NBP wprowadza zmiany w systemu dealerów
NBP poinformował w komunikacie, że wprowadza zmiany w zakresie systemu Dealerów Rynku Pieniężnego (DRP). Bank centralny obok zwiększenia atrakcyjności posiadania statusu DRP, chce zachęcić banki do uczestniczenia w fixingu stawek WIBID/WIBOR, a także dać impuls do rozwoju rynku międzybankowego w Polsce.
"Od dnia 2 maja 2013 r., jedynie banki posiadające status Dealera Rynku Pieniężnego będą miały prawo do uczestnictwa w dostrajających operacjach otwartego rynku o okresie zapadalności nie przekraczającym 7 dni, które bank centralny przeprowadza nieregularnie w trakcie okresów utrzymywania rezerwy obowiązkowej" - napisano w komunikacie.
NBP zaznaczył jednocześnie, że utrzymane zostają obowiązujące obecnie zasady dostępu do operacji dostrajających przeprowadzanych w ostatnim dniu roboczym okresu utrzymywania rezerwy obowiązkowej.
"Dostęp do tego rodzaju operacji mają wszystkie banki mogące uczestniczyć w podstawowych operacjach otwartego rynku NBP, tj. spełniające kryteria określone w ő 2 uchwały Zarządu NBP nr 56/2010 z dnia 21 października 2010 r. (posiadają rachunek bieżący w NBP, są uczestnikami Rejestru Papierów Wartościowych lub Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych SA oraz spełniają określone wymagania techniczne)" - napisano.
NBP podaje, że jednym z warunków dla posiadania statusu Dealera Rynku Pieniężnego będzie uczestnictwo w panelu kwotującym stawki WIBID/WIBOR.
"W przypadku banków wybranych do pełnienia funkcji Dealera Rynku Pieniężnego w 2013 r. uwzględnienie powyższego warunku nastąpi w drodze podpisania nowej umowy pomiędzy bankiem a NBP. Dotychczasowe umowy zostaną w najbliższych dniach przez NBP wypowiedziane" - napisano.
"W przypadku trwającego już konkursu na Dealera Rynku Pieniężnego w 2014 r., NBP umożliwi bankom, które nie ubiegają się obecnie o ten status, przystąpienie do konkursu, pod warunkiem przekazania niezbędnych danych sprawozdawczych (obejmujących okres od listopada 2012 r.)" - dodano.
Bank centralny oczekuje, iż przedstawione zmiany, obok zwiększenia atrakcyjności posiadania statusu Dealera Rynku Pieniężnego, powinny zachęcić banki do uczestniczenia w fixingu stawek WIBID/WIBOR, a także stanowić impuls do rozwoju rynku międzybankowego w Polsce.
NBP wprowadzając zmiany w systemie Dealerów Rynku Pieniężnego skutecznie zachęci banki do aktywnego uczestnictwa w kwotowaniach stawek WIBID/WIBOR. To jest bardzo dobra decyzja i w dobrym kierunku - uważa Marta Kępa, prezes Stowarzyszenia Rynków Finansowych ACI Polska.
"Jest to krok w bardzo dobrą stronę. Wreszcie banki, które kwotują stawki WIBOR/WIBID i ponoszą realne koszty związane z udziałem w tym fixingu będą miały też wymierne korzyści. Jednocześnie NBP pokazał, że docenia te banki, które uczestniczą w kwotowaniach. Widać, że NBP zależy, by banki, które mają miliardowe aktywa, oparte na tej stawce, aktywnie uczestniczyły w fixingu" - powiedziała w rozmowie z PAP Kępa.
- Wiadmo, że klimat dotyczący stawek referencyjnych na świecie nie jest dobry. Banki niechętnie przystępują do fixingów. Ostatnio cztery banki w Polsce wycofały się z niego. Dzięki zapowiadanym zmianom NBP pokazał, że ta stawka jest ważna i należy w tym fixingu uczestniczyć. NBP dał bankom zachęty - dodała.
Zdaniem prezes ACI Polska liczba banków uczestniczących aktywnie w kwotowaniach powinna się zwiększyć. - Jestem przekonana, że ta decyzja NBP zwiększy liczbę uczestników w panelu kwotującym te stawki- powiedziała.
Od dnia 2 maja 2013 r., jedynie banki posiadające status Dealera Rynku Pieniężnego będą miały prawo do uczestnictwa w dostrajających operacjach otwartego rynku o okresie zapadalności nie przekraczającym 7 dni, które bank centralny przeprowadza nieregularnie w trakcie okresów utrzymywania rezerwy obowiązkowej. Jednocześnie bank utrzymał obowiązujące obecnie zasady dostępu do operacji dostrajających przeprowadzanych w ostatnim dniu roboczym okresu utrzymywania rezerwy obowiązkowej.
NBP podaje, że jednym z warunków dla posiadania statusu Dealera Rynku Pieniężnego będzie uczestnictwo w panelu kwotującym stawki WIBID/WIBOR.