Nie ma zagrożenia finansowego kraju

Obowiązki prezesa NBP wykonuje pierwszy zastępca prezesa Piotr Wiesiołek, a NBP funkcjonuje w sposób niezakłócony - poinformował NBP w komunikacie. Nie ma potrzeby niezwłocznego powoływania nowego prezesa NBP, ponieważ nie ma żadnego zagrożenia bezpieczeństwa finansowego kraju - powiedział mecenas Jerzy Bańka ze Związku Banków Polskich.

Poruszony ogromem tragedii, która wydarzyła się w Smoleńsku, Zarząd Narodowego Banku Polskiego oddał hołd pamięci wszystkim ofiarom katastrofy, w której - w świetle dostępnych informacji - zginęli m.in. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński z Małżonką oraz Prezes Narodowego Banku Polskiego Sławomir Stanisław Skrzypek"- napisano w komunikacie..

Narodowy Bank Polski funkcjonuje w sposób niezakłócony i realizuje wszystkie ustawowe zadania banku centralnego"- dodano w komunikacie. Zgodnie z prawem NBP, wiceprezesowi nie przysługuje uprawnienie do zwoływania posiedzeń Rady Polityki Pieniężnej, która jest odpowiedzialna za prowadzenie polityki monetarnej Polski. Sytuacja obecnie jest bardziej skomplikowana, bo w piątek NBP na wniosek RPP przeprowadził interwencję na rynku walutowym mającą na celu osłabienie złotego.

Reklama

Nie ma potrzeby niezwłocznego powoływania nowego prezesa NBP, ponieważ nie ma żadnego zagrożenia bezpieczeństwa finansowego kraju - powiedział w sobotę PAP mecenas Jerzy Bańka ze Związku Banków Polskich.

Prezes Narodowego Banku Polskiego Sławomir Skrzypek zginął w sobotniej katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Jak podał NBP w komunikacie, jego obowiązki objął pierwszy zastępca prezesa Piotr Wiesiołek. Będzie je pełnił do czasu wybrania nowego prezesa banku centralnego przez Sejm na wniosek prezydenta.

W opinii mecenasa Jerzego Bańki ze Związku Banków Polskich jest jeszcze za wcześnie by spekulować, kiedy zostanie powołany nowy prezes NBP. Jego zdaniem jednak nie trzeba robić tego natychmiast. "Jeśli chodzi o bezpieczeństwo finansowe kraju i wykonywanie konstytucyjnych funkcji przez prezesa Narodowego Banku Polskiego w osobie prezesa Wiesiołka, to żadnego zagrożenia nie ma. Nie ma więc potrzeby podejmowania decyzji nagłych" - powiedział.

"Marszałek Bronisław Komorowski pełni obowiązki prezydenta i ma wszelkie kompetencje wynikające z konstytucji. Jeśli taka potrzeba zajdzie (zarekomendowania Sejmowi kandydata na prezesa NBP - PAP) to oczywiście takie decyzje zostaną podjęte. Nie ma natomiast konieczności, by to nastąpiło niezwłocznie, ponieważ pierwszy zastępca Narodowego Banku Polskiego w sposób naturalny przejmuje obowiązki" - dodał.

Ustawa o NBP stanowi, że 6-letnia kadencja prezesa banku centralnego wygasa m.in. z powodu jego śmierci. Wtedy zastępuje go wiceprezes - pierwszy zastępca.

Jak zareaguje złoty?

Naszym zdaniem dobrze że rynki finansowe nie pracują . Dlatego na reakcje inwestorów trzeba będzie trzeba poczekać do poniedziałku. Jednak na rynku walutowym nie należy spodziewać się zbyt gwałtownej reakcji. Być może złoty spadnie o parę groszy, jednak będzie to reakcja krótka. Fundamenty gospodarki Polskiej są stabilne a Unia Europejska podjęła kroki w celu stabilizacji i pomocy dla pogrążonej w kryzysie Grecji.

Piotr Wiesiołek - pierwszy Zastępca Prezesa NBP

Urodził się 28 lutego 1964 r. w Katowicach.Jest absolwentem Wydziału Anglistyki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Ukończył także studium podyplomowe "Pieniądz i Bankowość" na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, a w latach dziewięćdziesiątych odbył szereg szkoleń specjalistycznych w europejskich bankach centralnych w takich dziedzinach, jak zarządzanie rezerwami dewizowymi, zarządzanie aktywami i pasywami oraz rynki papierów wartościowych.

Karierę bankową rozpoczął w 1992 r. jako analityk portfeli papierów wartościowych. Jest specjalistą w dziedzinie zarządzania aktywami; posiada w tym obszarze zarówno wiedzę teoretyczną, jak i praktykę zdobytą w komercyjnych bankach europejskich i amerykańskich, m.in. Deutsche Bank AG i JPMorgan oraz bankach centralnych: Bank of England, De Nederlandsche Bank czy Narodowy Bank Belgii (Nationale Bank van België).

W latach 1992-1996 pracował w Narodowym Banku Polskim, gdzie zajmował się analizą dochodowości i zarządzaniem portfelami papierów wartościowych w Departamencie Operacji Zagranicznych. Następnie pełnił funkcję wiceprezesa w bankach komercyjnych, a od 2001 r. był wiceprezesem Banku Ochrony Środowiska, odpowiedzialnym m.in. za Departament Skarbu. W BOŚ pełnił także funkcję Przewodniczącego Komitetu Zarządzania Aktywami i Pasywami.

W dniu 6 marca 2008 r., postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego, został powołany na członka zarządu Narodowego Banku Polskiego i stanowisko Wiceprezesa Narodowego Banku Polskiego -Pierwszego Zastępcy Prezesa NBP.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: bank | zastępca | mecenas | Bank Polski | prezes NBP | zagrożeni
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »