Nie będzie dróg na Euro 2012?

Kierowcy nie doczekają się dróg obiecywanych na Euro 2012. Nic dziwnego, skoro drogowcy już trzeci rok z rzędu obcinają inwestycje w nowe autostrady i drogi ekspresowe - informuje "Gazeta Wyborcza".

Całkowite wydatki na drogi wyniosą w tym roku 20,5 mld zł. W tej kwocie mieszczą się również, nieplanowane wcześniej, remonty uszkodzonych wskutek powodzi tras.

To ok. 7 mld mniej, niż zakładały wcześniejsze plany. Wpłynie to spowolnienie prac przy budowie nowych dróg.

Cały artykuł w "Gazecie Wyborczej"

- - - - -

GDDKiA od 2008 r. wydała 45 mld zł na inwestycje drogowe

- Prawie 45 mld zł przeznaczyła Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w ciągu ostatnich dwóch i pół roku na inwestycje drogowe. Pieniądze te poprawiły kondycję finansową wielu polskich firm budowlanych - poinformował rzecznik prasowy GDDKiA Marcin Hadaj.

Reklama

Jak zauważył Hadaj, nigdy wcześniej nie było tak dużych publicznych nakładów na rozwój infrastruktury drogowej w Polsce. Zdecydowały one, że mimo ogólnej złej sytuacji ekonomicznej, szczególnie w pierwszej połowie 2009 roku, wiele polskich przedsiębiorstw budowlanych poprawiło swoją kondycję finansową.

Prawie 45 mld zł (razem z dwoma projektami realizowanymi w systemie partnerstwa publiczno-prywatnego na autostradzie A1 i A2), które GDDKiA zainwestowała w ostatnich 30 miesiącach przełożyło się na utworzenie ok. 100 tys. stałych miejsc pracy dla wykonawców, podwykonawców robót budowlanych oraz producentów materiałów.

Według rzecznika, wysokie nakłady finansowe na rozwój infrastruktury zostaną utrzymane również w najbliższych latach.

W ciągu ostatnich 30 miesięcy GDDKiA podpisała umowy na budowę ponad 1,6 tys. km nowych dróg - autostrad, dróg ekspresowych i obwodnic miast. Na podstawie tych umów zbudowane zostanie ponad 700 km autostrad, 900 km dróg ekspresowych oraz 20 obwodnic - informuje rzecznik.

Obecnie w budowie jest ponad 500 km autostrad, blisko 340 km tras ekspresowych oraz 135 km obwodnic, a na 75 km dróg krajowych trwa przebudowa.

Od 2008 r. GDDKiA oddała do użytku ponad 935 km nowych dróg, w tym 180 km autostrad, 315 km dróg ekspresowych i 90 km obwodnic. Znacznie poprawiła się również jakość istniejącej sieci drogowej, która obecnie w 60 proc. jest w stanie dobrym lub bardzo dobrym i nie wymaga żadnych zabiegów modernizacyjnych.

INTERIA.PL/PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »