NBP znowu na zakupach. Ma już w skarbcu ponad 300 ton złota

Narodowy Bank Polski w sierpniu 2023 r. zwiększył zasoby złota. Na koniec tego miesiąca posiadał ponad 10 mln uncji złota, czyli o prawie 0,5 mln uncji więcej niż miesiąc wcześniej - wynika z danych opublikowanych w czwartek przez polski bank centralny. Daje to ponad 300 ton kruszcu w skarbcu.

Jak wynika z informacji banku centralnego na temat płynnych aktywów i pasywów w walutach obcych, na koniec sierpnia NBP posiadał 10 mln 108 tys. uncji złota (ok. 302 ton), podczas gdy na koniec lipca było to 9 mln 628 tys. uncji. Tym samym NBP zwiększył ilość złota w swoim posiadaniu o 0,48 mln uncji. 

Wartość złota w skarbcach NBP na koniec sierpnia wynosiła 80 mld 718 mln zł, czyli nieco ponad 18 mld euro lub ponad 19,6 mld dolarów.

NBP zwiększa zasoby złota. To już kolejne zakupy banku centralnego

Od początku roku NBP zwiększył zasoby złota w swoim posiadaniu o ponad 2,75 mln uncji, czyli ok. 82 tony. Na koniec 2022 r. polski bank centralny posiadał nieco ponad 7,35 mln uncji kruszcu. 

Reklama

Zwiększenie posiadania kruszcu daje NBP co najmniej 9. miejsce w Europie oraz 18. miejsce na świecie na tle pozostałych banków centralnych. Tak przynajmniej było po czerwcowych zakupach. Wówczas też przypadło nam miano, tuż obok Niemiec, kraju o największych rezerwach finansowych w tym surowcu w regionie.

Czeski bank centralny posiada blisko 19 ton, słowacki 32 ton, natomiast rumuński 103 tony. Niemiecki jest jednak wiceliderem ogólnoświatowego zestawienia, posiadając w swoim skarbcu rezerwy ważące blisko 3353 tony. Najwięcej, bo ponad 8 tys. ton posiada System Rezerwy Federalnej (Fed, USA).

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: NBP | złoto | rezerwy walutowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »