (proc.)          56,0    55,7    55,4
Wydajność pracy (proc. r/r)                  3,0     3,0     3,6
Jednostkowe koszty pracy ( proc. r/r)        3,3     2,6     2,3
Produkt potencjalny (proc. r/r)              2,8     2,9     3,1
Luka popytowa (proc. PKB potencjalnego)      0,9     0,3     0,3
Saldo rachunku bieżącego i kapitałowego     -2,5    -2,2    -2,5
(proc. PKB)
WIBOR 3M (proc.)                             4,74    4,72    4,72

źródło NBP

_ _ _ _ _

OTOCZENIE I KURS WALUTOWY

Zgodnie z projekcją otoczenie zewnętrzne nadal pozostaje najważniejszym źródłem niepewności projekcji inflacji i PKB. "Prognozy wzrostu gospodarczego dla krajów rozwiniętych obniżyły się w stosunku do projekcji listopadowej, przy czym spadek ten w największym stopniu dotyczył krajów członkowskich UE. Głównym czynnikiem ryzyka dla wzrostu gospodarczego w strefie euro pozostaje obecnie sposób rozwiązania kryzysu zadłużeniowego państw strefy euro. Ewentualna dalsza eskalacja kryzysu, pociągająca za sobą wzrost awersji do ryzyka może przełożyć się na ponowny wzrost oprocentowania papierów dłużnych części krajów strefy euro i w efekcie, oprócz problemów z emisją nowego długu i rolowaniem obecnego zadłużenia przez te kraje, może doprowadzić do pogorszenia sytuacji płynnościowej części banków europejskich" - napisano w projekcji.

Eksperci banku centralnego zwracają również uwagę, że jednoczesne dążenie banków do poprawy współczynników wypłacalności może przyspieszyć proces delewarowania i przyczynić się do dalszego ograniczenia akcji kredytowej dla sektora prywatnego, także przez powiązane kapitałowo z bankami strefy euro banki działające w Polsce.

"Trudna do przewidzenia pozostaje również reakcja rządów i banków centralnych krajów rozwiniętych na taki rozwój sytuacji" - oceniono. Istotnym źródłem niepewności projekcji inflacji i PKB jest przyszłe kształtowanie się kursu złotego, w dużej mierze uwarunkowane rozwojem sytuacji w strefie euro. "Ocenia się, że wymienione powyżej źródła niepewności, związane z otoczeniem zewnętrznym polskiej gospodarki, zwiększają prawdopodobieństwo ukształtowania się dynamiki PKB poniżej ścieżki centralnej projekcji, w przypadku zaś inflacji efekt niższego wzrostu PKB i niższych cen surowców może zostać zrównoważony przez wpływ słabszego kursu złotego" - podkreślają autorzy.

POPYT WEWNĘTRZNY

Ekonomiści NBP podkreślają również, że istotnym źródłem niepewności dla projekcji jest reakcja gospodarstw domowych i sektora przedsiębiorstw na przyszłe zacieśnienie fiskalne oraz rozwój sytuacji za granicą. "Oczekiwane zacieśnienie fiskalne prawdopodobnie wpłynie pozytywnie na ocenę wiarygodności kredytowej Polski" - napisano.

"Ponadto rozwój sytuacji w kraju i za granicą może przyczynić się do poprawy postrzegania Polski w oczach inwestorów zagranicznych i przełożyć się na większy napływ kapitału, w tym inwestycji bezpośrednich" - dodano.

"W konsekwencji wzrost konsumpcji i inwestycji przedsiębiorstw w przyszłości może okazać się wyższy, czemu może sprzyjać rosnące wykorzystanie mocy produkcyjnych w gospodarce, wysoka płynność finansowa przedsiębiorstw oraz niskie realne stopy procentowe" - podkreślają autorzy projekcji.

CENY ŻYWNOŚCI I ENERGII

Źródłem niepewności projekcji jest trudny do przewidzenia wpływ polityki regulacyjnej oraz sytuacji na światowym rynku surowcowym na kształtowanie się krajowych cen energii żywności.

"Znaczną niepewność w tym względzie rodzi trudny do oszacowania wpływ przyszłej polityki Unii Europejskiej w zakresie ochrony środowiska, co szczególnie dotyczy wprowadzanego Pakietu Energetyczno-Klimatycznego, którego celem jest ograniczenie emisji CO2. Nie jest znana przyszła cena uprawnień do emisji CO2, która w dużym stopniu może być uzależniona od popytu na te uprawnienia, a więc od aktywności gospodarczej krajów UE" - napisano w projekcji. "Ponadto liczba bezpłatnych uprawnień może ulec zmianie ze względu na to, że Komisja Europejska nie podjęła jeszcze decyzji w sprawie deregulacji dla polskiego sektora energetycznego.

Niepewność zwiększa również brak precyzyjnych zapisów odnośnie do wykorzystania dochodów ze sprzedaży uprawnień oraz wielkości inwestycji w technologie niskoemisyjne i odnawialne źródła energii. Dodatkowo istotnym źródłem niepewności pozostają działania regulacyjne na rynku żywności oraz przyszła polityka taryfowa URE" - dodano.

OPINIE

Nowa projekcja według analityków ING Banku

Pierwsze wrażenie z przejrzenia marcowego "Raportu o inflacji" NBP jest takie, że podbita ścieżka CPI w 2012 w naszym odczuciu opiera się przede wszystkim na słabości złotego. Ćwiczenie wykonane przez autorów projekcji polegające na przeliczeniu wyników z uwzględnieniem lutowej aprecjacji łagodzi wydźwięk samej projekcji a nawet sugeruje szybszy powrót CPI do celu.

Z drugiej strony utrzymywanie się wysokiej inflacji w tym roku nakazuje utrzymanie retoryki celującej w chłodzenie oczekiwań inflacyjnych. Naszym zdaniem pod koniec roku spowolnienie w Polsce będzie bardziej namacalne a perspektywa powrotu inflacji do celu na tyle czytelna, ze możemy zobaczyć obniżkę stóp.

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: stopy procentowe | wzrosty | wzrost PKB | prognozy | PKB | inflacja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »