Nie tylko emerytura. Te świadczenia też podlegają waloryzacji

Waloryzacja to pomnożenie kwoty świadczeń i podstawy jego wymiaru. Takie działanie ma za zadanie utrzymać ich realną wartość na niezmienionym poziomie. Podlegają jej przede wszystkim emerytury i renty. Jak się okazuje w marcu waloryzacja, obejmuje też inne świadczenia. Które dokładnie? Sprawdź, czy ci przysługują.

Renta rodzinna

Renta rodzinna to świadczenie długoterminowe, które podlega waloryzacji. Wsparcie pieniężne wypłacane z ZUS-u przysługuje rodzinom zmarłych osób. Przed śmiercią członek rodziny musiał:

Reklama
  • mieć ustalone prawo do emerytury lub spełniać warunki do jej uzyskania;
  • mieć ustalone prawo do emerytury pomostowej;
  • mieć prawo do renty z powodu niezdolności do pracy lub spełniać warunki do pobierania jej;
  • pobierać zasiłek przedemerytalny;
  • pobierać świadczenie przedemerytalne;
  • pobierać nauczycielskie świadczenie kompensacyjne.

Wówczas rentę rodzinną mogą otrzymać dzieci zmarłego, jego małżonka lub dzieci przysposobione. Inne dzieci również mogą starać się o przyznanie pieniędzy, jeśli nie były wychowywane w ramach rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka.

Kolejną grupą, która ma prawo do pobierania świadczenia, są wnuki i rodzeństwo przed osiągnięciem pełnoletności. Oczywiście rentę rodzinną będą mogli otrzymać także małżonek lub rodzice zmarłego.

Renta rodzinna wynosi:

  • 85 proc. świadczenia zmarłego, gdy uprawniona jest jedna osoba;
  • 90 proc. świadczenia zmarłego, gdy uprawnione są dwie osoby;
  • 95 proc. świadczenia zmarłego, gdy uprawnione są trzy osoby lub więcej.

Wszystkie osoby uprawnione dostają jedną, łączną rentę. Jeśli świadczeniobiorców jest więcej niż jeden, pieniądze są po równo dzielone między nich.

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne podlega corocznej waloryzacji. Jest to długoterminowe świadczenie przedemerytalne dla nauczycieli. Podstawowymi warunkami do otrzymania wsparcia są przepracowane 20 lat pracy, 30 lat okresu składkowego i nieskładkowego oraz rozwiązanie umowy z pracodawcą przed osiągnięciem wieku emerytalnego.

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne mogą otrzymać pedagodzy pracujący w:

  • przedszkolach (publicznych i niepublicznych);
  • szkołach (publicznych i niepublicznych);
  • placówkach kształcenia ustawicznego (publicznych i niepublicznych);
  • młodzieżowych ośrodkach wychowawczych;
  • młodzieżowych ośrodkach socjoterapii;
  • specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych oraz specjalnych ośrodkach wychowawczych dla dzieci i młodzieży wymagających stosowania specjalnej organizacji nauk, metod pracy i wychowania;
  • poradniach psychologiczno-pedagogicznych (publicznych i niepublicznych).

Wysokość nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego wylicza się za pomocą podzielenia podstawy obliczania emerytury przez średnie dalsze trwanie życia dla osób w wieku 60 lat. Pieniądze otrzymamy po złożeniu stosownych dokumentów takich jak m.in. wniosek o przyznanie świadczenia, informacja na temat okresów składkowych i nieskładkowych, dokumenty potwierdzające okres wykonywania pracy.

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające także podlega waloryzacji wraz z emeryturami. W ramach programu pieniądze otrzymać mogą dwie grupy. Są to:

  • matki, które skończyły 60 lat, urodziły i wychowały czworo dzieci lub więcej;
  • ojcowie, którzy ukończyli 65 lat, wychowali czworo dzieci lub więcej.

Obie grupy nie mogą posiadać dochodu, który zapewniłby im niezbędne środki do utrzymania. Wychowane dzieci powinny być własne, współmałżonka, przysposobione lub przyjęte na wychowanie w ramach rodziny zastępczej (z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej).

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające jest przyznawane w wysokości obowiązującej w danym roku najniższej emerytury. Z tego powodu co roku podlega waloryzacji.

O to świadczenie można się starać poprzez złożenie stosownych dokumentów. Będą to między innymi: wniosek o przyznanie rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, informacja o numerach PESEL dzieci, oświadczenie o sytuacji osobistej, rodzinnej, majątkowej i materialnej.

Zobacz również:

Kiedy 14. emerytura? ZUS wypłaci pieniądze trochę później, w te dni mają być wypłaty

Średnia płaca powyżej 7 tys. zł. GUS podał najnowsze dane

Ostateczna decyzja zapadła, będzie 800 plus. Ale niektórzy dostaną 1600 zł

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: waloryzacja | waloryzacja rent i emerytur
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »