Nie tylko USA ma swój klif.

Amerykanie dokonali wyboru i rynek się do niego odniósł. Grecy zdołali podjąć decyzję o cięciach budżetowych, która - przynajmniej - nie wbiła Europie sztyletu w plecy, ale to greckie chmury wiszą dzisiaj nad Europą...

Amerykanie dokonali wyboru i rynek się do niego odniósł. Grecy zdołali podjąć decyzję o cięciach budżetowych, która - przynajmniej - nie wbiła Europie sztyletu w plecy, ale to greckie chmury wiszą dzisiaj nad Europą...

Niemieckie dane na temat eksportu wpisały się w sytuację dotyczącą zagrożeń dla niemieckiej gospodarki, potwierdzając obawy, iż siła eksportu, produkcji przemysłowej oraz nastrojów w największej gospodarce strefy euro w III kwartale, to po części efekt innej sezonowości produkcji głównie w sektorze samochodowym. Bund chwilowo tylko pokonał poziom 1,3850% i jedynie musnął poziom 1,40%. 2-letni benchmark niemiecki próbował ruchów w górę, ale nie udało mu się pokonać okolic -0,015%, po tym jak w środę obligacja przyspieszyła ruch w rentowności poniżej zera.

Reklama

Hiszpańską aukcję choć udaną - sprzedano 4,76 mld EUR wobec planowanego maksimum podaży 4,5 mld EUR - można postawić po stronie czynników niesprzyjających nastrojom. Paradoksalnie zapewniając zamknięcie około 95% potrzeb pożyczkowych w tym roku czwartkową aukcją, inwestorzy "strzelili sobie w nogę", jeśli tym właśnie chcieli zrobić krok w stronę niższych rentowności w Hiszpanii, które z kolei miały być wynikiem podpisania przez hiszpański rząd umowy bailout'owej. Zresztą sam premier M.Rajoy powiedział jeszcze na początku tygodnia, że przy tych poziomach cen obligacji nie ma sensu szukać ratunku w Europie. Czyżby przyszło nam w sprawie Hiszpanii czekać do następnego roku? Na razie hiszpański rząd planuje sprzedawać ... pałace żeby wzmocnić przychody do budżetu. Im bliżej następnego roku tym większa frustracja prawdopodobnie przekładać będzie się na rentowności... O poranku rentonowść hiszpańskiej 10-latki testują okolice 5,92% a przyczynia się do tego silnie "efekt grecki" stawiający europejskie instytucje nad klifem efektywności decyzyjnej....

Decyzja banków centralnych, Banku Anglii i EBC były dla rynku raczej bez znaczenia. Również komentarz M.Draghiego był bardzo zachowawczy i skupiał się na słabości gospodarczej i potrzebie podjęcia decyzji i odpowiednich działań przez rządy krajów strefy euro. Prezes banku zasygnalizował, że redukcja stóp nie jest decyzją bliską. Jednoznacznie stwierdził, że możliwości EBC co do sytuacji w Grecji na obecną chwilę się wypełniły.

Grecja ponownie niepokoi, komentarze i doniesienia (wyrażające co prawda prywatny pogląd ale płynące jednak z ust decydentów) na temat dotychczasowego fiaska negocjacji które przeciągają decyzję w sprawie szeroko pojętej pomocy Grecji. Sceptykiem jest między innymi niemieckie minister finansów W.Schaeuble. Te głosy wskazują, że na spotkaniu Eurogrupy nie dojdzie do porozumienia w sprawie działań związanych ze zmianą czy rozszerzeniem zasad pomocy dla Grecji, co po części jest wynikiem braku ostatecznej konstruktywnej oceny informacji ze strony Troiki. Brak gotowości raportu to z kolei (jak donosi m.in. FT) po części efekt braku konsensusu między EU i MFW co do metody ograniczenia poziomu ciężaru greckiego długu. Co to z kolei oznacza? Oznacza to tyle, że wypłata transzy pomocowej w następny piątek jest zagrożona pomimo, że Grecja w bólu cięcia przyjęła. W czasie amerykańskiego czasu kwotowań doszło do niewielkich zmian jeśli chodzi o nastroje na rynku finansowym. Obserwowane jest stopniowe pogłębienie spadków rentowności na bezpiecznych krzywych, odpowiadając na spadki na giełdach amerykańskich i azjatyckich. Nieco ulgi na rynku walut wschodzących (głównie commodity currencies) przyniosły lepsze dane na temat sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej, ale rynek wydaje się być skupiony przede wszystkim na Europie...

Polska krzywa IRS dogoniła wczoraj w spadkach krzywą cashową i były to spadki znaczne, choć 1Y IRS obniżył się niewiele bo o 5,25pb (podczas gdy, oprócz 7Y reszta krzywej spadła o 7,5-10pkt). Obligacje stabilizowały się dzisiaj po wczorajszym umocnieniu po konferencji RPP. Dzisiaj przed południem zapoznamy się z projekcją. Interesujące będą założenia dotyczące luki popytowej, struktury wzrostu PKB w następnym kwartale i ocena tendencji globalnych dotyczących cen surowców (których boi się część RPP) zawartych w Raporcie o inflacji.

Z punktu widzenia podaży, na jedynym przetargu obligacji, sprzedaż nowego benchmarku wyniosła 4,5 mld PLN, z rentownością 3,90%. Przetarg oczywiście uznać należy za udany, a rentowność osiągnięta była najniższą w historii dla tego sektora papierów. Mamy symptomy konsolidacji, jak zresztą na szerokim rynku obligacji core i semi-core, czekających na rozstrzygnięcia. Inwestor obecny na polskim rynku czekać będzie na dane i .... komentarze członków RPP. Z pewnością jednoznaczne stwierdzenia ze strony J.Hausner'a, A.Glapińskiego, Z.Gilowskiej czy J.Winieckiego po zapoznaniu się z projekcją (przynajmniej dwoje z nich wskazywało na jej wagę przy podejmowaniu decyzji o stopach procentowych) pomogło rynkowi w ocenie szans na ocenę prawdopodobieństwa obniżki w grudniu. Z punktu widzenia rynku długu najbardziej prawdopodobna dla polskiego rynku jest konsolidacja i wyczekiwanie na impulsy. Obok komentarzy takim impulsem może być - jak wspominaliśmy wczoraj - CPI (14 listopada, środa), pozostałe dane, ale także zachowanie złotego dla tle nerwowych nastrojów globalnych.

Aleksandra Bluj

Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny. Informacje zawarte w niniejszym materiale nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. PKO BP SA dołożył wszelkich starań, aby zamieszczone w niniejszym materiale informacje były rzetelne oraz oparte na wiarygodnych źródłach. PKO BP SA nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji zawartych w niniejszym materiale.

PKO Bank Polski S.A.
Dowiedz się więcej na temat: NAD
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »