Niedziele handlowe 2024. Pierwsza już w styczniu, znamy terminy

Od początku wprowadzenia zakazu handlu w niedziele, temat ten budzi wiele tematów do dyskusji. Część osób uważa, że zakaz handlu jest dobrym rozwiązaniem, inni pragną zmiany i ponownego otwarcia sklepów w każdą niedzielę. Wiemy już, ile niedziel handlowych czeka nas w przyszłym roku, ale być może teraz po zmianie rządu, liczba ta ulegnie jeszcze zmianom. Kiedy będą niedziele handlowe w 2024 roku?

Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024?

Pierwsza niedziela handlowa w przyszłym roku czeka nas bardzo szybko, bo już 28 stycznia. To wtedy pierwszy raz w nowym roku będziemy mogli bez problemu wybrać się na zakupy do większości sklepów. Poniżej przedstawiamy planowe niedziele handlowe w pozostałych miesiącach:

  1. 24 marca 2024 r.,
  2. 28 kwietnia 2024 r.,
  3. 30 czerwca 2024 r.,
  4. 25 sierpnia 2024 r.,
  5. 15 grudnia 2024 r.,
  6. 22 grudnia 2024 r.

Łącznie w przyszłym roku będzie więc 7 niedziel handlowych oraz 45 niehandlowych.

Jakie sklepy są otwarte w niedziele handlowe?

W niedziele handlowe otwarta jest przede wszystkim większość popularnych marketów, takich jak Lidl, Biedronka, Carrefour, Kaufland, Netto czy ALDI. W handlowe niedziele możemy też wybrać się do Ikei, Castoramy, Obi, Leroy Merlin, Rossmanna, Hebe czy Pepco. Wówczas otwarte będą również galerie handlowe i znajdujące się w nich sklepy.

Reklama

Przed wybraniem się do danego sklepu, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach, warto jednak zorientować się, czy dana placówka jest, aby na pewno otwarta i jak wyglądają godziny otwarcia w niedziele. Niekiedy może okazać się, że mimo że jest niedziela handlowa, niektóre sklepy nie zdecydowały się na ich otwarcie lub znacząco skróciły godziny pracy.

Kogo nie obowiązuje zakaz handlu w niedziele?

Zakaz handlu w niedziele nie obowiązuje jednak wszystkich sklepów i placówek handlowych. Zgodnie z ustawą zakaz handlu w niedziele i święta nie dotyczy m.in.:

  • stacji paliw,
  • kwiaciarni,
  • aptek i punktów aptecznych,
  • sklepów z pamiątkami,
  • sklepów z prasą, wyrobami tytoniowymi, biletami komunikacji miejskiej,
  • sklepów, w których przeważająca działalność polega na świadczeniu usług pocztowych,
  • zakładów hotelarskich,
  • placówek prowadzących działalność z zakresu kultury, sportu, oświaty, turystyki i wypoczynku,
  • placówek handlowych na lotniskach, dworcach oraz w portach,
  • piekarni, lodziarni oraz cukierni.

Zakaz handlu nie obowiązuje również w placówkach, w których handel prowadzony jest przez przedsiębiorcę będącego osobą fizyczną działającą wyłącznie osobiście, we własnym imieniu i na własny rachunek.

Niedziele handlowe w 2024 r. Jakie zmiany szykuje nowy rząd?

Zakaz handlu w niedziele obowiązuje w Polsce od 1 marca 2018 r. zgodnie z art. 5 Ustawy z dnia 10 stycznia 2018 roku o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz niektóre inne dni. Jak każda zmiana, zakaz handlu ma swoich zwolenników oraz przeciwników i po tegorocznych wyborach część osób spodziewa się, że nowy rząd wprowadzi zmiany na korzyść obu stron.

W opublikowanym przez Koalicję Obywatelską “100 konkretów na pierwsze 100 dni rządów" znajdziemy zapis o niedzielach handlowych, którzy brzmi “zniesiemy zakaz handlu w niedzielę, ale każdy pracownik będzie miał zapewnione dwa wolne weekendy w miesiącu i podwójne wynagrodzenie za pracę w dni wolne".

Podobną propozycję miała Trzecia Droga, która przedstawiła, że przywrócone zostaną dwie niedziele handlowe w miesiącu, ale z poszanowaniem praw pracowników. O wyższym, 2,5-krotnym wynagrodzeniu za pracę w niedziele mówiła również Lewica. Niewykluczone więc, że w przyszłym roku z 7 niedziel handlowych, zrobi się ich o wiele więcej.

WG

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zakupy | niedziela handlowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »