Niemcy budują nową fabrykę amunicji. Polska zapowiedziała podobną inwestycję

Koncern zbrojeniowy Rheinmetall rozpoczął budowę nowej fabryki. Zakład będzie produkował amunicję artyleryjską i powstanie w Dolnej Saksonii. Niemiecki rząd wskazuje, że klientami będzie nie tylko Bundeswehra, ale także wojska z innych państwa. Podobne plany inwestycyjne zapowiedział ostatnio premier Donald Tusk.

"Aby zapewnić strategiczną niezależność w produkcji amunicji, otwieramy krajowy zakład produkcyjny" - powiedział Armin Papperger, szef Rheinmetall, cytowany przez Deutsche Welle. W wydarzeniu, w czasie którego wbito pierwszą symboliczną łopatę pod budowę nowej fabryki, uczestniczyli także kanclerz Niemiec Olaf Scholz oraz minister obrony Boris Pistorius.

Niemcy się zbroją. Nowa fabryka amunicji ma realizować zamówienia dla wielu krajów

Nowe zakłady produkujące amunicję artyleryjską, ale także materiały wybuchowe oraz komponenty do artylerii rakietowej, zostaną utworzone na północy kraju w mieście Unterlüss, w Dolnej Saksonii. Jak informują niemieckie media, koszt inwestycji wyniesie 300 mln euro.

Reklama

Potencjał produkcyjny fabryki ocenia się na montaż do 200 tysięcy pocisków rocznie. Łącznie w zakładach ma znaleźć zatrudnienie 500 specjalistów, natomiast praca ruszy najprawdopodobniej w przyszłym roku.  

Politycy w czasie konferencji podkreślali, że na nowej inwestycji Rheinmetall skorzysta więcej państw, a nie tylko Niemcy. Poza Bundeswehrą odpowiednie zamówienia będą mogli składać także partnerzy zagraniczni, w tym kraje NATO oraz Ukraina, do której już teraz niemiecki koncern dostarcza amunicję. 

Jednocześnie potencjalny wzrost popytu w sektorze wydaję się być głównym powodem, dla którego rozpoczęto budowę opisywanej fabryki. Szef Rheinmetall powiedział, że spodziewa się, że do 2026 r. zarządzana przez niego firma osiągnie przychody na poziomie 13-14 mld euro rocznie, co oznaczałoby podwojenie obrotów względem wyniku za 2023 rok. 

W Polsce także ma powstać fabryka amunicji. Odpowiednią deklarację złożył premier

Jednocześnie podobne plany do budowy fabryki amunicji na także polski rząd. Pod koniec stycznia w czasie konferencji prasowej premier Donald Tusk zapowiedział dwie inwestycje, jakie mają powstać przy współpracy z Ukrainą. Wśród nich szef rządu wymienił budowę autostrady i właśnie zakładów zbrojeniowych zajmujących się produkcją amunicji.

- Rozmawialiśmy wstępnie ze stroną ukraińską, że powstaną wspólne fabryki amunicji na terenie Polski. Także z udziałem kapitałów zagranicznych, nie tylko polskich [...] Ich zadaniem będzie zapewnienie w przyszłości amunicji nie tylko Ukrainie, ale także Polsce - mówił premier Donald Tusk 

Odpowiednie rozmowy w tej sprawie mają odbyć się w czasie konsultacji międzynarodowych pomiędzy rządem polskim i ukraińskim. Kwestie szczegółów związanych z fabryką ma dopracować Ministerstwo Obrony Narodowej.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Niemcy | przemysł zbrojeniowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »