NBP: Prognozy przedsiębiorstw wyraźnie pesymistyczne i jedne z najgorszych w historii

Prognozy przedsiębiorstw na II kwartał i kolejne 12 miesięcy są wyraźnie pesymistyczne i jedne z najgorszych w historii - wynika z najnowszej wersji badania NBP "Szybki Monitoring. Analiza sytuacji sektora przedsiębiorstw".

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

- Prognozy na najbliższy kwartał i kolejne 12 miesięcy są wyraźnie pesymistyczne i jedne z najgorszych w historii pomiaru. Wskaźniki prognoz kwartalnych i rocznych wyraźnie spadły kdk i rdr. Surowy wskaźnik prognoz kwartalnych osiągnął poziom minus 12,4 punktu, tj. o 9,7 pp. poniżej poziomu sprzed kwartału i o 14 pkt. proc. poniżej poziomu sprzed roku. Natomiast surowy wskaźnik prognoz rocznych spadł o 18,4 pkt. proc. kdk i przyjął wartość minus 12,4 punktu (tj. o 24,3 pkt. proc. poniżej odczytu z analogicznego okresu ub.r.) i jednocześnie najniższą wartość od 2015 r. (brak wcześniejszych danych) - napisano.

Reklama

- Istotny wpływ na pesymizm prognoz wywarła wojna w Ukrainie. Prognozy roczne i kwartalne pozostawały wyraźnie pod wpływem już obserwowanych skutków wojny, gdyż firmy, które już dziś dostrzegają jej negatywne efekty, sformułowały znacznie bardziej pesymistyczne oczekiwania od pozostałych przedsiębiorstw - dodano.

Inflacja przyspieszy?

W II kw. spodziewane jest dalsze wyraźne przyspieszenie wzrostu cen produkcji przedsiębiorstw - wynika z najnowszej wersji badania NBP "Szybki Monitoring. Analiza sytuacji sektora przedsiębiorstw". Podmioty, które odczuły wyraźny wpływ konfliktu zbrojnego na swoją kondycję ekonomiczną formułują istotnie wyższe oczekiwania dotyczące kształtowania się zarówno cen zaopatrzenia i oferowanych produktów, jak i CPI.

- W II kw. spodziewane jest dalsze wyraźne przyspieszenie wzrostu cen produkcji przedsiębiorstw ankietowanych w SM NBP. Wyższe prognozy cen oferowanych produktów wynikają głównie z dalszego wzrostu dynamiki cen zaopatrzenia - w związku z bardzo silnym wzrostem cen materiałów i surowców na rynku globalnym. Wysoka dynamika cen producenta utrzyma się, zdaniem ankietowanych firm, także w dłuższym okresie (w horyzoncie co najmniej kolejnych 12 miesięcy - napisano w raporcie.

- Odnotowany w marcu br. wzrost oczekiwań inflacyjnych (SM NBP) jest w znacznym stopniu skutkiem wojny w Ukrainie. Podmioty, które odczuły wyraźny wpływ konfliktu zbrojnego na swoją kondycję ekonomiczną formułują istotnie wyższe oczekiwania dotyczące kształtowania się zarówno cen zaopatrzenia i oferowanych produktów, jak i cen konsumenta (inflacji CPI) - dodano.

Czytaj również: Jak wygląda praca kontrolera lotów, ile zarabia i kto może nim zostać?

Zobacz także: 

PAP
Dowiedz się więcej na temat: NBP | inflacja | przedsiębiorcy | polskie firmy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »