NBP: Napływ 1,1 mln niewykwalifikowanych pracowników zwiększył PKB Polski o 2,4 proc.
Wzrost liczby pracowników niewykwalifikowanych o 1,1 mln osób, głównie z Ukrainy, w latach 2015-2018, długookresowo spowodował wzrost PKB Polski o 2,4 proc., spadek cen i zmianę płac relatywnych - wynika z symulacji przeprowadzonej przez NBP w nowym modelu polskiej gospodarki MOSTPL.
"Silny dodatni szok podażowy na rynku pracy powoduje wyraźny wzrost PKB (o 2,4 proc.), ale też istotnie zmienia strukturę PKB. Konsumpcja prywatna rośnie (o 1,5 proc.) z powodu wzrostu zatrudnienia, ale znacznie wolniej niż PKB. Wynika to z silnego spadku wynagrodzeń pracowników niewykwalifikowanych (o 8,9 proc.), co jest niezbędne dla zapewnienia równowagi w tym segmencie rynku pracy.
Rośnie też popyt na pracowników wykwalifikowanych i usługi kapitału, co przy ich ustalonej podaży podnosi ceny tych czynników produkcji (odpowiednio: o 1,1 proc. i 4 proc.), podtrzymując wzrost konsumpcji" - napisano w opracowaniu.
Według symulacji, pozytywny szok podażowy na rynku pracy generuje dodatkowe wpływy podatkowe (głównie z opodatkowania pracy). Przy założonym w modelu długookresowym niezmiennym deficycie sektora finansów publicznych powoduje to absorpcję części szoku przez wzrost konsumpcji rządowej o 3 proc.
Spadek kosztów pracy powoduje spadek cen produktów większości sektorów, co w konsekwencji zwiększa na nie popyt krajowy i polepsza konkurencyjność eksportu.
"W przypadku przemysłu, produkcja rośnie o 3,3 proc., zaś eksport o 4,2 proc. Rosnący popyt wewnętrzny i eksport, przy stałym kursie wymiany generują dodatkowy import. Następuje wzrost eksportu netto i w konsekwencji spadek oszczędności zagranicy, jednak oszczędności krajowe rosną, co pozwala na wzrost inwestycji (1,2 proc.)" - napisano.
Dodatkowo, wyższy poziom aktywności gospodarki powoduje wzrost emisji CO2, zarówno krajowej, jak i zawartej w imporcie.
Otrzymany łączny efekt napływu imigracji dla PKB jest spójny z wcześniejszymi wynikami badań pracowników NBP, którzy szacowali go średniorocznie na 0,5 pkt. proc. wyższy wzrost PKB w okresie 2013-2018.
Model strukturalny MOSTPL, który ma umożliwić kwantyfikację ekonomicznych skutków zmian strukturalnych zachodzących w polskiej gospodarce, wynikających ze zmian polityki gospodarczej, sektorowej, jak i w otoczeniu kraju.
Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze