Nie będziemy druga Doliną Krzemową
W latach 2007-2013 wsparcie ze środków unijnych dla parków inwestycyjnych i inkubatorów przedsiębiorczości zostanie rozdzielone pomiędzy centralny program operacyjny i programy regionalne - poinformował na wtorkowej konferencji prasowej zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Gospodarki w resorcie gospodarki, Krzysztof Gulda.
"Parki technologiczne o charakterze regionalnym i niewielkim oddziaływaniu w skali ogólnokrajowej będą mogły ubiegać się o wsparcie z programów regionalnych. Chcemy natomiast wybrać kilka inicjatyw i dokonać koncentracji środków w skali ogólnopolskiej na wybranych parkach zlokalizowanych w ośrodkach o dużym potencjale" - powiedział Gulda. Dodał, że ma to przeciwdziałać rozproszeniu środków wśród zbyt dużej liczby inicjatyw. "Podobnie będzie w inkubatorami technologicznymi. Te, które wybiorą ścieżkę specjalizacji będą mogły korzystać ze wsparcia z programu centralnego, natomiast pozostałe, wspierające przedsięwzięcia o charakterze ogólnym, z dorobku których będzie mogło korzystać szerokie grono przedsiębiorców, będą finansowane ze programów regionalnych" - wyjaśnił Gulda.
Według niego, na wsparcie z programu centralnego może liczyć kilka, najwyżej kilkanaście inkubatorów. Jak powiedział, nie jest potrzebny w każdym województwie inkubator wspierający rozwój nanotechnologii, bowiem wystarczy kilka takich ośrodków w skali kraju. Środki centralne mają pochodzić z Programu Operacyjnego "Innowacyjna gospodarka", w puli którego będzie ok. 7 mld euro. Gulda powiedział, że resort gospodarki stara się o zwiększenie środków w tym programie. Nie potrafił powiedzieć, ile środków na parki i inkubatory zostanie przeznaczonych w programach regionalnych. "Wydaje się, że suma przeznaczona na ten cel w programach regionalnych może być większa niż w programie centralnym, jeśli regiony podejdą do tego tematu poważnie" - zaznaczył.
System absorpcji środków unijnych na lata 2007-2013 ma składać się z 16 regionalnych programów operacyjnych dla województw, finansowanych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR). Dodatkowo województwa będą realizowały programy krajowe w rozwoju zasobów ludzkich i przeciwdziałania bezrobociu finansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS). Dodatkowo ma powstać kilka centralnych programów sektorowych, które będą realizowane przez instytucje centralne.
W lutym nowy rząd przyjął wstępny projektu Narodowych Strategicznych Ram Odniesienia (NSRO) - dokumentu określającego priorytety, na które będą przeznaczane środki unijne i krajowe w latach 2007-2013. NSRO powstał w oparciu o projekt Narodowego Planu Rozwoju, przygotowany przez rząd Marka Belki. Łączna wielkość środków na realizację NSRO wyniesie około 85,6 mld euro, z czego ok. 59,5 mld euro będzie pochodzić ze środków wspólnotowych (kwota wynegocjowana przez Polskę na grudniowym szczycie UE), ok. 9,7 mld euro stanowił będzie publiczny wkład krajowy, a ok. 16,3 mld euro pochodzić będzie ze środków prywatnych.