Nie dla projektu MZ w sprawie sposobu refundacji sprzętu stomijnego

Ministerstwo Zdrowia szykuje zmiany w finansowaniu wyrobów medycznych. Najgorsze informacje słyszą pacjenci ze stomią. Nie da się ukryć iż zmiany zaproponowane w stosunku do refundacji sprzętu stomijnego są ciosem w to środowisko i tak schorowanych osób. Zdaniem Doroty Minta, prezes Fundacji StomaLife, limity na sprzęt stomijny nie były zmieniane prawie od 20 lat. Teraz, przy tak rosnącej inflacji resort zdrowia chce je jeszcze zmniejszyć. Jest odpowiedź resortu zdrowia!

Limity w finansowaniu sprzętu stomijnego są od 20 lat

Zdaniem ekspertów, planowane kwoty refundacji drastycznie ograniczą dostęp do bezpłatnego sprzętu. Oburzenia nie kryje Dorota Minta, prezes Fundacji StomaLife, która pomaga osobom chorym na stomie i walczy z ich wykluczeniem społecznym. W większości przypadków resort zdrowia planuje zwiększenie limitów i wprowadza korzystne zmiany. W Polsce obecnie żyje około 64 tys. stomików, a co roku wykonuje się około 13 tys. zabiegów wyłonienia kolejnych stomii.

Do tej pory w rozporządzeniu określona była konkretna kwota finansowania, w ramach której pacjent sam dobierał sobie sprzęt w zależności od własnych potrzeb. Tymczasem projekt ministerstwa zakłada współfinansowanie przez osobę chorą - w wysokości 10 proc. w przypadku sprzętu oraz 20 proc. przy środkach pielęgnacyjnych. 

Reklama

Jest reakcja resortu zdrowia!

"Na pewno nie będzie tak, że projekt zostanie wdrożony mimo sprzeciwu środowiska osób zmagających się z problemem stomii" - deklaruje w rozmowie z RMF FM rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Decyzja ma zapaść po zakończeniu konsultacji publicznych.( trwają do 8 sierpnia). Resort może utrzymać obecne rozwiązania, zdecydować się - mimo kontrowersji - na te z przygotowanego projektu lub wypracować jeszcze inny mechanizm.

Rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz tłumaczy, że najnowsze zapisy - ostro krytykowane przez pacjentów - powstały po raporcie NIK. To kontrolerzy NIK nakazali zmienić sposób finansowania sprzętu medycznego dla osób ze stomią - dodaje.

Dobre zmiany w wózkach i aparatach słuchowych

To m.in. wózki inwalidzkie, pieluchomajtki, aparaty słuchowe, wyroby okulistyczne dla osób z dużą wadą wzroku (soczewki okularowe i korekcyjne), sprzęt dla osób z obrzękiem limfatycznym oraz dla diabetyków. Zmiany w rozporządzeniu miały być odpowiedzią na potrzeby pacjentów, którzy mieli zyskać większy dostęp do wyrobów medycznych. W większości przypadków MZ planuje zwiększenie limitów i wprowadza korzystne zmiany.

Od lat mówi się , że aparaty oferowane przez NFZ są kiepskiej jakości. Dlatego w ich przypadku podniesiono dofinansowanie o 50 proc. (dla dzieci do trzech tysięcy, dla dorosłych do półtora tysiąca złotych).

Z kolei np. diabetycy mogą liczyć na rozszerzoną refundację zestawów infuzyjnych do osobistej pompy insulinowej(cukrzyca typu 3) oraz zbiorników na insulinę, a także zyskali refundację zestawów do pomp bezdrenowych. Rozszerzono też m.in. refundację systemu monitorowania stężenia glukozy Flash o trzy grupy pacjentów: kobiety w ciąży i w połogu, osoby niewidome leczone insuliną, osoby powyżej 18. roku życia wymagające intensywnej insulinoterapii (choć tu postawiono warunki m.in. okresowa kontrola glikemii, czy noszenia czujnika co najmniej 75 proc. czasu).

Obecny projekt będący w trakcie konsultacji społecznych zakłada:

1. Potencjalną dopłatę do odbieranego sprzętu stomijnego odpowiednio w wysokości 10 proc. - worki i płytki, 20 proc. - środki do pielęgnacji. Dzieci pozostają bez dopłat, nikt jednak nie sprecyzował wieku dziecka, a jest to różnie przyjmowane w zależności od aktów prawnych.

2. Ograniczenie refundacji w przypadku środków do pielęgnacji wyłącznie do pasty stomijnej 1 na miesiąc lub 15 pierścieni lub 30 półpierścieni oraz chusteczek ( 30 szt ) lub sprayu ( szt 1 ) do usuwania przylepca. Oznacza to że nic poza wymienionymi środkami nie będzie refundowane czyli np preparaty typu druga skóra, paski mocujące, pianki, żele, pudry, płytki zabezpieczająco gojące.

3. Przy kolostomii refundacji nie podlegają żadne uszczelniacze.

4. Ograniczenie możliwości kontynuacji zleceń przez pielęgniarki i położne - możliwość kontynuacji na 6 miesięcy a nie jak dotychczas 12 miesięcy.

5. Pacjenci z dodatkowymi kodami uprawnień również dopłacą.

6. Projekt nie zakłada rozróżnienia na płytkę płaską i typu convex, które z założenia są droższe, co przy takim zapisie spowoduje dużo większą odpłatność pacjenta poza zapisem 10 proc.

7. Projekt w wyliczeniu podstawy limitu powołuje się na ceny, które nie funkcjonują na dzień dzisiejszy w obrocie co oznacza realnie dużo większe dopłaty pacjentów, niż powołane w projekcie.

8. Projekt eliminuje z refundacji worki do nocnej zbiórki moczu co przy urostomii jest niezbędne.

Realne potrzeby osób z wyłonioną stomią

Aby stomicy mogli w pełni powrócić do życia w społeczeństwie, po operacji wyłonienia stomii, muszą zostać spełnione pewne warunki:

1.Bezpłatny dostęp do sprzętu stomijnego, wysokiej jakości, zgodnego z indywidualnym zapotrzebowaniem

2. Zdefiniowanie sprzętu stomijnego jako: worków stomijnych, płytek, specjalistycznych środków do higieny i prawidłowego zabezpieczenia stomii oraz skóry wokół niej.

3. Możliwość doboru rodzaju i ilości sprzętu zgodnie z indywidualnymi potrzebami poszczególnych osób, w oparciu o decyzje profesjonalisty, czyli lekarza lub pielęgniarki stomijnej.

4. Łatwy i bezpłatny dostęp do poradni stomijnych, gwarantujących profesjonalne porady.

 Postulat środowiska stomijnego odnośnie refundacji sprzętu stomijnego:

 1. Utrzymanie obecnego sposobu refundacji 1 zlecenie - możliwość indywidualnego doboru zaopatrzenia w określonej wartości refundacji  bez współfinansowania ze strony osób z wyłonioną stomią.

2. Urealnienie limitów stomijnych:

 - kolostomia - 450 zł

 - ileostomia - 600 zł

 - urostomia - 650 zł

3. Zapewnienie dostępności do wysokiej jakości sprzętu stomijnego z uwzględnieniem spersonalizowanej możliwości doboru zaopatrzenia.

4. Pełna refundacja sprzętu podstawowego płytki i worki oraz środków pielęgnacyjnych.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze



INTERIA/RMF
Dowiedz się więcej na temat: refundacja | wyroby medyczne | opieka medyczna | służba zdrowia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »