Nie przepłacaj za roaming
Urząd Komunikacji Elektronicznej przygotował przewodnik, w którym radzi, jak korzystać z komórki za granicą, żeby płacić jak najniższe rachunki. Kto z grubsza orientuje się na czym polega roaming wielu nowości w nim nie znajdzie. Co nie znaczy, że w ogóle nie warto do niego zaglądać
Dzwonisz z komórki do kraju - płacisz. Ktoś dzwoni z Polski do ciebie - też płacisz. Niewiele jest usług tak kosztownych jak rozmowa przez telefon komórkowy w ramach połączeń międzynarodowych. UKE przekonuje, że koszty można obniżyć i dla wszystkich podróżujących po świecie z komórką w kieszeni przygotował specjalny poradnik, jak zminimalizować wysokość haraczu płaconego operatorom.
Kto spodziewa się przejrzystego i przystępnego przewodnika po sieciach będzie jednak zawiedziony. Poradnik pisany jest językiem urzędniczym, momentami zupełnie niezrozumiały. Zawiera jednak szereg istotnych i przydatnych informacji, jak np. zestawienie cen u zagranicznych operatorów, jakie zapłacą klienci polskich sieci.
Przewodnik można znaleźć na stronie: www.uke.gov.pl. Informacje na temat roamingu i cen połączeń międzynarodowych zamieszcza na swojej stronie Komisja Europejska (www.europa.eu.int/information_society/activities/roaming)
Przeglądając cenniki roamingowe operatorów nie trudno nie zauważyć, że stawki w obrębie jednego kraju mogą się różnić. Czasami dochodzą dodatkowe opłaty za rozpoczęcie połączenia, no i oczywiście marża operatora macierzystego (15 proc.) wraz z podatkiem VAT (22 proc.). W zależności od kraju w którym użytkownik aktualnie przebywa, opłaty te mogą być bardzo wysokie lub wręcz odwrotnie - niskie. Dla przykładu, przebywający w USA klienci Orange płacą za roaming międzynarodowy 11 zł, zaś użytkownicy Ery i Plusa w granicach 5-8 zł.
Sposoby na wybieranie sieci której opłaty są najbardziej korzystne są dwa. Wyłączenie opcji automatycznego wyszukiwania i wybierania sieci. Każdy może to zmienić wchodząc w ustawienia telefonu i wybierając np. opcję sieć. Druga możliwość to stworzenie listy sieci preferowanych, z których telefon będzie priorytetowo korzystał podczas pobytu za granicą.
W ten sposób klient może dużo wcześniej posprawdzać w cennikach operatorów najbardziej korzystne dla siebie rozwiązania i zrobić taką listę. Podczas wpisywania danych o sieciach preferowanych może się zdarzyć, że poszukiwanej sieci nie będzie na liście. Pełną listę sieci z całego świata łącznie ze wszystkimi mapkami można znaleźć na stronie GSM World.
Inna możliwość to komunikacja za pomocą wiadomości tekstowych. Podobnie jak w przypadku rozmów należy wcześniej zapoznać się z cennikami dostępnymi na stronach operatorów i wybrać najkorzystniejszą dla siebie ofertę.